Постанова від 09.10.2009 по справі 2а-13054/09/0570

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2009 р. Справа № 2а-13054/09/0570

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Христофорова А.Б.

суддів Шальєвої В.А., Галатіної О.О.

при секретарі Аржанові А.С.

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Петриченка М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50-ї Гвардійської дивізії 17, адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті про визнання дій незаконними, скасування постанов, -

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті про визнання дій незаконними, скасування постанови.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 12.06.2009 року співробітниками ДА1 зупинено транспортний засіб з метою перевірки документів. Позивач вказує, що відповідач діяв всупереч Законодавства України, яке регулює порядок здійснення перевірок, а саме: и. 7 Наказу державного комітету України з питань розвитку підприємництва №18 від 10.08.1998 року та п. 7 Указу Президента «Про деякі заходи перегулювання підприємницької діяльності» від 22.08.2000 року. Позивач вказує на те. що відповідач відмовився робити запис у журналі реєстрації перевірок. Враховуючи вказані порушення відповідач не був допущену перевірки, але склав акт на підставі документів, переданих співробітниками ДАІ. В порушення ст. 6 та 10 Закону України «Про основні початки державною нагляд) (контролю) в сфері господарської діяльності» відповідачем не було надано: службові посвідчення; копію направлення на перевірку; акт перевірки. В порушення Постанови КМУ від 21.05.2009 г. № 502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державу паї ляду (контролю) у сфері господарської діяльності в період до 31.12.2010 року» відповідач фактично здійснив позапланову перевірку.

Під час судового розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги га просив визнати Дії"відповідача незаконними, скасувати постанову №078700 від 20.07.2009 року про застосування фінансових санкцій.

У судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснив, то постанова про застосування фінансових санкцій прийнята правомірно.

На підставі ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою від 28.08.2009 року замінив неналежного відповідача Територіальне управління головавтотранспортної інспекції в Донецькій області на належного - Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_3 є фізичною особою-підприємцем. зареєстрований виконавчим комітетом Донецької міської ради 29.07.1996 року, про що свідчить Свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця НОМЕР_1

За результатами перевірки винесено постанову №078700 від 20.07.2009 року про застосування фінансових санкцій на суму 1700 гривень.

Відповідно до Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті. затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 року № 1190. позивач - Головна державна інспекція на автомобільному транспорті є урядовим органом державного управління, що діє у складі Міністерства транспорту та зв'язку України і йому підпорядковується.

У відповідності до ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» Урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті здійснює:

державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом;

державний нагляд за забезпеченням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, безпеки автомобільних перевезень;

державний контроль за додержанням вітчизняними та іноземними автомобільними перевізниками норм міжнародних конвенцій і договорів про міжнародне автомобільне сполучення:

видачу відповідно до законодавства ліцензій на право провадження господарської діяльності щодо надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом та контроль ліцензійних умов;

державний контроль за недопущенням надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільними перевізниками, які не одержали відповідної ліцензії та ліцензійних карток па транспортні засоби, що при цьому використовуються, який здійснюється на автостанціях, автобусних зупинках, у місцях посадки та висадки пасажирів, на стоянках таксі, у місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів.

Державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.

Згідно п. 2 положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2004 р. № 1190, Головавтотрансінспекція у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, цим Положенням та наказами Мінтрансзв'язку.

Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 21.05.2009 року, №502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності-на період до 31 грудня 2010 року» органам і посадовим особам, уповноважений законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності до 31 грудня 2010 заборонено проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, крім перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику.

Пункт 12 Частини 4 Закону України «Про основні початки державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності» встановлює, що Перед початком здійснення державного нагляду (контролю) посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить запис до відповідного журналу суб'єкта господарювання (за його наявності). Пункт 5 ч. 7 вищевказаного закону встановлює, що Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав, у зв'язку з 5мім суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.

Витрати по сплаті судового збору за приписами статей 87, 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають стягненню на користь позивача з Державного бюджету України.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42. 47-51. 56-59. 69-71. 79,86,87,94,99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158. 162, 163, 167. 185-186.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті про визнання дій незаконними, скасування постанови - задовольнити в повному обсязі.

Визнати дії Головної державної інспекції на автомобільному транспорті незаконними.

Скасувати постанову Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України за № 078700 від 20.09.2009 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3, АДРЕСА_1, 83120, витрати по сплаті судового збору у сумі З,40 грн.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 09 жовтня 2009 року в присутності представника позивача та представника відповідача. Постанова виготовлена у повному обсязі 14 жовтня 2009 року.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя Христофоров А.Б.

Судді Шальєва В.А.

Галатіна О.О.