Україна
07 жовтня 2009 р. справа № 2а-12902/09/0570
час прийняття постанови: 15 г. 45 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Буряк І. В.
при секретарі Могілевському А.А.
за участю представників сторін:
позивача: Волобуєва А.В. (дов. від 31.12.08р. №37778/10/10-013)
відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Костянтитівської об'єднаної державної податкової інспекції
до Cуб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1
про стягнення штрафних (фінансових) санкцій
Костянтитівська об'єднана державна податкова інспекція (надалі - позивач, Костянтинівська ОДПІ) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - відповідач, СПД ОСОБА_1.) про стягнення заборгованості перед бюджетом по штрафних (фінансових) санкціях у розмірі 1 798,16 грн.
Позов мотивовано несплатою відповідачем фінансових санкцій, застосованих позивачем за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: проведення розрахункової операції на повну суму покупки без застосування реєстратора розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів; не видача особі, яка отримує товар, розрахункового документу встановленої форми на повну суму проведеної операції, а також санкцій за порушення ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та ст. 3. Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності».
У судовому засіданні від 10.09.2009р., відповідно до п. 3 ч.1 ст.128 КАС України, оголошувалось про відкладення розгляду справи до 29.09.2009р. та 29.09.2009р. до 07.10.2009р.
Відповідач в судове засідання від 07.10.2009р. не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений, від отримання повістки відмовився, про що складений відповідний акт, не повідомив суд про причину неявки в судове засідання.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав надав суду відповідні пояснення та просив позов задовольнити повністю.
Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи адміністративного позову,-
13 травня 2008 року Костянтинівською ОДПІ проведено перевірку господарської одиниці - кіоску, за адресою: м. Костянтинівка, вул. Тельмана, який належить СПД ОСОБА_1., за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій. За результатами перевірки був складений акт №05140081/23-41 від 14.05.2008 р. (надалі - акт перевірки № 05140081/23-41 від 14.05.2008 р.).
Відповідно висновків вказаного акту перевірки № 05140081/23-41 від 14.05.2008 р. встановлено наступні порушення вимог законодавства України:
- був реалізований підакцизний товар на загальну суму 18,60 гривень без проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій, у зв'язку з його відсутністю;
- не виданий покупцеві розрахунковий документ встановленої форми на повну суму покупки;
- роздрібна тютюновими виробами без придбання відповідної ліцензії;
- реалізація тютюнових виробів без придбання відповідачем торгового патенту.
Таким чином, встановлено порушення п. 1, 2, ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та ст. 3. Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності».
На підставі зазначеного акту Костянтинівською ОДПІ прийняті:
- рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.05.2008 р. № 0001272344-14865, згідно якого до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 93,00 гривень за порушення п. 1, 2, ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;
- рішення про застосування фінансових санкцій від 23.05.2008 р. № 14863/10/23-408, згідно якого до відповідача застосовано фінансові санкції у сумі 1700,00 гривень за порушення ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»;
- рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.05.2008 р. № 0001272344-14864, згідно якого до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 5,16 гривень за порушення ст. 3. Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності».
Зазначенні рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій СПД ОСОБА_1. отримала 05.06.2008 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (зазначені документи наявні у матеріалах справи).
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (п.1 ст. 3 зазначеного Закону);
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції (п.2 ст. 3 зазначеного Закону).
Згідно п. 1. ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 зазначеного Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій. Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами справляється щоквартально рівними частками і зараховується до державного бюджету згідно з чинним законодавством. Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі державної податкової служби, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб'єкта господарювання. У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями суб'єктом господарювання зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій, - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень. Зазначені штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством. У разі невиконання суб'єктом господарювання рішення уповноважених органів, сума штрафу стягується на підставі рішення суду. Дії органів, які мають право контролю за реалізацією норм зазначеного Закону, можуть бути оскаржені в місячний термін у судовому порядку.
Згідно ст. 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів (ч.1 зазначеного Закону). Під торговельною діяльністю розуміється роздрібна та оптова торгівлю, діяльність у торговельно-виробничій (громадське харчування) сфері за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток (ч.2 зазначеного Закону). Під пунктами продажу товарів розуміються в тому числі кіоски, палатки та інші малі архітектурні форми, які займають окремі приміщення, але не мають вбудованого торговельного залу для покупців (ч.3 зазначеного Закону).
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, за здійснення зазначених операцій без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням (ч. 1 Зазначеного Закону). Штрафи, зазначеним Законом, підлягають сплаті порушником у п'ятиденний термін відповідно до законодавства (ч. 3 зазначеного Закону).
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», контроль за дотриманням вимог цього Закону здійснюється державними податковими органами та органами Міністерства внутрішніх справ України (ч.3 зазначеного Закону).
Пунктом 4 статті 10 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні», встановлено, що Державні податкові інспекції здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.
Згідно п. 11 ст. 11 ЗаконуУкраїни «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Як вбачається з акту перевірки № 05140081/23-41 від 14.05.2008 р., СПД ОСОБА_1. з актом перевірки ознайомлена та зауважень до нього не має.
Згідно з наданих позивачем виписок з облікової картки платника - відповідача, СПД ОСОБА_1. станом на 24.07.2009 р. вказану заборгованість у розмірі 1 798,16 гривень не погасила (зазначені виписки наявні у матеріалах справи).
Пунктом 11. ст. 10 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні» передбачено, що Державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Враховуючи викладене, суд вважає доводи позивача обґрунтованими та вбачає наявність підстав для задоволення позову Костянтинівської ОДПІ.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Позов Костянтитівської об'єднаної державної податкової інспекції задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1; місце проживання:АДРЕСА_1, на користь державного бюджету (бюджетний рахунок № 31113104700058, код платежу 21080900, УДК у м. Костянтинівка, банк ГУ ДКУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 34686631, МФО 834016) штрафні (фінансові) санкції в сумі 1798 (одна тисяча дев'яносто вісім) гривень 16 (шістнадцять) копійок.
2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
3. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 07 жовтня 2009 року, повний текст виготовлено 12 жовтня 2009р.
4. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Буряк І. В.