Постанова від 22.06.2017 по справі 815/725/17

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2017 р. м.ОдесаСправа № 815/725/17

Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Свида Л. І.

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

судді - доповідача ОСОБА_1

суддів ОСОБА_2

ОСОБА_3

за участю секретаряОСОБА_4

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 березня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_5 до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 звернулась до суду першої інстанції з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та зобов'язання видати таку довідку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відмова податкового органу у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, є протиправною, оскільки відповідач є розпорядником відповідної інформації та згідно приписів Закону України «Про доступ до публічної інформації» зобов'язаний її надати.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 10 березня 2017 року адміністративний позов задоволено.

В апеляційні скарзі Державна податкова інспекція у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування своїх доводів апелянт зазначив, що підстави для видачі позивачу довідки про складові заробітної плати для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям відсутні.

Сторони у справі в судове засідання не з'явились, хоча належним чином були сповіщені про дату, час та місце судового засідання, про причини неявки суд не сповістили, тому відповідно до ст.197 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах заявлених вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_5 працювала в Державній податковій інспекції у Приморському районі м. Одесі на посаді старшого державного податкового ревізора-інспектора та була звільнена у зв'язку із виходом на пенсію по інвалідності.

11 січня 2017 року позивач звернулась до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС із заявою про видачу довідки про складову заробітної плати, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

Листом Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС за №1168/Д/15-53-05-26 від 24.01.2017 року позивачу відмовлено у задоволені її заяви, з посиланням на відсутність підстав для видачі такої довідки.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем неправомірно відмовлено позивачу у видачі довідки про складову заробітної плати, у зв'язку з чим останній зобов'язаний видати таку довідку.

Однак колегія суддів такий висновок суду першої інстанції вважає помилковим, з огляду на наступне.

Згідно частини другої та п'ятої статті 37 Закону України “Про державну службу” в редакції Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про державну службу” від 16.01.03 року №432-IV пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Така редакція статті 37 Закону України “Про державну службу” існувала після визнання Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 неконституційними змін, внесених підпунктами “а” та “б” підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.07р. №107-VI.

Відповідно до статті 37-1 Закону України “Про державну службу” у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.00р. №865 “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії”, в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.03р. №432-IV “Про внесення змін до Закону України “Про державну службу” заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України “Про державну службу”, визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року, зареєстрованою в Мін'юсті Україні 26.09.2013року за №1661/24193 (у редакції, чинній до 02.09.2016 року) було затверджено типову форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію (абз.2 п.1).

Однак постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016року №15-2, яка набрала чинності 02.09.2016 року, абзаци третій, четвертий пункту 1 постанови від 04.09.2013 року №15-1- виключено.

Отже, з вказаних правових норм вбачається, що законодавством, чинним на момент звернення позивача до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області (23.01.2017року), видача типової форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, не передбачена.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що відповідач, відмовляючи позивачу у задоволенні його заяви про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, діяв законно в межах чинного законодавства.

Судова колегія вважає необґрунтованими висновок суду першої інстанції щодо наявності у відповідача обов'язку видати ОСОБА_5 довідку про розмір заробітної плати із зазначенням усіх складових заробітної плати працюючого державного службовця, посадового окладу, надбавку за спеціальне звання, надбавку за вислугу років, надбавку за досягнення в праці, або виконання особливо важкої роботи, премії, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат та “інші виплати”: суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, оскільки останній вже призначено пенсію, та із заявою щодо видачі саме такої форми довідки вона не зверталась.

Щодо доводів позивача відносно порушення Державною податковою інспекцією у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації», судова колегія вважає їх безпідставними, оскільки позивач звертався до податкового органу не з запитом на отримання публічної інформації, а із заявою, на яку в межах, визначених ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» строків, отримав обґрунтовану відповідь.

З огляду на наведене, колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції неповно дослідив обставини справи та прийняв постанову з порушенням норм матеріального права, у зв'язку з чим постановлене судове рішення на підставі п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195,197, п.3 ч.1 ст. 198, ст.ст. 202, 207, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області - задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 березня 2017 року - скасувати.

Прийняти у справі нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_5 до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

Судді: Л.В. Стас

ОСОБА_3