Постанова від 22.06.2017 по справі 766/16485/16-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2017 р. м. ОдесаСправа № 766/16485/16-а

Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Гаврилов Д.В.

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

судді - доповідача ОСОБА_1

суддів ОСОБА_2

ОСОБА_3

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 12 квітня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернулась до суду першої інстанції з адміністративним позовом, в якому просила визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні у проведені перерахунку пенсії, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 85 відсотків від заробітку з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, та зобов'язати відповідача залишити незмінним базовий місяць проведення індексації пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відмова відповідача у перерахунку її пенсії з урахуванням вказаних виплат є неправомірною, оскільки останні є заробітком (доходом), з яких сплачено страхові внески, а отже вони повинні враховуватись при призначенні пенсії.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області, що відображена у журналі судового засідання від 12.04.2017 року в порядку ст. 55 КАС України проведено заміну сторони у справі з Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні на його правонаступника Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області.

Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 12 квітня 2017 року у задоволені позову ОСОБА_4 відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів п.2 ч.1 ст. 197 КАС України, враховуючи достатність доказів для її вирішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах заявлених вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_4 з серпня 2008 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Херсоні (Херсонське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області), де отримує пенсію, призначену їй на підставі Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

9 листопада 2016 року Виконавчим комітетом Дніпровської районної у м. Херсоні ради Херсонської області видано позивачу довідку №6 про складові заробітної плати, в якій визначені суми отриманої заробітної плати, в тому числі інших виплат, до яких належать: матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати (а.с.8).

Цього ж дня ОСОБА_4 звернулась до Управління із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії з урахуванням інших виплат, зазначених у довідці від 9 листопада 2016 року №6 про складові заробітної плати.

10 листопада 2016 року протоколом комісії Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні з розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії №186 року, ОСОБА_4 відмовлено у перерахунку пенсії, з посиланням на відсутність підстав для такого перерахунку.

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки приписи чинного законодавства не передбачать можливості перерахунку призначеної позивачу пенсії, відмова відповідача у такому перерахунку є законною та обґрунтованою.

Однак, колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року (далі - Закон № 3723-XII) (в редакції, що була чинна в період призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» № 108/95-ВР від 24 березня 1995 року (далі - Закон № 108/95-ВР) визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до ст. 2 Закону № 108/95-ВР основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частиною 2 ст. 50 Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 року передбачено, що заробітна плата державного службовця складається з: посадового окладу; надбавки за вислугу років; надбавки за ранг державного службовця; виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця; виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою; премії (у разі встановлення).

Згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05 листопада 1991 року до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" ( 400/97-ВР ) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 9 липня 2003 року передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону

Аналізуючи наведені приписи законодавства, колегія суддів вважає, що отримувані застрахованою особою суми виплат, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування повинні враховуються пенсійним органом у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Аналогічну позицію виклав Верховний суд України у постанові по справі №21-134а14 від 03.06.2014 року.

Згідно ст.244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої ст. 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Оскільки пенсійним органом при призначенні позивачу пенсії не враховувались суми отриманих позивачем матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, судова колегія дійшла висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Водночас, колегія суддів вважає необґрунтованими доводи апелянта, що приписи Законів України «Про державну службу» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачають право державних службовців на перерахунок раніше призначеної пенсії, оскільки в даному випадку позивач пов'язує порушення своїх прав саме при призначенні пенсії невірним розрахунком її розміру та не включенням при її розрахунку наведених в позовній заяві складових. Саме з цих підстав позивач зверталась до суб'єкта владних повноважень з заявою про перерахунок пенсії.

Згідно абз. 1 ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки відповідну заяву подано позивачем до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні 9.11.2016 року, призначена позивачу пенсія підлягає перерахунку з 01.11.2016 року.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання залишити незмінним базовий місяць проведення індексації пенсії відповідно до п. 1-1 п. 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2003 року №1078, судова колегія вважає необхідним відмовити у її задоволенні, оскільки вказані правовідносини належать до дискреційних повноважень відповідача, втручання у які не допускається.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем при поданні адміністративного позову до Херсонського міського суду Херсонської області та апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції сплачено судовий збір на загальну суму 1255 грн. 20 коп., що підтверджується наявними в матеріалах справи квитанціями.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

За наведених обставини сплачений апелянтом судовий збір підлягає стягненню з Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області за рахунок його бюджетних асигнувань.

Враховуючи, що судом першої інстанції неповно з'ясовані обставини у справі, що мають значення для справи, судова колегія дійшла висновку, що постанова Херсонського міського суду Херсонської області від 12 квітня 2017 року підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 94, 195, 197, п.3 ч.1 ст. 198, ст.ст. 202, 205, 207, 254 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 - задовольнити частково.

Постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 12 квітня 2017 року - скасувати.

Ухвалити у справі нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_4 до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні від 10 листопада 2016 року про відмову у перерахунку призначеної ОСОБА_4 пенсії.

Зобов'язати Херсонське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_4 пенсії з 01.11.2016 року з урахуванням інших видів виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України, згідно довідки Виконавчого комітету Дніпровської районної у м. Херсоні ради Херсонської області №6 від 9 листопада 2016 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1.

В іншій частині адміністративного позову відмовити.

Сягнути з Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області (код ЄДРПОУ 42245848) на користь ОСОБА_4 (ідентифікаційним номер НОМЕР_1) судовий збір за подання адміністративного позову та апеляційної скарги на рішення суду у сумі 1 255 грн. (одну тисячу двісті п'ятдесят гривень) 20 коп.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

Судді: Л.В. Стас

ОСОБА_3