15 червня 2017 р.Справа № 619/1038/17
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Тацій Л.В.
Суддів: Подобайло З.Г. , Григорова А.М.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на постанову Дергачівського районного суду Харківської області від 11.05.2017р. по справі № 619/1038/17
за позовом ОСОБА_1
до Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Дергачівського районного суду Харківської області з позовом до Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просив:
Визнати неправомірними дії Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови у призначені ОСОБА_1 , пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Дергачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області призначити ОСОБА_1 , пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з моменту подання заяви про призначення пенсії до Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, тобто з 10 лютого 2016 року.
Постановою Дергачівського районного суду Харківської області від 11.05.2017р. по справі № 619/1038/17 позов задоволено.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Дергачівського районного суду Харківської області від 11.05.2017р. по справі № 619/1038/17 та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
Зазначив, що при зверненні до управління, за призначення пенсії з зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивачем було надано заяву від 10.02.2016 року, з наступними документами: трудова книжка та її копія; копія військового квитка від 13.11.1984 року серія НОМЕР_1 з зазначеним періодом проходження військової служби з 13.11.1984 року по 04.12.1986 року; довідка Центрального архіву військ внутрішньої і конвойної охорони МВС України про період участі єфрейтора ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 15.05.1986 року по 28.05.1986 року від 01.04.1996 року, без зазначення днів виїзду (роботи) в зоні відчуження; копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС у 1986 році (категорія 2) серія НОМЕР_2 ; та інші документи (довідки) про стаж. Таким чином, за наявності зазначених документів, розпорядженням від 10.05.2016 року, управлінням було відмовлено гр. ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зв'язку з відсутністю довідки про періоди участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питань від 09.03.1988 року №122, а також відсутністю довідки військової части, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС або довідки архівної установи чи інших первинних документів, в яких зазначено було б період (періоди) роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. А надана гр. ОСОБА_1 довідка Центрального архіву військ внутрішньої і конвойної охорони МВС України від 01.04.1996 року №3/31-Д- 172 не містить даних про дні виїзду в зону небезпеки наявність яких є визначальними при призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України №796. Управлінням також було зроблено запит до Центрального архівного відділу Національної гвардії України від 19.04.2016 року №1432-02/201 1 щодо надання довідки про перебування гр. ОСОБА_1 в зоні відчуження.
Виходячи з приписів ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 , виданим Харківською облдержадміністрацією.
ОСОБА_1 10 лютого 2016 року звернувся до Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та подав необхідні документи.
Дергачівським об'єднаним управління Пенсійного фонду України Харківської області 26 січня 2017 року відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку відсутністю документів, які б підтверджували період його роботи в зоні відчуження в установленому законодавством порядку.
Позивач не погодився із зазначеним діями та рішенням, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив із їх правомірності та обгрнутованості.
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Згідно п.2 ч.1 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
За правилами ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, - зменшення віку 10 років.
Відповідно до ч.ч. 1,4 ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регулюються Порядком, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1.
Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 документ, який засвідчує особливий статус особи, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09.03.1988 року, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування, (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач має право на зменшення пенсійного віку з підстав передбачених відповідним положенням, закріпленим статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, військовим білетом серії НОМЕР_1 .
Крім того, колегія судів враховує правову позицію, висловлену Верховним Судом України у подібних категоріях справ, зокрема у постанові № 06/73 від 21 листопада 2006 року, де суд зауважив, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства та фактичних обставин справи, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що наявні в позивача документи, які знаходяться в матеріалах справи, містять достатньо даних, що підтверджують факт приймання участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зонах радіоактивного забруднення у період з 12 травня 1986 року по 15 травня 1986 року та 28 травня 1986 року, і яких є достатньо для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, передбаченої ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 10 лютого 2016 року.
За таких обставин, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області залишити без задоволення.
Постанову Дергачівського районного суду Харківської області від 11.05.2017р. по справі № 619/1038/17 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Тацій Л.В.
Судді Подобайло З.Г. Григоров А.М.
Повний текст ухвали виготовлений 19.06.2017 р.