Постанова від 13.06.2017 по справі 639/801/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2017 р. Справа № 639/801/17

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Катунова В.В.

Суддів: Ральченка І.М. , Бершова Г.Є.

за участю секретаря судового засідання Ружинської К.О

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова на постанову Жовтневого районного суду м. Харкова від 30.03.2017р. по справі № 639/801/17

за позовом ОСОБА_1

до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова

про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова (далі - відповідач), в якому просила суд:

-визнати протиправним рішення відповідача щодо невключення до складу середнього заробітку при донарухуванні ( перерахунку) пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань , індексації заробітної плати та надбавки до посадового окладу 50% згідно рішення П сесії ХХП скликання Харківської міської ради від 19.10.1994 р.;

-визнати протиправним рішення відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця з 01.01.2015 року у зв'язку з підвищенням зарплати державного службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»;

-зобов'язати відповідача перерахувати провести донарухування ( перерахунок) і виплату пенсії державного службовця з жовтня 2010 р., включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань , індексації заробітної плати та надбавки до посадового окладу 50% згідно рішення П сесії ХХП скликання Харківської міської ради від 19.10.1994 р. на суму 33426 грн. 22 коп. згідно довідки про складові заробітної плати від 30.01.2017 р. № 29, виданою Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради зі збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію, а саме 90%;

- зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити пенсію державного службовця з 01.12.2015 р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 05.01.2017 року № 5, виданої Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради , з включенням до заробітної плати усіх складових заробітної плати згідно цієї довідки: посадовий оклад-1723 грн., надбавка за ранг-90 грн., надбавка за вислугу років-725 грн. 20 коп., надбавки за високі досягнення у праві або за виконання особливо важливої роботи-1269 грн. 10 коп., премії 25%-951 грн. 83 коп., інші виплати-206 грн. 74 коп., зі збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у розмірі 90%.

Постановою Жовтневого районного суду м. Харкова від 30.03.2017 р. зазначений позов задоволено частково.

Визнано протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова від 13.01.2017 р. щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та від 10.02.2017 р. про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії , з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань .

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію державного службовця з 01.01.2017 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради 05.01.2017 р. № 5, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2010 році в розмірі 90% та довідки № 29 від 30.01.2017 р., з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

В іншій частині позову відмовлено.

Вирішено питання про розподіл судових витрат.

Додатковою постановою Жовтневого районного суду м. Харкова від 04.05.2017 р. другий і третій абзаци постанови доповнено словами « а також надбавки до посадового окладу 50% згідно рішення П сесії ХХП скликання Харківської міської ради від 19.10.1994 р. ».

Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13.06.2017 року замінено відповідача (заявника апеляційної скарги), Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова, на правонаступника - Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова.

Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання 13.06.2017 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, ОСОБА_1 з жовтня 2010 р. перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м.Харкова , як пенсіонер за віком, та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від заробітку.

03.02.2017 р. позивач звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії державного службовця на підставі довідки від 30.01.2017 р. № 29, виданою Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради про складові заробітної плати. Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова рішенням від 10.02.2017 р. відмовило ОСОБА_1.в проведенні перерахунку пенсії від заробітної плати, з посиланням на те, що з 01.05.2016 р. набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р., яким передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про зазальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зазначений закон не містить підстав для перерахунку пенсії державним службовцям.

Крім того, позивач 11.01.2017 р. звернулася до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям та надала довідку про заробітну плату №5 від 05.01.2017 р.

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова від 13.01.2017 р. ОСОБА_1 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою виключено п.4 постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 щодо порядку перерахунку пенсій згідно з Законом України «Про державну службу» у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наявності права у ОСОБА_1 з 010.01.2017 року на перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням зарплати державним службовцям згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", а також що перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватись із суми заробітної плати, на яку були нараховані страхові внески на момент виникнення права на перерахунок пенсії, а тому відповідач неправомірно відмовив позивачу в перерахунку її пенсії з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та надбавки до посадового окладу 50% згідно рішення П сесії ХХП скликання Харківської міської ради від 19.10.1994 р.

Колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" (далі - Закон) (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно зі ст. 2 Закону України "Про оплату праці" в структуру заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

У відповідності до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Частиною 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997р. (в редакції до 08.07.2010р.) об'єктом оподаткування є: фактичні витрати на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", а також винагороди, що виплачуються громадянам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру.

Згідно ст. 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010р. єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 р. N 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за N 114/8713, фонд додаткової заробітної плати включає, зокрема, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, матеріальну допомогу, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), виплати соціального характеру.

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та надбавка до посадового окладу 50% згідно рішення П сесії ХХП скликання Харківської міської ради від 19.10.1994 р., з яких сплачувались страхові внески, входять до складу додаткової заробітної плати та враховуються при обчисленні розміру пенсії позивача.

Отже, доводи апеляційної скарги відповідача про те, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та муніципальна надбавка не враховуються при обчисленні розміру пенсії державного службовця, оскільки такі види виплат не включаються до складу заробітної плати державного службовця, є необґрунтованими.

Так, у спірних правовідносинах слід надати перевагу нормам статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", які є спеціальними в питаннях призначення та перерахунку пенсії державного службовця, а не положенням Законів України "Про державну службу", який щодо спірних правовідносин є загальним.

Тобто, аналіз наведених положень законів дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, індексації заробітної плати та муніципальна надбавка входили до системи оплати праці державного службовця, які повинні враховуватись при призначенні пенсії позивача.

Вищенаведене узгоджується з висновками Верховного Суду України щодо застосування зазначених норм права, викладених в постановах від 14.05.2013 року № 21-125а13, від 04.03.2014 року № 21-14а14, які в силу ст. 244-2 КАС України мають враховуватися судами при застосуванні таких норм права.

Між тим, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції наявності підстав для перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців на підставі довідки про заробітну плату станом на 01.12.2015 р., яка видана Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради за №5 від 05.01.2017 р.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції на момент виходу позивача на пенсію) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У відповідності до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" ( в редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Встановлені обставини справи, які не спростовані доводами апеляційної скарги свідчать про те, що пенсія позивачу призначена з 26.10.2010 р. у розмірі 90 % від заробітної плати.

До 01.05.2016 року пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване зазначеними нормами Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-XII.

З 01.05.2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII.

У зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, положення Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, яка набрала чинності з 01.05.2016р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Таким чином, з 01.05.2016р. Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Отже, враховуючи приписи ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, з 01.05.2016р. відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.

11.01.2017 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, на підставі довідки про заробітну плату станом на 01.12.2015, яка видана Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради за №5 від 05.01.2017 р.

Відповідно до рішення відповідача від 13.01.2017 р. позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 05.01.2017 р. № 5.

Таким чином, виходячи з того, що заяву про перерахунок пенсії подано позивачем після 01.05.2016р., відповідачем обґрунтовано прийнято рішення про відмову в проведенні такого перерахунку.

Отже, переглянувши рішення суду першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції в частині покладення на відповідача обов'язку здійснити позивачу перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" на підставі довідки Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради від 05.01.2017 р. № 5, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2010 році в розмірі 90% підлягає скасуванню з прийняттям в цій частині нової постанови про відмову в задоволенні цієї частини позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова задовольнити.

Постанову Жовтневого районного суду м. Харкова від 30.03.2017р. по справі № 639/801/17 скасувати в частині визнання протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова від 13.01.2017 р. щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію державного службовця з 01.01.2017 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради 05.01.2017 р. № 5, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2010 році в розмірі 90% та довідки № 29 від 30.01.2017 р., з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Додаткову постанову Жовтневого районного суду м. Харкова від 04.05.2017 року по справі №639/801/17 скасувати.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії, призначеної згідно Закону України "Про державну службу", включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань , індексації заробітної плати та надбавки до посадового окладу 50% згідно рішення П сесії ХХП скликання Харківської міської ради від 19.10.1994 р. на підставі довідки Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради від 30.01.2017 р. № 29, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у розмірі 90 %, починаючи з 01 січня 2017 року, та провести відповідні виплати з урахуванням раніше сплачених сум.

В іншій частині постанову Жовтневого районного суду м. Харкова від 30.03.2017р. по справі №639/801/17 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Катунов В.В.

Судді(підпис) (підпис) Ральченко І.М. Бершов Г.Є.

Повний текст постанови виготовлений 16.06.2017 р.