Постанова від 15.06.2017 по справі 229/1195/17

Номер провадження 2-а/229/39/2017

ЄУН 229/1195/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2017 року Дружківський міський суд Донецької області

у складі:

головуючого судді Петрова Є.В.

при секретарі Польської Д.А.

за участі позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Дружківка адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації Донецької області про поновлення строку звернення щодо отримання державної допомоги при народженні дитини, визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В березні 2017 року позивачка звернулася до суду з позовом і просить визнати поважними причини пропуску звернення з заявою про призначення одноразової грошової допомоги при народженні дитини та зобов'язати Управління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації Донецької області призначити та виплатити суму одноразової грошової допомоги при народженні дитини в порядку визначеному законодавством України.

Посилається в позові на те, що вона є громадянкою України, тимчасово проживала в Російській Федерації, де народила сина.

ІНФОРМАЦІЯ_1 в Російській Федерації вона народила сина ОСОБА_2 і тільки у липні 2016 року вона в'їхала на територію України, і тільки після цього звернулась до Управління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації Донецької області.

В зв'язку з проведенням в смт. Верхньоторецьке антитерористичної операції, веденням бойових дій, не наважувалась повернутись до дому, і як наслідок своєчасно звернутись із заявою про отримання державної допомоги при народженні дитини.

05 грудня 2016 року позивачка звернулася до відповідача за призначенням та виплатою належних їй коштів державної допомоги при народженні дитини.

На її заяву повідомленням відповідача № 198/09 від 05 грудня 2016 року їй було відмовлено у призначені допомоги в зв'язку з пропуском встановленого законом 12-місячного строку для такого звернення з дня народження дитини.

В судове засідання з'явилась позивачка на задоволенні позову наполягала, не відмовилась від нього, у судовому засіданні зазначила, що відповідно до ст.10 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» вона має право на отримання відповідної допомоги та вважає строк звернення до Управління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації Донецької області пропущений з поважних причин, а тому просить задовольнити позов.

Представник відповідача до суду з'явився, надав до суду заперечення на адміністративний позов, в яких посилається на те, що порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідний для призначення допомоги, визначено Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Призначення допомоги здійснюється згідно Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. № 1751.

Позивачка звернулася з заявою за призначенням такої допомоги 05 грудня 2016 року, а тому їй було відмовлено в її призначенні. Виходячи з цього, вважає дії Управління правомірними і просить у позові відмовити.

Заслухавши пояснення позивачки та відповідача по справі, дослідивши матеріали справи, суд вважає, позов обґрунтованим і таким що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачка народила дитину, сина ОСОБА_2. На момент народження дитини позивачка проживала в Російській Федерації (а.с. 11). Була тимчасово зареєстрована за місцем перебування: Російська Федерація, АДРЕСА_1. При цьому жодних соціальних виплат або грошових допомог не отримувала (а.с. 64).

З часу народження дитини та до липня 2016 року позивачка проживала в Російській Федерації. Згідно довідки, отриманої на виконання ухвали суду, Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, ОСОБА_1 в період з ІНФОРМАЦІЯ_1 по 01.08.2016 року здійснила в'їзд на територію України один раз, а саме: 15 липня 2016 року через пункт пропуску Гоптівка (а.с. 56).

27 липня 2016 року звернулась до приватного нотаріуса Ясинуватського районного нотаріального округу Дорменок Ю.М., для перекладу свідоцтва про народження дитини з російської на українську мову і засвідчення копії перекладеного свідоцтва. Отримала засвідчений нотаріусом переклад з російської мови на українську свідоцтва про народження дитини і засвідчену копію (а.с. 11, зв.б.).

В судовому засіданні позивачка стверджувала, що вперше звернулась до Управління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації Донецької області (далі по тексту - УСЗН Ясинуватської райдержадміністрації Донецької області) ще в серпні 2016 року. З метою отримання державної допомоги, відкрила рахунок в ПАТ «Ощадбанк». Надала, як доказ свого звернення: копію заяви до УСЗН Ясинуватської райдержадміністрації Донецької області, копію заяви про перерахування грошової допомоги на поточний рахунок в ПАТ «Ощадбанк», копію картки (а.с. 46-48). З її слів, жодної відмови щодо надання допомоги не отримувала. Тільки у листопаді 2016 року, після звернення до відповідача з питанням, чому не отримує грошову допомогу дізналась, що допомогу їй не було призначено. І вже повторно у грудні 2016 року звернулась і отримала повідомлення про відмову в отриманні державної допомоги при народженні дитини. Представник відповідача заперечував проти цього.

Згідно ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. У відповідності до ч. 1 ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно ч. 1 ст. 79 письмовими доказами є документи (у тому числі електронні документи), акти, листи, телеграми, будь-які інші письмові записи, що містять в собі відомості про обставини, які мають значення для справи.

Суд дослідивши надані докази не вбачає, що позивачка зверталась до відповідача ще у серпні 2016 року, оскільки заява не містить дати звернення до УЗСН Ясинуватської райдержадміністрації Донецької області, підпису заявниці, заява про перерахування державної допомоги на поточний рахунок на заповнена і не містить дати та підпису. Суд не приймає доводи позивачки щодо звернення до відповідача у серпні 2016 року.

Судом установлено, що позивачка звернулась із заявою при призначення державної допомоги при народженні дитини до УСЗН Ясинуватської райдержадміністрації Донецької області 05 грудня 2016 року (а.с. 27-28). Представником відповідача даний факт не спростовувався.

Листом - повідомленням відповідача № 198/09 від 05.12.2016 року позивачці було відмовлено у призначені допомоги в зв'язку з пропуском строку звернення за державною допомогою при народженні дитини (а.с. 7, 29).

Ст.24 Конституції України передбачає право на матеріальну підтримку материнства та дитинства.

Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей та забезпечено пріоритет державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі захисту населення.

Згідно абзацу першого п.12 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 27.12.2001 року № 1751 (далі по тексту - Порядок) визначено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини, за умови надання всіх необхідних документів.

Перелік документів, необхідних для призначення державної допомоги при народженні дитини, визначений п.11 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751.

Відповідно до п.11 вказаного Порядку для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається: заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається у довільній формі, із зазначенням даних для реєстрації місця проживання дитини; копія свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу). Особи, що звернулися за призначенням допомоги при народженні другої дитини або наступних дітей (народжених до 30.06.2014), подають копії свідоцтв про народження кожної дитини, яка враховується під час визначення розміру допомоги.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статті 21,22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлюють відповідальність місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій і громадян за недостовірність даних і документів, виданих та поданих для призначення державної допомоги.

Відповідно до Закону органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність відповідних документів, поданих для призначення допомоги. Одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.

Як установлено судом, позивачка в'їхала не територію України тільки 15 грудня 2016 року, свідоцтво про народження дитини встановленого зразка позивачкою отримано 27 липня 2016 року.

05.12.2016 року начальником УСЗН було надано повідомлення № 198/09 про відмову в наданні державної соціальної допомоги з огляду на те, що звернення за призначенням допомоги найшло більше ніж 12 місяців після народження дитини.

Суд вважає, що з урахуванням обставин справи, оскільки позивачка перебувала в Російській Федерації та протягом року після народження дітей, у позивачки була відсутня можливість проживати на території України чи отримати довідку переселенця для подання заяви про призначення допомоги при народженні дитини, то суд приходить до висновку, що такий строк був пропущений нею з поважних причин.

За таких обставин суд вважає можливим ОСОБА_1 поновити строк для подачі заяви про призначення одноразової допомоги при народженні дитини.

На підставі викладеного та керуючись ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001, ст.ст.11,159-163,181 КАС України,

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 6, 17, 52, 71, 159-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації Донецької області про поновлення строку звернення щодо отримання державної допомоги при народженні дитини, визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправним рішення Управління соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області від 05.12.2016 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні їй державної допомоги при народженні дитини, ОСОБА_2, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Сухінічі, Сухініцького району, Калузької області, Російської Федерації.

Поновити ОСОБА_1 строк звернення до Управління соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області із заявою про призначення державної допомоги при народженні дитини.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області призначити ОСОБА_1 та здійснити виплати державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Сухінічі, Сухініцького району, Калузької області, Російської Федерації.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у сумі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.

Постанова набирає законної сили через десять днів з дня її проголошення, якщо впродовж цього строку не подана апеляційна скарга або після розгляду апеляційним судом у разі подання апеляційної скарги.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дружківський міський суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Є. В. Петров