Ухвала від 25.05.2017 по справі 147/197/17

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 147/197/17

Головуючий у 1-й інстанції: Волошин І.А.

Суддя-доповідач: Кузьмишин В.М.

25 травня 2017 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Кузьмишина В.М.

суддів: Сушка О.О. Боровицького О. А.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Тростянецького районного суду Вінницької області від 22 березня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Тростянецькому районі Вінницької області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

в березні 2017 року позивач звернувся до Тростянецького районного суду Вінницької області із адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Тростянецькому районі Вінницької області про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, призначеної в розмірі 90% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім його місцем роботи з врахуванням усіх видів виплат, в тому числі й інших виплат, на які нараховується та перераховується до пенсійного фонду страхові внески (надбавка за ранг, винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань), з 01 грудня 2016 року з врахуванням довідки про заробітну плату № 2052 від 23 грудня 2016 року, що надається для перерахунку пенсії непрацюючим пенсіонерам, виданою Гайсинською об'єднаною державною податковою інспекцією головного управління ДФС у Вінницькій області у зв'язку із підвищенням зарплати державних службовців за постановою Кабінету Міністрів України № 292 від 06 квітня 2016 року "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році", на підставі постанови КМУ від 26 жовтня 2016 року № 757 "Деякі питання оплати праці працівників Державної фіскальної служби та її територіальних органів" та в порядку, визначеному законами і нормативними актами, що діяли до 01 грудня 2015 року, відповідно до вимог статті 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, у редакції Закону, що діяла станом на момент призначення йому пенсії за інвалідністю.

Постановою Тростянецького районного суду Вінницької області від 22 березня 2017 року у задоволені позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та винести нове рішення, яким задовольнити позов в повному обсязі.

Суд апеляційної інстанції відповідно до положень ст. ст. 183-2, 197 КАС України проводить розгляд справи у порядку письмового провадження. За таких умов згідно з ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41 КАС України повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.

Так, як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами адміністративної справи, ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Тростянецькому районі з грудня 2011 року та отримує пенсію по інвалідності, призначену згідно із ЗУ "Про державну службу" в розмірі 90% суми заробітної плати державного службовця. До виходу на пенсію займав посаду в. о. начальника відділу оподаткування фізичних осіб Тростянецької ОДПІ.

Згідно з довідкою Гайсинської ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області за № 2052 від 23.12.2016 року заробітна плата державного службовця на вказаній посаді становить 7 307, 22 грн.

У зв'язку з тим, що розмір посадового окладу за його посадою збільшився, позивач 18 січня 2017 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.

Проте УПФУ у Тростянецькому районі відмовило у перерахунку пенсії (додаток до протоколу № 100038 від 19.01.2017 року) з посиланням на те, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються зокрема відповідно до Закону України "Про державну службу", а тому з 01.06.2015 року пенсії за вищевказаними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, Закон України "Про державну службу" № 889 не передбачає проведення перерахунку пенсії у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати.

Не погодившись із вказаним, позивач звернувся з позовом до суду.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

У відповідності до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним станом на час призначення пенсії позивачу, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.

Однак, в наступному законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, зазнало значних змін.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" 28 грудня 2014 року №76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України". Такі умови та порядок перерахунку пенсії були врегульовані постановою КМУ від 31 травня 2000 року №865.

В подальшому, у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 9 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набрала чинності 15.12.2015, був виключений пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", а пункт 5 змінений.

При цьому, суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям, і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.

Таким чином, з 15 грудня 2015 року діючим законодавством України не визначено порядку реалізації права на перерахунок пенсії та обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу".

Крім того, до 01.05.2016 року пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване зазначеними нормами Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII.

З 01.05.2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VIII.

У зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, положення Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що із заявою про перерахунок пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" позивач звернувся до відповідача 18.01.2017 року, тобто після набрання чинності новим Законом про державну службу, який по іншому регулює порядок перерахунку пенсії.

Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" № 889 від 10.12.2015 року, яка набрала чинність з 01.05.2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Таким чином, з 01.05.2016 року Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Отже, враховуючи приписи ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, з 01.05.2016 р. відсутні підстави для перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що жодних підстав у відповідача для перерахунку пенсії позивачу не має, а тому рішення про відмову у такому перерахунку є таким, що відповідає нормам чинного на момент звернення із заявою про перерахунок пенсії законодавства України.

Тому колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийнята постанова відповідає матеріалам справи та вимогам закону і підстави для її скасування відсутні.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних підстав.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 183-2, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України , суд

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Тростянецького районного суду Вінницької області від 22 березня 2017 року - без змін.

Відповідно до ч. 10 ст. 183-2 КАС України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції є остаточним та оскарженню не підлягає.

Головуючий Кузьмишин В.М.

Судді Сушко О.О. Боровицький О. А.