25 травня 2017 р. м.ОдесаСправа № 766/2892/17
Категорія: 2.1 Головуючий в 1 інстанції: Ігнатенко О.Й.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді - доповідача Косцової І.П.
суддів Стас Л.В.
Турецької І.О.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 13 березня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Департаменту агропромислового розвитку Херсонської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_4 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив визнати протиправною відмову Департаменту агропромислового розвитку Херсонської обласної державної адміністрації у видачі йому довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та зобов'язати відповідача видати таку довідку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у листопаді 2016 року він звернувся до Департаменту агропромислового розвитку Херсонської обласної державної адміністрації із заявою про надання довідки для перерахунку пенсії згідно з постановою КМУ від 6 квітня 2016 року №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016» за формою, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-5. Проте листом від 5.12.2016 року №Ч-146 Департамент агропромислового розвитку Херсонської обласної державної адміністрації відмовив позивачу у задоволенні його заяви, з посиланням на відсутність підстав для видачі такої довідки.
Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 13 березня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
В апеляційні скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування своїх доводів апелянт зазначив, що законодавство України гарантує йому право на отримання довідки про заробітну плату та її складові для перерахунку пенсії, а отже постанова Херсонського міського суду Херсонської області від 13 березня 2017 року є незаконною та підлягає скасуванню.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів п. 2 ч.1 ст. 197 КАС України, враховуючи достатність доказів для її вирішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах заявлених вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що 30.12.2008 року ОСОБА_4 був звільнений з Головного управління агропромислового розвитку Херсонської обласної державної адміністрації у зв'язку із виходом на пенсію за віком.
15 листопада 2016 року позивач звернувся до Департаменту агропромислового розвитку Херсонської обласної державної адміністрації із заявою про видачу довідки про складові заробітної плати за формою, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Листом Департаменту агропромислового розвитку Херсонської обласної державної адміністрації за №Ч-146 від 5.12.2016 року позивачу відмовлено у задоволенні його заяви, з посиланням на відсутність підстав для видачі такої довідки.
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач правомірно відмовив позивачу у задоволенні його заяви про видачу довідки про заробітну плату за формою, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 04. вересня 2013 року №15-5.
Колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Згідно частини другої та п'ятої статті 37 Закону України "Про державну службу" в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" від 16.01.03 року №432-IV, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Така редакція статті 37 Закону України "Про державну службу" існувала після визнання Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 неконституційними змін, внесених підпунктами "а" та "б" підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.07р. №107-VI.
Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.00р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.03р. №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670», зареєстрованою в Мін'юсті Україні 26.09.2013року за №1661/24193 (у редакції, чинній до 02.09.2016 року) було затверджено типову форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію (абз.2 п.1).
Однак постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року №15-2, яка набрала чинності 02.09.2016 року, абзаци третій, четвертий пункту 1 постанови від 04.09.2013 року №15-1- виключено.
Отже, з вказаних правових норм вбачається, що законодавством, чинним на момент звернення позивача до Департаменту агропромислового розвитку Херсонської обласної державної адміністрації (15.11.2016року), видача типової форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, не передбачена.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що відповідач, відмовляючи позивачу у задоволенні його заяви про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України 04.09.2013 року №15-1, діяв законно в межах чинного законодавства.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції належним чином з'ясовані всі обставини справи, їм надано правильну юридичну оцінку, порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду, не встановлено, тому підстави для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст.195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 - залишити без задоволення.
Постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 13 березня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Департаменту агропромислового розвитку Херсонської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Суддя-доповідач: І.П. Косцова
Судді: Л.В.Стас
І.О. Турецька