Справа №601/435/17
Провадження № 2-а/601/30/2017
10 травня 2017 року Кременецький районний суд Тернопільської області в складі: головуючого судді Білосевич Г.С.
за участю секретаря Васільєвої О.М.,
позивача ОСОБА_1 та його представника ОСОБА_2
представника відповідача Малецької Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в суді м. Кременець адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся в суд із позовом про визнання протиправними дій відповідача щодо виплати йому щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня за 2016 рік не в повному розмірі та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплатити йому щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням проведених виплат.
В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали та пояснили, що ОСОБА_1 являється учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для учасників бойових дій. У 2016 році відповідачем, відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», позивачу було виплачено разову грошову допомогу в розмірі 920 грн., який визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 141 П «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», тобто у розмірі меншому, ніж гарантовано законом. Позивач та його представник вважають, що для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій слід керуватись Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який має вищу юридичну силу. Тому просить визнати протиправними дій відповідача щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня за 2016 рік не в повному розмірі та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням проведених виплат.
В судовому засіданні представник відповідача позов не визнала та вважає, що виплата одноразової допомоги позивачу проводилась відповідно до постанови КМУ від 02.03.2016 року № 141 та Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28.12.2014 року, якою встановлено, що в 2016 році позивачу необхідно виплатити разову грошову допомогу до 5 травня в розмірі 920 грн. Тому вважає дії управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації правомірними щодо нарахування даної виплати у розмірі 920 грн. та просить відмовити у задоволенні даного позову.
Суд, заслухавши пояснення позивача, його представника та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно копії посвідчення серії НОМЕР_1 від 10.10.1996 року, ОСОБА_1 надано статус учасника бойових дій.
Розмір разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій у 2016 році становить 920 гривень, тому управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації провести виплату в іншому розмірі немає можливості, оскільки розмір та порядок виплати визнається Кабінетом Міністрів України, а не місцевим органом соціального захисту населення, що стверджується повідомленням управління соціального захисту населення Кременецької РДА від 10.03.2017 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-XII від 22.10.1993 (далі - Закон №3551-XII) вказано, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Пунктом 26 розділу VІ «Прикінцеві і перехідні положення" Бюджетного кодексу України (в редакції Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28.12.2014 №79-VІІІ) вказано, що норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15, 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Підпунктом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» встановлено, що у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які через відділення зв'язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання), у таких розмірах: учасникам бойових дій - 920 гривень.
Вказані положення є чинними та не визнані Конституційним судом України не конституційними.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем нараховано та виплачено позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік в розмірі 920,00 грн.
Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26.12.2011 №20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
Зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватися відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України № 1-11/2012 від 25.01.2012 у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України, суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що у 2016 році виплата позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту», правомірно здійснена в порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України, а тому у задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити.
На підставі вищесказаного та керуючись ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст.ст. 6, 11, 71, 158, 160 - 163, 167 КАС України
В задоволені позову ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Кременецький районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Головуючий: