Справа: № 823/1628/16 Головуючий у 1-й інстанції: Гаврилюк В.О. Суддя-доповідач: Кучма А.Ю.
Іменем України
27 березня 2017 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Аліменка В.О., Безименної Н.В.,
за участю секретаря: Козлової І.І.
розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ст. 41 КАС України у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Черкаській області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 17.01.2017 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, Атестаційної комісії № 9 Головного управління Національної поліції в Черкаській області про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування висновку,-
ОСОБА_2 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, Атестаційної комісії № 9 Головного управління Національної поліції в Черкаській області про визнання протиправним та скасування висновку атестаційної комісії № 9 Головного управління Національної поліції в Черкаській області, оформлений протокольним рішенням від 17.08.2016 ОП № 15.00025174.0063978, зазначений в розділі IV «Результати атестування (висновок атестаційної комісії)» атестаційного листа, а саме: « 4-займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність», прийнятий стосовно ОСОБА_2.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 17.01.2017 вищевказаний адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою у задоволенні позову відмовити.
Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що зміст протоколу ОП № 15.00025174.0063978 від 17.08.2016 не дає підстав вважати, що атестаційною комісією рішення про службову невідповідність позивача приймалося на підставі повного та всебічного розгляду всіх матеріалів, що були надані до атестування, і що за результатами розгляду цих матеріалів були встановлені обставини, що свідчать про невідповідність особи позивача критеріям, визначеним пунктом 16 Розділу ІV Інструкції.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Наказом Головного управління Національної поліції в Черкаській області № 1 о/с від 07.11.2015 відповідно до пунктів 9 та 12 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» призначено тих, що прибули з Міністерства внутрішніх справ, з присвоєнням спеціальних звань поліції в порядку переатестування та установлення посадових окладів згідно штатного розпису, з 07.11.2015, зокрема, ОСОБА_2, який мав спеціальне звання старший лейтенант міліції, старшим інспектором Уманського відділення поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області, присвоївши йому спеціальне звання старший лейтенант поліції.
12.02.2016 з метою оцінки успішності виконання поліцейськими службових обов'язків, визначення їхньої відповідності займаним посадам, оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, кваліфікаційного рівнів та фізичної підготовки, а також перспектив їхньої службової кар'єри, керуючись статями 57, 58 Закону України «Про Національну поліцію» Головним управлінням Національної поліції в Черкаській області прийнято наказ № 222 відповідно до якого, зокрема, наказано провести атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Черкаській області та підпорядкованих підрозділів атестаційними комісіями ГУНП, починаючи з 15.02.2016 та створити атестаційні комісії ГУНП № 1, № 2, № 3, № 4, № 5, № 6, № 7.
Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Черкаській області № 28 о/с з 26.02.2016 старшого лейтенанта поліції ОСОБА_2 призначено старшим інспектором Уманського районного відділення поліції Уманського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області.
Згідно атестаційного листа ОСОБА_2 займаній посаді відповідає, за час служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на займаній посаді зарекомендував себе з позитивної сторони. Забезпечує безпеку дорожнього руху на обслуговуваній території. Проводить роботу серед учасників дорожнього руху по недопущенню порушень Правил дорожнього руху. До виконання своїх службових обов'язків ставиться з відповідальністю, працездатний і самовідданий в роботі. Знає нормативні документи, які регламентують службову діяльність, вміло користується ними в повсякденній службі. Має добру спеціальну підготовку, що дозволяє ефективно працювати.
15.07.2016 Головним управлінням Національної поліції в Черкаській області прийнято наказ № 1227, згідно якого оголошено персональний склад комісії для проведення атестування поліцейських (група 3) Головного управління Національної поліції в Черкаській області, зокрема, пунктом 1.3 визначено персональний склад атестаційної комісії № 9 Головного управління Національної поліції в Черкаській області.
08.08.2016 наказом Головного управління Національної поліції в Черкаській області № 1362 внесено зміни до персонального складу атестаційних комісій (група 3) Головного управління Національної поліції в Черкаській області, зокрема, внесено зміни і до персонального складу атестаційної комісії № 9.
При цьому, судом першої інстанції вірно відмічено, що в матеріалах справи наказ Головного управління Національної поліції в Черкаській області про створення атестаційної комісії № 9 відсутній. Згідно наданих в судовому засіданні суду першої інстанції пояснень представника Головного управління Національної поліції в Черкаській області такий наказ не видавався.
17.08.2016 проведено атестування ОСОБА_2 - старшого інспектора Уманського районного відділення поліції Уманського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області, спеціальне звання лейтенант поліції.
За результатами атестування атестаційна комісія № 9 Головного управління Національної поліції в Черкаській області прийняла рішення, оформлене протоколом ОП №15.00025174.0063978, відповідно до якого позивач займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Результати атестування 17.08.2016 занесені до атестаційного листа, з якими позивач ознайомився 17.08.2016.
Відповідно до протоколу ОП № 15.00037837.0063978 від 06.10.2016 Апеляційна атестаційна комісія Північного регіону № 5 прийняла рішення про відхилення скарги поліцейського ОСОБА_2, виходячи з низького рівня теоретичних знань та професійних якостей. Позивач ознайомився з вказаним рішенням 19.10.2016.
Вказані обставини підтверджені відповідними доказами і не є спірними.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні відносини регулюються Законом України № 580-VIІI від 02.07.2015 «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580).
Відповідно до ст. 1 Закону № 580 національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
Відповідно до п. 1 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580 він набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування.
06.08.2015 Закон № 580 опубліковано в Голосі України № 141-142.
Пунктом 9 вказаного розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580 встановлено, що працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
Отже, вказаний пункт не передбачає процедури переатестації колишніх працівників міліції на предмет відповідності їх посаді, ні під час прийняття їх на службу в поліцію, ні в подальшому після прийняття на службу.
Підстави проведення атестування поліцейських визначено частиною другою ст. 57 Закону № 580, а саме у разі: 1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; 2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; 3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Вказаний перелік є вичерпним.
Відповідно до частини першої вказаної статті атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.
Атестування проводиться атестаційними комісіями органів (закладів, установ) поліції, що створюються їх керівниками (ч.3 вказаної статті Закону).
Частиною четвертою зазначеної статті рішення про проведення атестування приймає керівник поліції, керівники органів (закладів, установ) поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами.
Порядок проведення атестування поліцейських затверджується Міністром внутрішніх справ України (ч.5 ст. 57 Закону № 580).
Наказом Міністра внутрішніх справ України № 1465 від 17.11.2015 затверджено Інструкцію про порядок проведення атестування поліцейських (надалі Інструкція).
Відповідно до п. 1 Розділу І. «Загальні положення» ця Інструкція, розроблена відповідно до Закону України «Про Національну поліцію», визначає порядок атестування поліцейських, яке проводиться в апараті Національної поліції України, територіальних (міжрегіональних) органах (закладах, установах) Національної поліції України (далі - органи поліції) з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.
Згідно п. 3 цього ж розділу Інструкції атестування поліцейських проводиться:
1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу;
2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність;
3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Відповідно до пункту 16 Розділу ІV Інструкції № 1465 атестаційні комісії при прийнятті рішень стосовно поліцейського повинні враховувати такі критерії: 1) повноту виконання функціональних обов'язків (посадових інструкцій); 2) показники службової діяльності; 3) рівень теоретичних знань та професійних якостей; 4) оцінки з професійної і фізичної підготовки; 5) наявність заохочень; 6) наявність дисциплінарних стягнень; 7) результати тестування; 8) результати тестування на поліграфі (у разі проходження).
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2, як особа яка проходила службу в органах внутрішніх справ, згідно наказу Національної поліції України № 1 о/с, був призначений, відповідно до п. 9 та п. 12 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію України» з 07.11.2015 до Уманського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області.
В матеріалах справи відсутні докази того, що атестування позивача було проведено з підстав визначених частиною другою ст.57 Закону № 580.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що атестаційний лист не містить негативної інформації стосовно позивача та характеризує його позитивно.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що проведення атестації без необхідних передумов і за відсутності підстав, передбачених частиною другою ст. 57 Закону № 580 суперечить вимогам цього закону, внаслідок чого атестація позивача проведена безпідставно та протиправно.
Доводи апелянта, що атестування позивача було проведено у зв'язку з його власним бажанням не заслуговує уваги, оскільки така підстава вищевказаною нормою закону не передбачена.
Крім того, виходячи зі змісту та мети атестування, атестаційна комісія під час співбесіди повинна розглянути атестаційний лист та інші матеріали, які були зібрані на поліцейського; оцінити ділові, професійні, особисті якості поліцейського відповідно до обов'язків, що на нього покладені (покладаються), його освітній та кваліфікаційний рівень, а також з'ясувати відповідність особи поліцейського критеріям, визначеним пунктом 16 Розділу ІV Інструкції № 1465.
Проте, атестаційна комісія № 9 Головного управління Національної поліції в Черкаській області прийняла рішення, що позивач займаній посаді не відповідає та підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність, хоча в матеріалах справи відсутні будь які докази на підтвердження вказаного висновку.
Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що зміст протоколу атестаційної комісії № 9 Головного управління Національної поліції в Черкаській області, оформлене протокольним рішенням № 15.00025174.0063978 від 17.08.2016, не доводить, що атестаційною комісією рішення про службову невідповідність позивача приймалось на підставі повного та всебічного розгляду та дослідження всіх матеріалів, що були надані, і що за результатами розгляду цих матеріалів були встановлені обставини, що свідчать про невідповідність особи позивача критеріям, визначеним пунктом 16 Розділу ІV Інструкції № 1465.
Таким чином, всі висновки суду першої інстанції є правильними.
Згідно з частиною четвертої статті 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Отже, колегія суддів вважає, що всі наведені доводи апелянта не заслуговують уваги, оскільки не спростовують вірних висновків суду першої інстанції.
З урахуванням вище викладеного та приписів ст. 159 КАС України, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 159, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Черкаській області залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 17.01.2017- без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено: 31.03.2017.
Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма
Судді: В.О. Аліменко
Н.В. Безименна
Головуючий суддя Кучма А.Ю.
Судді: Безименна Н.В.
Аліменко В.О.