Постанова від 14.03.2017 по справі 521/15542/16-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2017 р.м.ОдесаСправа № 521/15542/16-а

Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Целух А.П.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Яковлєва О.В.,

суддів - Бойка А.В., Танасогло Т.М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси на постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 09 листопада 2016 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги управлінню Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси, а саме: визнання протиправними дій та рішення № від 23 серпня 2016 року, якими відмовлено позивачу у перерахунку пенсії, на підставі наданої довідки; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01 березня 2016 року, на підставі наданої довідки, з урахуванням надбавок та премій, що отримувалися позивачем на момент призначення пенсії.

Постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 09 листопада 2016 року задоволено позовні вимоги.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції невірно застосовано норми чинного законодавства під час вирішення спірних правовідносин, так як позивач не має права на перерахунок пенсії, згідно поданої ним заяви до пенсійного органу та наданої довідки.

Внаслідок чого, на думку апелянта, підвищення посадових окладів працюючих службовців постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 не надає позивачу права на перерахунок пенсії.

В свою чергу, позивачем подано заперечення на вказану апеляційну скаргу, які обґрунтовано тим, що судом першої інстанції вірно застосовано норми чинного законодавства під час вирішення спірних правовідносин, так як позивач має право на перерахунок пенсії.

При цьому, надане позивачу право на перерахунок пенсії під час її призначення не може обмежуватися у подальшому будь-якими нормативно-правовими актами, так як таке обмеження суперечить Конституції України.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а судове рішення - скасуванню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку з 15 січня 2015 року, як одержувач пенсії по інвалідності в розмірі 60 % від складових заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, відповідно до ЗУ «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.

В свою чергу, позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючих державних службовців, на підставі наданої довідки, а також з вимогою про урахування в повному обсязі надбавки за високі досягнення у праці, премії, з урахуванням збільшеного посадового окладу.

Проте, рішенням пенсійного органу № 213/С-2 від 23 серпня 2016 року відмовлено позивачу в перерахунку пенсії, так як відсутні правові підстави для здійснення такого перерахунку.

Не погоджуючись з отриманою відмовою позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок про задоволення позовних вимог, так як позивач мав право на спірний перерахунок пенсії, відповідно до положень Закону України «Про державну службу» № 3723-XII, а саме ст. 37-1 цього закону, які були чинними на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії державного службовця, з яким не погоджується судова колегія, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII (в редакції, чинній на час виходу позивача на пенсію), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

При цьому, 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» №889-VIII від 10 грудня 2015 року.

Згідно Прикінцевих та Перехідних положень ЗУ «Про державну службу» № 889-VIII втратив чинність Закон України «Про державну службу», крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII.

Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Судовою колегією встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності відмови пенсійного органу у перерахунку пенсії позивача на підставі поданої заяви та наданої довідки про заробітну плату працюючих службовців.

В даному випадку, у зв'язку з набранням чинності 01 травня 2016 року ЗУ «Про державну службу» №889-VIII, втратили чинність норми, якими врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців, зокрема, щодо перерахунку пенсії.

При цьому, відповідно до ст. 90 ЗУ «Про державну службу» №889-VIII - пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В свою чергу, ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Більш того, постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 виключено пункт 4 постанови № 865, яким раніше був встановлений порядок перерахунку пенсій, призначених на підставі ЗУ «Про державну службу».

Тому, враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що у межах спірних правовідносин відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.

Вказане також узгоджується з правовою позицією Європейського суду з прав людини, що викладена в рішенні «Великода проти України» від 03 червня 2014 року, в якому суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального і процесуального права, що є підставою для скасування оскаржуваного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси - задовольнити.

Скасувати постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 09 листопада 2016 року та ухвалити у справі нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Головуючий: О.В. Яковлєв

Судді: А.В. Бойко

Т.М. Танасогло