Донецький окружний адміністративний суд
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
14 серпня 2009 р. Справа № 2а-2а-13223/09/0570
приміщення суду за адресою: 83062, м. Донецьк, вул. Ткаченка 140 «А»
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Стиран В.В.
розглянувши позовну заяву
Руденко Павла Івановича
до
Костянтинівського Міського відділу Головного
Управління міністерства внутрішніх справ
України в Донецькій області
про
визнання дій неправомірними
Руденко Павло Іванович звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Костянтинівського Міського відділу Головного Управління міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про визнання дій неправомірними щодо відмови в проведення слідчої дії.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав і інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскарженні будь-які рішення,дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено іншій порядок судового провадження.
За змістом п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У відповідності до ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на:
1). спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дії чи бездіяльності,
2). спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби,
3). спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів,
4). спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом,
5). спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач оскаржує дії відповідача щодо проведення огляду місця пригоди, що є слідчою дією.
Порядок здійснення досудового слідства, здійснення нагляду за досудовим слідством та оскарження рішень, дій та бездіяльності посадових осіб під час розслідування кримінальної справи регламентований Кримінально-процесуальним кодексом України.
Цим кодексом передбачений порядок оскарження рішень, дій та бездіяльності слідчого прокурору, прокурора вищестоящому прокурору та зазначених посадових осіб до суду, в тому числі під час попереднього розгляду справи та проведення судового слідства, порядок здійснення нагляду за виконанням законів органами дізнання та досудового слідства.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства. Тому справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства і у відкритті провадження слід відмовити.
На підставі цього суд вважає, що зазначені спірні правовідносини повинні розглядатися в порядку, передбаченому кримінально-процесуальним кодексом України, а компетенція їх розгляду відноситься до судів загальної юрисдикції.
З цих підстав, у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, оскільки заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 3 ст. 109 КАС України, копія ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надсилається особі, яка подала позовну заяву, разом з тим із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
На підставі викладеного, керуючись ст. 109 КАС України, суддя
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Руденко Павла Івановича до Костянтинівського Міського відділу Головного Управління міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про визнання дій неправомірними.
Копію ухвали разом із позовом та усіма доданими до нього матеріалами невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня її отримання заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 10 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Суддя Стиран В.В.