Донецький окружний адміністративний суд
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
14 серпня 2009 р. Справа № 2а-2а-13224/09/0570
приміщення суду за адресою: 83062, м. Донецьк, вул. Ткаченка 140 «А»
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Стиран В.В.
розглянувши позовну заяву
ОСОБА_1
до
Костянтинівського Міського відділу Головного Управління міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області
про
визнання дій неправомірними
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Костянтинівського Міського відділу Головного Управління міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про визнання дій неправомірними щодо відмови у порушенні кримінальної справи.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав і інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскарженні будь-які рішення,дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено іншій порядок судового провадження.
За змістом п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У відповідності до ст.17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на:
1). спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дії чи бездіяльності,
2). спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби,
3). спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів,
4). спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом,
5). спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач оскаржує дії відповідача щодо прийняття рішення (постанови про відмову в порушення кримінальної справи) під час проведення дослідчих та слідчих дій при розслідуванні кримінальній справі.
Порядок здійснення досудового слідства, здійснення нагляду за досудовим слідством та оскарження рішень, дій та бездіяльності посадових осіб під час розслідування кримінальної справи регламентований Кримінально-процесуальним кодексом України.
Цим кодексом передбачений порядок оскарження рішень, дій та бездіяльності слідчого прокурору, прокурора вищестоящому прокурору та зазначених посадових осіб до суду, в тому числі під час попереднього розгляду справи та проведення судового слідства, порядок здійснення нагляду за виконанням законів органами дізнання та досудового слідства.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства. Тому справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства і у відкритті провадження слід відмовити
На підставі цього суд вважає, що зазначені спірні правовідносини повинні розглядатися в порядку, передбаченому кримінально-процесуальним кодексом України, а компетенція їх розгляду відноситься до судів загальної юрисдикції.
З цих підстав, у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, оскільки заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 3 ст. 109 КАС України, копія ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надсилається особі, яка подала позовну заяву, разом з тим із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
На підставі викладеного, керуючись ст. 109 КАС України, суддя
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівського Міського відділу Головного Управління міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про визнання дій неправомірними.
Копію ухвали разом із позовом та усіма доданими до нього матеріалами невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня її отримання заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 10 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Суддя Стиран В.В.