Постанова від 10.06.2009 по справі 2а-6382/09/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2009 р. справа № 2а-6382/09/0570

час прийняття постанови: 15:55

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді

при секретарі Горб О.Ю.

Розглянув у відкритому судовому засіданні суду адміністративну справу

за позовом: Олексієнко Раїси Іванівни (м. Курахово)

до Прокуратури Донецької області (м. Донецьк)

про зобов'язання вчинити певні дії

за участю сторін:

позивач - особисто

представника позивача - Омельченко В.П. за уст. заяв.

представника відповідача - Малютін Д.А. за дов. від 28.04.2009 року

перекладача - Копачинської І.В.

Олексієнко Раїса Іванівна звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Прокуратури Донецької області про зобов'язання провести розгляд заяви в порядку ст. 95,97 КПК України і за результатами перевірки винести процесуальне рішення.

Позивач посилається на те, що вона звернулася до відповідача із заявою у порядку ст.. 95, 97 Кримінально-процесуального кодексу України. Відповідач надав їй відповідь без дотримання вимог зазначених норм КПК України.

Відповідач проти позову заперечує посилаючись на наступне. Позивач неодноразово зверталася до нього і їй завжди було надані мотивовані відповіді. За результатами перевірки доводів останього звернення позивача 10.12.2008 року надано відповідь із роз'ясненням того, що підстави для прийняття рішення в порядку ст. 97 КПК України відсутні.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представника відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач направила відповідачеві заяву про злочин від 07.11.2008 р., яка отримана ним 11.11.2008 р., про що свідчить відмітка відповідача на заяві. З цієї заяви вбачається, що позивач просить, відповідно до вимог ст.. 97 КПК України, порушити кримінальну справу відносно помічника прокурора Мар'їнської прокуратури Хітматуліна А.Е., який сфальсифікував її пояснення по кримінальній справі у відношенні її сина Олексієнко Д.М.

Відповідач листом від 10.12.2008 р. № 09/1-6092-02р за підписом заступника прокурора Донецької області А. Євміна повідомив позивача про те, що за результатами вивчення кримінальної справи, її доводи не знайшли свого об'єктивного підтвердження, у зв'язку з чим підстав для прийняття рішення в порядку ст. 97 КПК України не вбачається.

Згідно зі ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, посадових та службових осіб.

Відповідно до норм ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до ст. 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Правові засади організації судової влади та здійснення правосуддя в Україні визначаються Законом України „Про судоустрій України” . Ч. 2 ст. 1 наведеного Закону передбачено, що судова влада реалізується шляхом здійснення правосуддя у формі цивільного, господарського, адміністративного, кримінального, а також конституційного судочинства.

Згідно ст.. 121 Конституції України органи прокуратури здійснюють нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство.

У відповідності до вимог ст. 5 Закону України «Про прокуратуру» основними функціями прокуратури є, зокрема: нагляд за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу із злочинністю та іншими правопорушеннями і розслідують діяння, що містять ознаки злочину; розслідування діянь, що містять ознаки злочину;

Кримінально-процесуальний кодекс України встановлює можливість оскарження до суду в порядку кримінального судочинства постанови про відмову в порушенні кримінальної справи (ст. 236-1), постанови про закриття справи (ст. 236-5), постанови про порушення справи (ст. 236-7).

За змістом статей 2, 4, 17 Кодексу адміністративного судочинства України спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності належать до компетенції адміністративних судів, крім випадків, коли такі справи підлягають розгляду в порядку кримінального судочинства.

Таким чином, позов є таким, що підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до ст.97 КПК України прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя зобов'язані приймати заяви і повідомлення про вчинені або підготовлювані злочини, в тому числі і в справах, які не підлягають їх віданню.

По заяві або повідомленню про злочин прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя зобов'язані не пізніше триденного строку прийняти одне з таких рішень:

1) порушити кримінальну справу;

2) відмовити в порушенні кримінальної справи;

3) направити заяву або повідомлення за належністю.

Коли необхідно перевірити заяву або повідомлення про злочин до порушення справи, така перевірка здійснюється прокурором, слідчим або органом дізнання в строк не більше десяти днів шляхом відібрання пояснень від окремих громадян чи посадових осіб або витребування необхідних документів.

Відповідно до ч. 2 ст. 97 КПК України прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя зобов'язані приймати заяви і повідомлення про вчинені або підготовлювані злочини, в тому числі і в справах, які не підлягають їх віданню.

Аналіз вказаної норми доводить, що після розгляду заяви про злочин повинно прийматися рішення у формі, яка передбачена саме цією статею.

Відповідачем по заяві позивача про порушення кримінальної справи не було прийнято рішення у порядку ст. 97 КПК України, в зв'язку з чим ним були порушені вимоги законодавства. 10.12.2008 року відповідачем позивачеві направлена відповідь з роз'ясненнями, що не передбачено кримінально-процесуальним законодавством України.

Суд не приймає посилання відповідача на Закон України «Про звернення громадян» з огляду на наступне.

Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про звернення громадян», громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Крім цього, ст.12 цього закону встановлено, що його дія не поширюється на порядок розгляду заяв і скарг громадян, встановлений кримінально-процесуальним, цивільно-процесуальним, трудовим законодавством і законодавством про захист економічної конкуренції.

Таким чином, відповідач не прийняв процесуального рішення по заяві позивача про порушення кримінальної справи від 07.11.2008 р. у передбаченому ст. 97 КПК України порядку. Заява позивача була розглянута у порядку, встановленому Законом України «Про звернення громадян», відповідно зазначені дії не можуть вважатися такими, що ґрунтуються на вимогах закону, тобто є незаконними.

З огляду на зазначене позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача розглянути заяву позивача у порядку ст.. 95,97 КПК України та за результатами розгляду прийняти процесуальне рішення підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа.

З огляду за зазначене, витрати позивача по сплаті судового збору у сумі 3 грн. 40 коп. підлягають відшкодуванню за рахунок коштів Державного бюджету.

Враховуючи наведене та керуючись Конституцією України, Кримінально-процесуальним кодексом України, Законом України «Про прокуратуру», Законом України «Про судоустрій», ст.ст. 2, 4, 7 -12, 69-72, 94, 122-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Олексієнко Раїси Іванівни (м. Курахово) задовольнити .

Зобов'язати Прокуратуру Донецької області розглянути заяву Олексієнко Раїси Іванівни від 07.11.2008 р. у порядку, встановленому ст. 95, 97 КПК України та за результатами розгляду прийняти процесуальне рішення.

Стягнути з коштів Державного бюджету України на користь Олексієнко Раїси

Іванівни витрати по сплаті судового збору у сумі 3 грн. 40 коп.

Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Постанову підписано 15 червня 2009 р.

Суддя Наумова К.Г.