Постанова від 15.02.2017 по справі 820/5848/16

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2017 р. № 820/5848/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Тітова О.М.,

за участю секретаря судового засідання - Андрієць М.О.,

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Цефей", як уповноважена особа за договором № 927 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 15.09.2004 про стягнення податкового боргу з рахунків у банках, що обслуговують такого платника,

ВСТАНОВИВ:

Гадяцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Полтавській області звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просить суд стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Цефей" (32869749), як уповноваженої особи за договором № 927 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 15.09.2004 на користь Держави суму податкового боргу по:

- по рентній платі за користування надрами для видобування природного газу в розмірі 32725082 (тридцять два мільйони сімсот двадцять п'ять тисяч вісімдесят дві) грн 94 коп на р/р 31119016700121, одержувач Зіньківське УК/Зіньківський район, код: 380119788; МФО 831019, банк ГУ ДКСУ у Полтавській області;

- по рентній платі за користування надрами для видобування газового конденсату в сумі 639902 (шістсот тридцять дев'ять тисяч дев'ятсот дві) грн 56 коп. на р/р 31118017700121, одержувач Зіньківське УК/Зіньківський район, код: 380119788; МФО 831019, банк ГУ ДКСУ у Полтавській області;

- по рентній платі за користування надрами для видобування природного газу в розмірі 21318839 (двадцять один мільйон триста вісімнадцять тисяч вісімсот тридцять дев'ять) грн 79 коп. на р/р 31117016700208, одержувач Котелевське УК/Котелевський район, код: 37301948; МФО 831019, банк ГУ ДКСУ у Полтавській області;

- по рентній платі за користування надрами для видобування газового конденсату в сумі 458714 (чотириста п'ятдесят вісім тисяч сімсот чотирнадцять) грн 96 коп. на р/р 31116017700208, одержувач Котелевське УК/Котелевський район, код: 37301948; МФО 831019, банк ГУ ДКСУ у Полтавській області, з рахунків: МФО 320854 ПАТ "ДІАМАНТБАНК" номер рахунку 26000300002160 та МФО 351823 ФХАРКІВСЬКЕ ОБЛАСНЕ У АТОЩАД ОСОБА_2 номер рахунку 26001300608175 відкритих у банках, обслуговуючих таких платників податків.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до облікових даних контролюючого органу товариство з обмеженою відповідальністю "Цефей", як уповноважена особа за договором № 927 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 15.09.2004 має податковий борг перед бюджетом в загальному розмірі 55142540,25 грн. У зв'язку з тим, що вказана податкова заборгованість погашена не була, дану суму боргу позивач просить стягнути з відповідача в судовому порядку.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача, товариства з обмеженою відповідальністю "Цефей", як уповноважена особа за договором № 927 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 15.09.2004, у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін у письмовому провадженні, оскільки відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні, визначені цією статтею, і прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутні потреби заслухати свідка чи експерта.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, згідно до вимог статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, дійшов наступного.

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "Цефей", як уповноважена особа за договором № 927 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 15.09.2004 зареєстровано як юридична особа та на момент звернення до суду перебуває на обліку в Гадяцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області.

Відповідно до п.п.19-1.1.1, 19-1.1.2, 19-1.1.7, 19-1.1.10, 19-1.1.34, 19-1.1.45, 19-1.1.46 п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів; контролюють своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; реєструють та ведуть облік платників податків, осіб, які здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, проводять диференціацію платників податків; забезпечують ведення обліку податків, зборів, платежів; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством; здійснюють інші функції, визначені законами України.

Відповідно до пункту 46.1 статті 46 Податкового Кодексу України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Пунктами 49.1. та 49.2 статті 49 Податкового Кодексу України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Статтею 257 Податкового кодексу України унормовано подання декларації та строки сплати рентної плати. Так п. 257.1-257.2 ст. 257 Податкового кодексу України визначено, що базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю. Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати.

Платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки: з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин: за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України; за місцем обліку платника рентної плати у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України (пп. 257.3.1 п. 257.3 ст. 257 Податкового кодексу України).

Сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації з урахуванням фактично сплачених авансових внесків (п.257.5.ст. 257 Податкового кодексу України).

Відповідно до пп. 258.1.1-258.1.2 п. 258.1 ст. 258 Податкового кодексу України, на платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами цього Кодексу та інших законодавчих актів. На суму податкових зобов'язань з рентної плати, що нарахована платником рентної плати за податковий (звітний) період, але не сплачена протягом 10 календарних днів, що настають за останнім календарним днем граничного строку подання податкової декларації, нараховується пеня в порядку, встановленому розділом II цього Кодексу.

Контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння рентної плати здійснюють контролюючі органи (пп. 258.2.1 п. 258.2 ст. 258 Податкового кодексу України).

Судом встановлено, що відповідачем подано до контролюючого органу податкову декларацію з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини за 4 квартал 2015 року.

Також, відповідачем подано податкові декларації з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини за січень 2016 року, за квітень 2016 року, за травень 2016 року, за червень 2016 року, за липень 2017 року, за серпень 2016 року та вересень 2016 року.

Судом встановлено, що відповідачу надавалось розстрочення грошових зобов'язань та податкового боргу рішеннями Державної фіскальної служби №67, № 46/23, №20/0/1, №28, №105, №29, №20/0/2, №46/22, №106 та рішеннями заступника начальника Зінківського відділення Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області №16, №5, №13, №7, №24, №6, №13, №25

Проте, вказані зобов'язання не були сплачені у належному розмірі у встановлений строк.

Отже, на теперішній час відповідач має податковий борг в загальному розмірі 55142540,25 грн, що підтверджується наданою контролюючим органом обліковою карткою (зворотній бік).

Відповідно до п.п.59.1 та 59.5 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

У зв'язку з непогашенням відповідачем суми податкового зобов'язання протягом встановленого строку, позивачем винесено податкову вимогу № 5-01 від 28.05.2016.

Відповідно до п.176.1е ст.176 Податкового кодексу України платники податку зобов'язані своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов'язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих контролюючим органом, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку.

Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності. (Підпункт 14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.)

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. (Підпункт 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.)

Згідно з п.87.1 ст.87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Пунктом 87.9 ст.87 Податкового кодексу України встановлено, що в разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У відповідності до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.п. 137 п. 1 ст.14 Податкового кодексу України орган стягнення - Державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених Податковим кодексом України та законами України.

На час розгляду справи податковий борг в сумі 55142540,25 грн у добровільному порядку не сплачений, доказів самостійної сплати заборгованості у повному обсязі відповідачем до суду не надано.

Відповідно до ч.1 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на загальних засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Цефей", як уповноважена особа за договором № 927 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 15.09.2004 про стягнення податкового боргу з рахунків у банках, що обслуговують такого платника - задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Цефей" (32869749), як уповноваженої особи за договором № 927 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 15.09.2004 на користь Держави суму податкового боргу по:

- по рентній платі за користування надрами для видобування природного газу в розмірі 32725082 (тридцять два мільйони сімсот двадцять п'ять тисяч вісімдесят дві) грн 94 коп на р/р 31119016700121, одержувач Зіньківське УК/Зіньківський район, код: 380119788; МФО 831019, банк ГУ ДКСУ у Полтавській області;

- по рентній платі за користування надрами для видобування газового конденсату в сумі 639902 (шістсот тридцять дев'ять тисяч дев'ятсот дві) грн 56 коп. на р/р 31118017700121, одержувач Зіньківське УК/Зіньківський район, код: 380119788; МФО 831019, банк ГУ ДКСУ у Полтавській області;

- по рентній платі за користування надрами для видобування природного газу в розмірі 21318839 (двадцять один мільйон триста вісімнадцять тисяч вісімсот тридцять дев'ять) грн 79 коп. на р/р 31117016700208, одержувач Котелевське УК/Котелевський район, код: 37301948; МФО 831019, банк ГУ ДКСУ у Полтавській області;

- по рентній платі за користування надрами для видобування газового конденсату в сумі 458714 (чотириста п'ятдесят вісім тисяч сімсот чотирнадцять) грн 96 коп. на р/р 31116017700208, одержувач Котелевське УК/Котелевський район, код: 37301948; МФО 831019, банк ГУ ДКСУ у Полтавській області, з рахунків: МФО 320854 ПАТ "ДІАМАНТБАНК" номер рахунку 26000300002160 та МФО 351823 ФХАРКІВСЬКЕ ОБЛАСНЕ У АТОЩАД ОСОБА_2 номер рахунку 26001300608175 відкритих у банках, обслуговуючих таких платників податків.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 17 лютого 2017 року.

Суддя О.М. Тітов