Ухвала від 28.09.2009 по справі 2-а-3964/08/3/0170

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Ухвала

Іменем України

28.09.2009 Справа № 2-а-3964/08/3/0170

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Іщенко Г.М.,

суддів Ілюхіної Г.П. , Кучерука О.В.

секретар судового засідання Петрашова Ю.Б.

сторони не з'явилися,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі мста Сімферополя Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Шкляр Т.О.) від 02.12.2008

за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)

до Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі міста Сімферополя Автономної Республіки Крим (вул. Леніна, 17, місто Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95001)

про визнання дій протиправними та зобов'язання до нарахування щомісячної державної соціальної допомоги

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02.12.2008 позов задоволено частково. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі міста Сімферополя Автономної Республіки Крим нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недотриману щомісячну державну соціальну допомогу, як дитині війни" за жовтень-грудень 2007 року у розмірі 124,53грн. щомісячно, за травень-червень 2008 року у розмірі 96,20грн. щомісячно, за липень-вересень 2008 року - 96,40грн. щомісячно, жовтень-грудень 2008 року в розмірі 99,20грн. щомісячно. В решті позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з постановою суду, Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі міста Сімферополя Автономної Республіки Крим подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02.12.02.2008, у позовних вимогах відмовити, також просить розглянути справу в його відсутність.

Апеляційна скарга мотивована тим, що постанову суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального права.

Так, відповідач вважає, що судом першої інстанції невірно застосовано норми статей 6, 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 28, 72, 73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пунктів 9, 10 Положення про Пенсійний Фонд України, затвердженого Указом Президента України № 121/2001 від 01.03.2001. Згідно зі статтею 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, а кошти Пенсійного Фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

Сторони у судове засідання, призначене на 28.09.2009, не з'явилися.

Відповідно до частини четвертої статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце слухання апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Колегія суддів, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування Окружним адміністративним судом Автономної Республіки Крим норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Правовий статус дітей війни, основи їх соціального захисту встановлюються Законом України "Про соціальний захист дітей війни" № 2195-ІV від 18.11.2004 (із змінами та доповненнями). Цей Закон гарантує їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і соціальної підтримки.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дитина війни - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (02 вересня 1945 року) Другої світової війни було менш 18 років.

ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто, на час закінчення Другої світової війни йому було менш 18 років, є пенсіонером за віком і має статус "дитина війни".

Згідно зі статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", в редакції Закону України № 489-V від 19.12.2006, що діяла з 01.01.2007, дітям війни, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Дія статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" було зупинено на 2007 рік згідно з пунктом 12 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".

Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України положення пункту 12 статті 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яким було припинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

Підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28.12.2007 положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" викладений в такій редакції: “Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни”.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 підпункт 2 пункту 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28.12.2007 визнаний таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними).

При цьому, Конституційний Суд України вказав, що Верховна Рада України не уповноважена при прийнятті Закону України про Державний бюджет України зупиняти дію окремих законів України та/або будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.

Як зазначив Конституційний Суд України, це суперечить вимогам статті 3 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", згідно з якою державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Нормативні акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які обмежують права та пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними. Звуження змісту та обсягу конституційного права на забезпечення достатнього життєвого рівня (стаття 48 Конституції України) шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до статті 22 Конституції України не допускається.

Відповідно до статті 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Отже, ОСОБА_1 має право на отримання підвищення пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, так як має відповідний статус.

Для визначення мінімальної пенсії за віком з 01.04.2007 та з 01.10.2007 застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, збільшений на 1%, тобто, з 01.04.2007 - 410,06 грн., а з 01.10.2007 - 415,11 грн.

Стаття 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" визначає прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність на 2008 рік, затверджує у розмірах: з 1 січня -470,00грн., з 1 квітня -481,00грн., з 1 липня -482,00грн., з 1 жовтня -498,00грн.

Таким чином, розмір підвищення пенсії позивачу, як дитині війни, з жовтня по грудень 2007 року (411,00+411,00грн.х1%) х 30%) =124,53грн. щомісячно, з травня по червень 2008 року (481,00грн.х30%)=144,30грн. щомісячно, з липня по вересень 2008 року (482,00грн.х30%)=144,60грн. щомісячно, з жовтня по грудень 2008 року (498,00грн.х30%)=149,40грн. щомісячно.

Отже, враховуючи, що у 2007 році позивачу не була сплачена щомісячна державна соціальна допомога, то підлягає нарахуванню та виплаті позивачу за жовтень-грудень 2007 року - 124, 53грн. щомісячно. За 2008 рік позивачу частково було сплачено допомогу з травня по грудень 2008 року, то підлягає нарахуванню та виплаті з урахуванням виплат за травень-червень 2008 року у розмірі 96,20грн. щомісячно, за липень-вересень 2008 року - 96,40грн. щомісячно, жовтень-грудень 2008 року в розмірі 99,20грн. щомісячно.

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що строк для звернення до суду у частині вимог про нарахування недоплаченої щомісячної соціальної допомоги за 2006 рік, з січня по вересень 2007 року пропущено частково, оскільки Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 №60рп/2007 було офіційно опубліковано 27.07.2007, позивач звернувся до суду 08.10.2008, з пропуском встановленого статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України річного строку, тому приймаючи до уваги, що поважних причин пропуску строку звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав стосовно позовних вимог про нарахування щомісячної державної соціальної допомоги за 2006 рік та з січня - по вересень 2007 року позивач суду не надав, суд вважає, що підстави для поновлення зазначеного строку відсутні.

Тому суд першої інстанції правильно дійшов висновку про можливість зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі міста Сімферополя Автономної Республіки Крим нарахувати позивачу допомогу за жовтень - грудень 2007 року (411,00+411,00грн.х1%) х 30% х2місяця) у розмірі 124,53 щомісячно, з травня по червень 2008 року (481,00грн.х30%)=96,20грн. щомісячно, з липня по вересень 2008 року (482,00грн.х30%)=96,40грн. щомісячно, з жовтня по грудень 2008 року (498,00грн.х30%)=99,20грн. щомісячно.

Фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України (стаття 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни").

Відповідно до Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" надбавки та підвищення, встановлені до пенсій виплачуються за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до вимог статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи, керується принципом верховенства права відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Право позивача на отримання підвищення пенсії закріплено у Законі, гарантовано державою та підтверджується відповідними доказами, а обов'язок на здійснення перерахунку пенсії позивача покладено саме на Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі міста Сімферополя Автономної Республіки Крим.

Судова колегія зазначає, що з огляду на правову позицію Європейського суду з прав людини та положення статті 58 Конституції України, реалізація особою права, що пов'язане з отримання бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних відносин нормативно - правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Судове рішення є законним та обґрунтованим, й не може бути скасовано з підстав, що викладені в апеляційній скарзі.

З таких підстав, судовій колегії дає право для висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції залишенню без змін.

Керуючись статтями 195, 196, пунктом 1 частини першої статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини першої статті 205, статтями 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі міста Сімферополя Автономної Республіки Крим залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02.12.2008 залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту проголошення.

Головуючий суддя Г.М. Іщенко

Судді Г.П.Ілюхіна О.В.Кучерук

Повний текст судового рішення

складено та підписано 05 жовтня 2009 р.