справа № 2-а- 2631/08
25 червня 2008 року 13 год. 30 хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд
під головуванням судді Боймиструка С.В.
за участю секретаря судового засідання Маньковського Д.В.
представника позивача Красовського В.Б.
представника відповідача Карповця В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Відділу освіти Дубровицької районної державної адміністрації про стягнення коштів в сумі 189 532 грн. 20 коп. та зобов'язання вчинення певних дій,
Позивач, звернувшись з позовом до суду просить стягнути з відповідача донараховані страхові внески з Відділу освіти Дубровицької районної державної адміністрації, передбачені рішенням № 243 від 16.06.2007 року в сумі 189 532 грн. 20 коп. В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та пояснив, що за наслідками проведеної перевірки правильності нарахування і повноти сплати страхових внесків та використання страхових коштів Фонду Відділом освіти Дубровицької районної державної адміністрації, виконавчою дирекцією Рівненського обласного відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) було складено акт № 248 від 31.05.2007 року, в якому зафіксовано неповну сплату страхових внесків на суму 6 232 грн. 20 коп. та порушення порядку використання страхових коштів Фонду, а саме: переплату допомог по тимчасовій непрацездатності на суму 47 грн. 62 коп. та неправомірну оплату допомог перших 5-ти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів фонду в сумі 341 грн. 45 коп. 16 червня 2007 року Виконавчою дирекцією Рівненського обласного відділенням Фонду було прийнято рішення № 243 Про застосування та зарахування до бюджету Фонду фінансових (штрафний) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на загальну суму 190 115,45 грн. грн. в тому числі:
- 6232 грн. 20 коп. - донараховано страхових внесків;
- 389 грн. 07 коп. - неправомірні витрати;
- 183300 грн. 00 коп. - штрафна санкція за неповну сплату страхових внесків до Фонду;
- 194 грн. 54 коп. - штрафна санкція за порушення порядку витрачання коштів до Фонду. Вважає дії позивача цілком законними та правомірними та, оскільки донараховані суми страхових внесків, передбачені зазначеним рішенням не відображені в звіті форми Ф4-ФССзТВП за період з 01.10.2007 року по 01.04.2008 року (звіти за 9 місяців 2007 р., за 2007 рік і за І квартал 2008 р.) та не зараховані відповідачем до бюджету Фонду - просить позовні вимоги задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов заперечив та зазначив, що відділом освіти не було проведено нарахувань страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, оскільки згідно роз'яснень, викладених у спільному листі Міністерства фінансів України та Міністерства освіти і науки України з питань реалізації Постанови Кабінету Міністрів України № 934 від 19.09.2005 р., Законом України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Законом України «Про освіту», таких нарахувань педагогічним і науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів не передбачено. Також відповідач посилається на Постанову Кабінету Міністрів України від 25.05.2006 р. № 745, згідно якої страхові внески до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності по даним виплатам не нараховуються, а тому просить в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши учасників процесу , повно і всебічно дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з таких підстав.
Відповідно до п. 2,3 ч. 2 ст. 27 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (закон № 2240) відділ освіти Дубровицької районної державної адміністрації є страхувальником, який зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески , надавати застрахованим особам матеріальне забезпечення та вести облік коштів Фонду.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" (закон № 108/95) визначено структуру заробітної плати, яка складається з основної, додаткової заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Зі змісту статті вбачається, що додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість, особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством .
Згідно п.1,2 ч. ст. 21 Закону № 2240 та абз.2,5 п. 1 ст. 1 ЗУ "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" (закон № 2213) страхові внески нараховуються у відсотках від суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, в т.ч. в натуральній формі, які визначаються згідно із нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці" та підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб.
Статтею 57 Закону України "Про освіту" (закон №1060) встановлені державні гарантії педагогічним, науково-педагогічним працівникам іншим категоріям працівників навчальних закладів щодо виплати цим працівникам надбавок за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки.
Відповідно до ст. 2 ЗУ "Про оплату праці" та п. 2.2.2, 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, зазначені виплати відносяться до фонду оплати праці, а тому згідно із ЗУ «Про податок з доходів фізичних осіб» (закон № 889) з таких виплат утримується податок з доходів фізичних осіб.
Отже, у періоді, що ревізувався - квітень місяць 2006 року (коли було встановлено порушення), на суми погашення заборгованості з виплати надбавки за вислугу років працівникам установ освіти повинні були нараховуватися та утримуватися із цих сум страхові внески до Фонду.
Постанова КМУ №745, яка виключає нарахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, набрала чинності 02.06.2006 року і згідно ст.58 Конституції України та п.5 Указу Президента України від 10 червня 1997 року № 503/97 «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів…» зворотної дії у часі не має та її положення не можуть бути застосовані до правовідносин, які існували в період встановлення порушення - квітень місяць 2006 року .
Таким чином, на суми, нараховані і виплачені у відповідності до Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2005 року № 934, страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням не нараховуються починаючи тільки з 2 червня 2006 року .
На даний час, рішення виконавчої дирекції Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 243 від 16.06.2007 року є чинним і не ким не скасованим.
За наведених обставин позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами та підлягають до задоволення.
Оскільки позивачем не надано доказів сплати судового збору, то підстав для застосування ст.94 КАС України у суду не має.
Керуючись статтями 160-163 КАС України, суд,-
Позов задоволити.
Стягнути з відділу освіти Дубровицької районної державної адміністрації (33100, м. Дубровиця, вул. Поштова, 11) р/р 35414003000533 в УДК м. Рівне, МФО 833017, код ЄДРПОУ 02145837 кошти, передбачені рішенням №243 від 16.06.2007 року на суму 189532,20 грн. (Сто вісімдесят дев'ять тисяч п'ятсот тридцять дві гривні 20 коп.) на поточний рахунок Дубровицької міжрайонної виконавчої дирекції Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності р/р 2560467, в РФ ВАТ «Райффайзен банк Аваль», МФО 333227, код ЄДРПОУ 26063038.
Зобов'язати відділ освіти Дубровицької районної державної адміністрації відобразити по звіту форми Ф4-ФССзТВП донараховані суми страхових внесків та фінансові (штрафні) санкції, передбачені рішенням № 243 від 16.06.2007 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий: підпис
Постанова законної сили не набрала.
Суддя С.В. Боймиструк