справа № 2-а- 2634/08
25 червня 2008 року
13 год. 55 хв.
м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд
під головуванням судді Боймиструка С.В.
за участю секретаря судового засідання Маньковського Д.В.
представника позивача Красовського В.Б.
представника відповідача Орешко Т.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Сарненської міської ради про стягнення донарахованих страхових внесків в сумі 572 грн. 52 коп. та зобов'язання вчинення певних дій,
Позивач, звернувшись з позовом до суду просить стягнути донараховані страхові внески з Сарненської міської ради, передбачені рішенням № 770 від 05.11.2007 року в сумі 572 грн. 52 коп.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та пояснив, що за наслідками проведеної перевірки правильності нарахування і повноти сплати страхових внесків та використання страхових коштів Фонду Сарненською міською радою, виконавчою дирекцією Рівненського обласного відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) було складено акт № 345 від 18.10.2007 року, в якому зафіксовано неповну сплату страхових внесків на суму 575 грн. 52 коп. за квітень місяць 2006 року з виплат надбавок за вислугу років та допомог на оздоровлення, проведених відповідно до ст. 57 Закону України «Про освіту» та порушення порядку використання страхових коштів Фонду, а саме: переплату допомог по тимчасовій непрацездатності на суму 241 грн. 88 коп.
05 листопада 2007 року Виконавчою дирекцією Рівненського обласного відділенням Фонду було прийнято рішення № 770 Про застосування та зарахування до бюджету Фонду фінансових (штрафний) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на загальну суму 977,85 грн. в тому числі:
- 575 грн. 52 коп. - донараховано страхових внесків;
- 268 грн. 22 коп. - неправомірні витрати;
- 134 грн. 11 коп. - штрафна санкція за порушення порядку використання коштів до Фонду. Вважає дії позивача цілком законними та правомірними та, оскільки донараховані суми страхових внесків, передбачені зазначеним рішенням не відображені в звіті форми Ф4-ФССзТВП за 2007 рік і за І квартал 2008 р. та не зараховані відповідачем до бюджету Фонду - просить позовні вимоги задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала та пояснила, що відповідач здійснював свою діяльність на підставі та в межах чинного законодавства. Також зауважив, що частково не погодившись із зафіксованим порушенням Сарненською міською радою було направлено на адресу Виконавчої дирекції Рівненського обласного відділення Фонду заперечення до Акту № 345 від 18.10.2007 року, в задоволенні якого позивачем було відмовлено. Вважає дії позивача неправомірними та незаконними. Просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши учасників процесу, повно і всебічно дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з таких підстав.
Відповідно до п. 2,3 ч. 2 ст. 27 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (закон № 2240) Сарненська міська рада є страхувальником, який зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, надавати застрахованим особам матеріальне забезпечення та вести облік коштів Фонду.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" (закон № 108/95) визначено структуру заробітної плати, яка складається з основної, додаткової заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Зі змісту статті вбачається, що додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість, особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством.
Згідно п.1,2 ч. ст. 21 Закону № 2240 та абз.2,5 п. 1 ст. 1 ЗУ "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" (закон № 2213) страхові внески нараховуються у відсотках від суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, в т.ч. в натуральній формі, які визначаються згідно із нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці" та підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб.
Статтею 57 Закону України "Про освіту" (закон №1060) встановлені державні гарантії педагогічним, науково-педагогічним працівникам іншим категоріям працівників навчальних закладів щодо виплати цим працівникам надбавок за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки.
Відповідно до ст. 2 ЗУ "Про оплату праці" та п. 2.2.2, 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, зазначені виплати відносяться до фонду оплати праці, а тому згідно із ЗУ «Про податок з доходів фізичних осіб» (закон № 889) з таких виплат утримується податок з доходів фізичних осіб.
Отже, у періоді, що ревізувався - квітень місяць 2006 року (коли було встановлено порушення), на суми погашення заборгованості з виплати надбавки за вислугу років працівникам установ освіти повинні були нараховуватися та утримуватися із цих сум страхові внески до Фонду.
Постанова КМУ №745, яка виключає нарахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, набрала чинності 02.06.2006 року і згідно ст.58 Конституції України та п.5 Указу Президента України від 10 червня 1997 року № 503/97 «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів…» зворотної дії у часі не має та її положення не можуть бути застосовані до правовідносин, які існували в період встановлення порушення - квітень місяць 2006 року.
Таким чином, на суми, нараховані і виплачені у відповідності до Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2005 року № 934, страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням не нараховуються починаючи тільки з 2 червня 2006 року.
За наведених обставин позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами та підлягають до задоволення.
Оскільки позивачем не надано доказів сплати судового збору, то підстав для застосування ст.94 КАС України у суду не має.
Керуючись статтями 160-163 КАС України, суд, -
Позов задоволити.
Стягнути з Сарненська міська рада (34500, м. Сарни, вул. Широка, 31) р/р 35419005001449) в УДК в Сарненському районі, МФО 833017, код ЄДРПОУ 04057770 донараховані страхові внески, передбачені рішенням № 770 від 05.11.2007 року на суму 575,52 грн. (п'ятсот сімдесят п'ять гривень 52 коп.) на поточний рахунок Сарненської міжрайонної виконавчої дирекції Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності р/р 2560483, в РФ ВАТ «Райффайзен банк Аваль», МФО 333227, код ЄДРПОУ 26063085.
Зобов'язати Сарненську міську раду відобразити по звіту форми Ф4-ФССзТВП донараховану суму страхових внесків, передбачену рішенням № 770 від 05.11.2007 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий: С.В. Боймиструк