Справа № 2а-261/10/2570
16 березня 2010 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючої судді - Бородавкіної С.В.
при секретарі - Андрушко І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом виконуючого обов'язки прокурора Бахмацького району Чернігівської області в інтересах держави в особі Бахмацької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю імені Ватутіна про стягнення податкового боргу,-
26.01.2010 року позивач звернувся до суду з позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю імені Ватутіна і просить стягнути з відповідача податковий борг з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 114805,09 грн., мотивуючи тим, що відповідачем при виплаті заробітної плати не повністю сплачено податок з доходів фізичних осіб.
Представник прокуратури Чернігівської області просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник Бахмацької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі та пояснив, що зобов'язання по сплаті податку з доходів фізичних осіб з громадян не є податковим боргом в розумінні Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-III, оскільки сума податкового зобов'язання розраховується не податковим органом, а самостійно платником податків і обліковується виключно за даними його бухгалтерського обліку. Податкові вимоги формуються в автоматичному режимі на підставі облікових даних карток особових рахунків, які ведуться в органах державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та державних цільових фондів. Заборгованість по податку з доходів фізичних осіб не вноситься в облікову картку боржника, що унеможливлює здійснити заходи стягнення податку у спосіб, визначений Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», відслідкувати його можливо лише при проведенні перевірок або звірок, тобто за даними бухгалтерського обліку самого боржника.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав та пояснив, що Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є єдиним спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення, що дає підстави вважати суму 114805,09 грн. нічим іншим, як податковим зобов'язанням строк сплати якого не настав. Станом на сьогоднішній день СТОВ ім. Ватутіна не отримувало з приводу суми, яка є предметом спору жодної податкової вимоги.
Заслухавши пояснення сторін, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд вважає наступне:
Встановлено, що Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Імені Ватутіна зареєстроване Бахмацькою районною державною адміністрацією Чернігівської області, як юридична особа з 09.03.2000року. Перебуває на обліку в Бахмацькій міжрайонній державній податковій інспекції як платник податків з 23.03.2000 року, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків № 377/29-022 від 01.12.2006 року.
09.09.2009 року старшим державним податковим інспектором відділу оподаткування фізичних осіб Бахмацької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області ОСОБА_1 проведено звірку по податку з доходів фізичних осіб на предмет підтвердження нарахованого та перерахованого податку з доходів фізичних осіб до бюджету з нарахованої та виплаченої заробітної плати та за здані в оренду земельні паї станом на 01.09.2009 року.
Звіркою було встановлено, що згідно даних головної книги несплачена сума по податку з доходів фізичних осіб з виплачених за здачу в оренду земельних паїв за 2008 рік становить 95783,37 грн., що обліковуються у СТОВ ім. Ватутіна. На рахунку 6412 рахується кредитове сальдо по податку з доходів фізичних осіб по оплаті праці та за здані в оренду земельні паї станом на 01.09.2009 р. в сумі 114805,09 грн. з них: за серпень по оплаті праці 2009 р. - 19021,72 грн., за здані в оренду земельні паї за 2008 р. - 95783,37 грн.
Згідно п.п. 2.1 ст. 2 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889-ІУ від 22.05.2003, платниками податку є: резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи, нерезидент, який отримує доходи з джерелом їх походження з території України.
Відповідно до п.п. 8.1.2 п.8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Відповідно до п.п. 8.1.4 п.8.1 ст. 8 цього ж Закону якщо оподатковуваний дохід виплачується у негрошовій формі чи готівкою з каси резидента, то податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, наступного за днем такої виплати.
Відповідно до п.п. 17.1 ст. 17 вказаного Закону особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа), який виплачує такі доходи на користь платника податку (такої самозайнятої особи).
Згідно п.п. 20.2 ст. 20 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» фінансово відповідальними за порушення норм цього Закону є такі особи: а) при порушенні правил нарахування, утримання та сплати до бюджету податку з доходів платника податку, що здійснюються особами, визначеними цим Законом податковими агентами, - такі особи; б) при порушенні правил сплати податку з чистого річного оподатковуваного доходу платника податку - такий платник податку.
В зв'язку з встановленням фактів не перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб (прибуткового податку з громадян) під час виплати фізичним особам доходів, органи державної податкової служби у відповідності з пунктом ІІ статті 10 Закону України «Про державну податкову службу» № 509-ХІІ від 04.12.1990 р. здійснюють необхідні заходи щодо подачі в суди позовів до підприємств, установ, організацій усіх форм власності, на яких згідно із законами з питань оподаткування покладено обов'язок формувати (створювати) бюджетний фонд, а також нараховувати, утримувати та перераховувати до бюджету податок з доходів фізичних осіб (прибутковий податок з громадян), про стягнення з них заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами (сум бюджетного фонду).
Згідно п.п. 2.1 ст. 2 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» відповідач є платником податку з доходів фізичних осіб та згідно п.п. 17.1 ст. 17 вказаного Закону товариство є особою відповідальною за сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати і є також згідно п.п. 20.2 ст. 20 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» фінансово-відповідальною особою за порушення норм цього Закону. Відповідачем в порушення норм п.п. 8.1.2 п. 8.4 ст. 8 цього ж Закону не повністю сплачений податок з доходів фізичних осіб, який утриманий з заробітної плати працівників товариства.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю імені Ватутіна заборгованість по сплаті податку з доходів фізичних осіб в сумі 114805,09 грн. на р/р 31115029700007, Державний бюджет Бахмацького району, код платежу 22824227, УДК в Чернігівській області, МФО 853592.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову виготовлено в повному обсязі 19.03.2010 року.
Суддя Бородавкіна С.В.