Постанова від 23.02.2010 по справі 2а-194/10/2570

Справа № 2а-194/10/2570

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2010 р.

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої-судді - ОСОБА_1

при секретарі - Косолаповій М.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Закритого акціонерного товариства "Чернігівський лікеро-горілчаний завод "Чернігівська горілка" до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту та алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Чернігівській області про визнання рішення нечинним ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач 20.01.2010 року звернувся з позовом до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту та алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Чернігівській області і просить визнати нечинним рішення про застосування фінансових санкцій № 250430/26/32/004 від 13.01.2010 року. Свої вимоги обґрунтовує тим, що Згідно Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» відповідальності в ст. 17 за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими від мінімальних роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва, а саме за торгівлю напоями медовими не передбачено. Зважаючи на таке, відповідач неправомірно нарахував фінансову санкцію у розмірі 1000 гривень за порушення приписів Постанови № 957 та «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

В судовому засіданні позивач уточнив позовні вимоги та просить визнати рішення про застосування штрафних санкцій незаконним, а не нечинним. Уточнені позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, пояснив, що Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту та алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Чернігівській правомірно застосовано до позивача фінансову санкцію у розмірі 1000 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв. Рішення про застосування штрафних санкцій прийнято в межах повноважень відповідача на законних підставах, тому вважає позовні вимоги необґрунтованими.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає наступне:

Встановлено, що 30 грудня 2009 року посадовими особами Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту та алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Чернігівській області, на підставі наказу від 29.12.2009 р.№267-0, направлення від 30.12.2009 р. №49, проведена перевірка магазину, що розташований за адресою: м. Чернігів, вул. Котляревського,38 та належить ЗАТ "Чернігівський лікеро-горілчаний завод "Чернігівська горілка", про що складено акт від 30.12.2009року.

Перевіркою встановлено реалізацію алкогольного напою «Справжня графська класична», 0,5 л 37 %, по ціні 9,20 грн. (фіскальний чек від 30.12.2009 р. №1186), чим порушено вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 р. №957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 29.10.2009 р. №1186, якою встановлено розмір мінімальної відпускної роздрібної ціни на даний вид алкогольних напоїв 9,29 грн.

На підставі матеріалів перевірки відповідачем було прийняте рішення від 13.01.2010 року № 250430/26/32/004, яким до ЗАТ "Чернігівський лікеро-горілчаний завод "Чернігівська горілка" на підставі абз. 11 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» застосовано штрафні санкції в розмірі 1000,00 грн.

Відповідно до абз. 11 ч. 2 ст. 17 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1000 гривень.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. N 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2009 р. N 1186 роздрібна ціна за один літр такої категорії алкогольних напоїв як «Інші зброджені напої; суміші із зброджених напоїв та суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями» код виробів згідно з УКТЗЕД 2206 00 встановлена в розмірі 13 грн.

Згідно Закону України «Про Митний тариф України» коньякам, алкогольним напоям виготовленим за коньячною технологією присвоєно код УКТЗЕД - 2208 20, горілкою чи лікеро-горілчаним виробом - 2208 30 - 2208 90, а Іншим збродженим напоям; суміші із зброджених напоїв та суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями» присвоєно код згідно з УКТЗЕД - 2206 00.

Таким чином відповідачем застосовано штрафні санкції за продаж алкогольних напоїв за ціною нижче мінімальної, з категорії коньяків, алкогольних напоїв виготовлених за коньячною технологією, горілок чи лікеро-горілчаних виробів хоча алкогольний напій «Справжня графська класична» належить до іншого коду класифікації УКТЗЕД.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідач неправомірно застосував штрафні санкції до відповідача за роздрібну торгівлю коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що відповідач при винесенні рішення про застосування штрафних санкцій діяв з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки застосував штрафну санкцію на підставі ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», якою не передбачено відповідальності за роздрібну торгівлю напоями медовими за цінами, нижчими від мінімальних роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва, отже позовні вимоги про визнання незаконним рішення № 250430/26/32/004 від 13.01.2010р. з підстав, наведених у позовній заяві, підлягають задоволенню в повному обсязі.

Враховуючи наведене, керуючись ст.160-163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати незаконним рішення Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Чернігівській області про застосування фінансових санкцій № 250430/26/32/004 від 13.01.2010р.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строку подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанову виготовлено в повному обсязі 02.03.2010р.

Суддя: підпис ОСОБА_1