Постанова від 14.12.2016 по справі 726/2168/16-п

САДГІРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ЧЕРНІВЦІ

Справа № 726/2168/16-п

Провадження №3/726/1234/16

Категорія 147

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.12.2016 м. Чернівці

Суддя Садгірського районного суду м. Чернівці Асташев С. А. розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, проживаючого за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2, не працюючого,

за ст. 130 ч.1 КпАП України , -

ВСТАНОВИВ :

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АП1 № 981095 від 21.11.2016 року ОСОБА_1, 21.11.2016 року о 16:00 год., в м. Чернівці по вул. Я. Мудрого, 78 керував транспортним засобом мотоблок Zubr JR-Q78E в стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився із застосуванням приладу «Драгер» алкотестер 6820 в присутності двох свідків, чим порушив п. 2.9-а Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 ч. 1 КпАП України.

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину не визнав та пояснив, що мотоблок не є транспортним засобом, посвідчення водія він не має, оскільки мотоблок не потребує державної реєстрації згідно з вимогами Закону України «Про дорожній рух», так як не має ідентифікаційних номерів складових частин. Просить закрити провадження по справі за відсутності в його діях складу правопорушення передбаченого ч.1 ст. 130 КпАП України.

Вислухавши пояснення ОСОБА_1, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази за внутрішнім переконанням в сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, прихожу до наступних висновків.

Так, відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Об'єктом адміністративного проступку, передбаченого ст. 130 КУпАП, є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, а також безпеки на річковому транспорті та маломірних. Об'єктивна сторона правопорушення виражається, зокрема, у формі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння. Суб'єкт адміністративного проступку спеціальний, зокрема, водії транспортних засобів, інші особи, що керували транспортними засобами. Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу.

Отже, суб'єктом даного правопорушення являються виключно водії.

Відповідно до п. 1.10 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 року № 1306 водієм являється особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.

Таким чином, особа, що керує мотоблоком, не є водієм, оскільки відповідно до п. 4 Положення про порядок видачі посвідчення тракториста-машиніста, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.1994 року № 217, мотоблок не відноситься до машин, керування якими здійснюється за наявності посвідчення.

Згідно з вимогами п. 27 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування.

Окрім цього, слід зауважити, що мотоблок не являється транспортним засобом, що випливає з наступного:

Відповідно до вимог ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов'язковому технічному контролю, пройшов такий контроль.

В той же час, згідно Державних стандартів України ДСТУ 2984-95 «Засоби транспортні дорожні», затверджені та введені в дію наказом Держстандарту України від 25.01.1995 року № 31, мотоблок не відноситься до транспортних засобів. Зокрема, мотоблок є універсальним мобільним енергетичним засобом на базі одноосного шасі. Мотоблоком управляє не водій а оператор.

Мотоблок призначений для виконання агротехнічних операцій з обробки землі: оранка, культивація (фрезерування), нарізка борозен, підгортання, садіння та викопування коренеплодів, боронування землі на присадибних ділянках і в фермерських господарствах.

Відповідно до положень ч. 8 статті 121 КУпАП, під транспортними засобами у статтях 121-126,127-1- 128-1,частинах першій і другій статті 129, частинах першій - четвертій статті 130,статтях 132-1,133-1,133-2,139 і 140 слід розуміти всі види автомобілів, трактори та інші самохідні машини, трамваї і тролейбуси, а також мотоцикли та інші транспортні засоби.

Поняттям самохідні машини охоплюються різновидності тракторів, тракторів особливої конструкції, призначені для виконання різних робіт в агрегаті з навісними сільськогосподарськими машинами та знаряддями. (Закон України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» від 01.07.2004 року № 1961-ІV).

Мотоблок не являється трактором, оскільки не потребує державної реєстрації згідно з вимогами Закону України «Про дорожній рух», так як не має ідентифікаційних номерів складових частин та не передбачений Державними стандартами України ДСТУ 2984-95.

Згідно з положеннями ст. 1 Закону України «Про прикордонний контроль» та п. 1.10 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 року № 1306 транспортним засобом є механічний пристрій, призначений для перевезення людей та (або) вантажів, а також установленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів.

Таким чином, призначення транспортного засобу полягає виключно у перевезенні, а призначення самого мотоблока у виконанні агротехнічних операцій з обробки землі.

Отже, мотоблок не являється транспортним засобом.

Відповідно до вимог п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», при розгляді кримінальних та адміністративних справ суди мають ураховувати положення правових норм, у яких визначено поняття "транспортні засоби".

Матеріалами справи, які надійшли з УПП в м. Чернівці на розгляд суду, не доведено, що мотоблок Zubr JR-Q78E є транспортним засобом чи самохідною машиною, механізмом, саморобною, самохідною сільськогосподарською технікою тощо, яка підлягає реєстрації певним підрозділом Державтоінспекції МВС України чи інспекцією Держтехнагляду, на яку оформляються та видаються реєстраційні документи відповідного зразка, закріпляються номерні знаки та на використання (керування) якою необхідно мати посвідчення водія чи посвідчення тракториста-машиніста.

За таких обставин, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, вважаю, що вона підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю у діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Керуючись ч. 1 ст. 130, п. 1 ст. 247, ст.ст. 221, 249, 251, 252, 276, 277, 279, 280, 284 КпАП України,-

ПОСТАНОВИВ :

Провадження по адміністративній справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 130 ч.1 КпАП України закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Чернівецької області через Садгірський районний суд м. Чернівці протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя ОСОБА_2