19 грудня 2016 р.Справа № 539/3234/16-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Рєзнікової С.С.
Суддів: Бегунца А.О. , Старостіна В.В.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 23.11.2016р. по справі № 539/3234/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області
про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Лубенського міськрайонного суду Полтавської області з адміністративним позовом до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, в якому просив суд:
- визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплати позивачу пенсії відповідно до довідки № 12 від 30.01.15р., протиправними;
- скасувати рішення відповідача від 25.07.16р. №313, як незаконне;
- зобов'язати відповідача перерахувати та сплачувати позивачу пенсію відповідно до довідки № 12 від 30.01.15р., виданої Лубенською філією ПРАТ "Райз-Максимко" із заробітної плати 3525,82 крб. за період роботи з 01.06.86р. по 31.07.86р. по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС починаючи з 20.01.15р. з урахуванням сплаченого.
ОСОБА_2 Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 23.11.16р. адміністративний позов задоволено частково.
Визнано дії Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті пенсії відповідно до довідки, виданої Лубенською філією ПРАТ "Райз-Максимко" від 30.01.15р. № 12, протиправними.
Скасовано рішення Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 313 від 25.07.16р. про відмову позивачу у перерахунку та виплаті пенсії відповідно до довідки, виданої Лубенською філією ПРАТ "Райз-Максимко" від 30.01.15р. № 12.
Зобов'язано Лубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області перерахувати та виплачувати позивачу пенсію відповідно до довідки від 30.01.15р. № 12, яка видана Лубенською філією ПРАТ "Райз-Максимко", згідно якої перераховано заробітну плату позивача за роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період із 01.06.86р. по 31.07.86р. в сумі 3525,82 крб., виходячи із повних календарних місяців роботи підряд у зоні відчуження, а саме за червень та липень 1986 року, відповідно до ОСОБА_2 Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.86р. №207-7 "Про умови оплати праці та матеріального забезпечення робітників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забруднення навколишнього середовища", починаючи з 20.02.15р., з урахуванням сплачених сум.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволені позову відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
В клопотанні від 19.12.2016р. відповідач просив суд апеляційної інстанції розглядати справу за відсутності уповноваженого представника.
Позивач не скористався своїм правом на подання заперечень на апеляційну скаргу.
Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС 1 - ї категорії, має ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безстроково, отримує пенсію по інвалідності через Лубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області.
Позивач працював в колгоспі Ілліча, правонаступником якого є ПРАТ "Райз-Максимко", звідки був відряджений на проведення робіт щодо ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до архівної довідки Міністерства оборони України від 23.03.12р., рішення УПФУ в м. Лубнах та Лубенському районі № 126 від 30.03.15р., рішення УПФУ в м. Лубнах та Лубенському районі № 104 від 17.03.15р., рішення Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 313 від 25.07.16р., позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 04.05.86р. по 03.09.86р.
Після виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивач повернувся до попереднього місця роботи, де після повернення йому і було нараховано та виплачено заробітну плату (грошове забезпечення) за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Позивач, отримавши захворювання під час виконання обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, отримав 2 групу інвалідності, що пов'язана з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та отримує пенсію в Лубенському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області.
Відповідно до довідки, виданої Лубенською філією ПРАТ "Райз-Максимко" від 30.01.15р. № 12, підприємством перераховано заробітну плату позивачу за роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період із 01.06.86р. по 31.07.86р. в сумі 3525,82 крб. за червень та липень 1986р.
З зазначеною довідкою позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі з приводу перерахунку та виплати пенсії згідно довідки, виданої ПРАТ "Райз-Максимко" від 30.01.15р. № 12.
Рішенням управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі №104 від 17.03.16р. позивачу відмовлено в перерахунку та виплаті пенсії у відповідності до виданої довідки.
ОСОБА_2 Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.07.16р. зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі розглянути звернення позивача від 20.02.15р. про перерахунок пенсії.
Рішенням відповідача від 25.07.16р. № 313 на виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.07.16р. розглянуто звернення позивача від 20.02.15р. про перерахунок пенсії та йому відмовлено в перерахунку та виплаті пенсії у відповідності до довідки від 30.01.15р. № 12.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
На виконання делегованих повноважень КМУ 23.11.11р. прийняв постанову №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до п.2 якої зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Згідно з п.1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.11р. № 1210, цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З довідки Міністерства оборони України вбачається, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 04.05.86р. по 03.09.86р.
Відповідно до п.3 ч.3 вказаного Порядку у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження.
Приймаючи до уваги, що позивач пропрацював у зоні відчуження менше 12 місяців підряд, пенсія йому має обраховуватися згідно довідки ПРАТ "Райз-Максимко" від 30.01.15р. №12, виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці роботи підряд у зоні відчуження, а саме за червень та липень 1986 року.
Відповідно до п. 7 Порядку, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
У листі Міністерства праці та соціальної політики України від 13.04.01р. № 03-3/1652-018-2 "Про оплату праці у зоні відчуження ЧАЕС у 1986-1990рр. осіб, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища" зазначено, що листом Держкомпраці УРСР від 13.06.89р. № 10-769 повідомлено, що ОСОБА_2 Міністрів СРСР зняла гриф "секретно" з постанов ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_2 СРСР, ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07.05.86р. № 524-156, ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.86р. № 665-195, ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29.12.87р. № 1497-378, розпоряджень від 03.09.86р. № 1767-рс і від 11.12.86р. № 2488-рс. Повідомлялось також, що розсекречуються прийняті до виконання постанови ОСОБА_2 Міністрів УРСР від 08.05.86р. №168-5, від 10.06.86р. №207-7, розпорядження ОСОБА_2 Міністрів УРСР від 10.09.86р. №530-рс, від 16.12.86р. №694-рс, від 06.01.88р. №12-рс та листи Держкомпраці УРСР, якими доводились зазначені рішення ОСОБА_2 Міністрів УРСР: № 4с від 09.05.86р., №58с від 11.06.86р., №132с від 16.09.86р., №179с від 25.12.86р., №8с від 22.01.88р. Знято гриф секретності з низки інших нормативних актів, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів СРСР та ВЦРПС "Про умови оплати праці та матеріального забезпечення, працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища" від 05.10.86р. № 665-195 закріплено встановлення за працівниками, направленими для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища, збереження середньої заробітної плати.
Згідно з абз. 4 п.п. 1 п. 1 постанови ОСОБА_2 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.86р. N 207-7, абз. 4 п. 1 постанови ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.86р. № 665-195, оплата праці робітників і службовців (відряджених у зону ЧАЕС та призваних на військові збори), за якими відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи середньомісячна заробітна плата, провадилась у III, II, I зонах небезпеки у 4-кратному, 3-кратному та 2-кратному розмірі (із врахуванням 100 % тарифної ставки), понад середньомісячну заробітну плату, виходячи з тарифної ставки, встановленої за основним місцем роботи.
Отже, Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області визначена кратність із врахуванням розсекреченої постанови ОСОБА_2 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.86р. N207-7.
Відповідно до постанови ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.86р. №665-195 "Про оплату праці і матеріальне забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища", постанови ОСОБА_2 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.86р. № 207-7, оплата праці працівників підприємств, організацій і установ (надалі - підприємств), розташованих у зоні ЧАЕС, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, повинна провадитись з дня аварії в розмірах, передбачених розпорядженням ОСОБА_2 Міністрів СРСР від 17.05.86р. № 964 - у III, II, I зонах небезпеки у 5-, 4-, 3-кратному розмірах в порівнянні з нормами, встановленими діючим законодавством.
Згідно з п. 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_2 СРСР, ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07.05.86р. № 524-156 "Про умови оплати праці й матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської АЕС" передбачено підвищення тарифних ставок (посадових окладів) працівників підприємств і організацій, безпосередньо зайнятим на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 100%.
Відповідно до постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07.05.86р. № 153/10-43 премія за роботу в зоні ЧАЕС виплачувалась у відповідності з діючими на підприємстві системами преміювання. Згідно з п.п. 4 п. 1 постанови ОСОБА_2 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.86р. № 207-7 встановлені граничні розміри премій було дозволено підвищувати до 60 % тарифної ставки (окладу) на місяць.
Відповідно до п. 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_2 СРСР, ОСОБА_2 Міністрів СРСР, ВЦРПС № 524-156 від 07.05.86р., п.п. 1,4 постанови ОСОБА_2 Міністрів СРСР та ВЦРПС № 665-195 від 05.06.86р., п. 1 постанови ОСОБА_2 Міністрів УРСР і Української республіканської ОСОБА_2 професійних Спілок № 207-7 від 10.06.86р., оплата за роботу у зонах небезпеки провадитися з урахуванням кратності зони небезпеки по тарифній ставці.
До того ж, згідно з постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07.10.86р. № 153/10-43 встановлено, що працівникам, безпосередньо зайнятим на роботах по усуненню наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, премії, заохочення й винагороди нараховувати відповідно до діючих положень на збільшені, згідно п. 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_2 СРСР, ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07 травня 1986 року № 524-156 тарифні ставки (відрядні розцінки) і посадові оклади.
Як вбачається зі змісту спірної довідки, розрахунок заробітної плати (грошового забезпечення) проводився на підставі постанови ОСОБА_2 Міністрів УРСР 10.06.86р. № 207-7 та постанови КМУ від 23.11.11р. № 1210.
Зазначене також кореспондується з правовими висновками Верховного Суду України викладеними у постанові від 24.11.15р. по справі №539/3949/14-а.
Згідно з ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його доводи, а також не надав суду доказів правомірності вчинених ним дій та прийнятого рішення від 25.07.2016р. №313.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновком суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків, щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області залишити без задоволення.
ОСОБА_2 Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 23.11.2016р. по справі № 539/3234/16-а залишити без змін.
Стягнути з Державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язаннями Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (банківські реквізити отримувач УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк: ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 3433117) судовий збір у розмірі 606,32 грн. (шістсот шість грн. тридцять дві коп.).
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_3
Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_4 ОСОБА_5
Повний текст ухвали виготовлений 23.12.2016 р.