Постанова від 22.12.2016 по справі 280/489/16-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Пасічний Т.З.

Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.

ПОСТАНОВА

іменем України

"22" грудня 2016 р. Справа № 280/489/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шидловського В.Б.

суддів: Мацького Є.М.

Капустинського М.М.,

за участю секретаря судового засідання Гунько Л.В.,

представника відповідача: Рудківської Т.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Коростишівського районного суду Житомирської області від "28" вересня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2016 року ОСОБА_4 звернулася до Коростишівського районного суду Житомирської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області, в якому просила визнати за ОСОБА_4 право на переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії, а саме: з отриманої пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», право в нарахуванні та отриманні пенсії у відповідності до ст.ст.55, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області провести ОСОБА_4 переведення, перерахування та щомісячну виплату з часу подання нею заяви, тобто з 23 березня 2016 року.

Постановою Коростишівського районного суду Житомирської області від 28 вересня 2016 року позов задоволено.

Визнано протиправною відмову Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не переведення та несплати ОСОБА_4 пенсії та надбавки до пенсії у розмірах, передбачених ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Визнано за ОСОБА_4 право на переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії, а саме: з отриманої пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», право в нарахуванні та отриманні пенсії у відповідності до ст.ст.55, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язано Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перевести ОСОБА_4 на пенсію відповідно до ст.ст.55, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здійснити перерахунок та виплачувати їй пенсію з 23 березня 2016 року.

Апелянт, Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в апеляційній скарзі просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову у задоволенні позову.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає до задоволення з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області, яке реорганізувалося в Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, віднесена до І категорії громадян постраждалих від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією посвідчення серії А № 151520 (а.с.6), є інвалідом ІІ групи у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з наслідками аварії на ЧАЕС, що підтверджується копією довідки до акта МСЕК від 16.10.2014 року (а.с.9).

Позивач перебуває на обліку в УПФ Коростишівського району та отримує пенсію по інвалідності 2 групи загального захворювання з урахуванням додаткової пенсії як потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи.

24 березня 2016 року ОСОБА_4 звернулася до пенсійного органу з заявою про переведення та перерахунок їй пенсії на підставі ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Однак, листом від 30 березня 2016 року № 2198/03 Управлінням Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області відмовлено позивачу у переведенні з одного виду пенсії на інший з посиланням на відсутність довідки про періоди проживання в зоні відчуження, витягу з акту огляду ЛТЕК про результати ступеню втрати професійної працездатності в процентах, потреби в додаткових видах допомоги. Також зазначено, що перерахунок з одного виду пенсії на інший є недоцільним, оскільки веде до зниження розміру пенсії (а.с.5).

Позивач не погодився з такою відмовою та оскаржив її до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на визнання за ним права на отримання пенсії у відповідності до ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" згідно поданої ним заяви до відповідача. Суд вважав, що у Законі України "Про державний бюджет України на 2016 рік" немає прямого обмеження застосування відповідних положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а на час виникнення спірних правовідносин не встановлено обмежень.

Проте, колегія суддів вважає такий висновок помилковим.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 49 вказаного Закону № 796-XII передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", передбачалося, що особам, віднесеним до категорії 1 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам ІІ групи - 75% мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в педакції що діяла до 01.01.2008 року, зазначалося, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема, по ІІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

Статтями 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1 та державної пенсії визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Згідно ст.62 цього Закону України, роз'яснення порядку застосування цього Закону проводиться в порядку, визначеному КМУ, рішення якого є обов'язковим для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їхньої відомчої підпорядкованості та форм власності.

Статею 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету.

Відповідно до статті 67 Закону № 796-XII конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати. Тобто, стаття 67 Закону № 796-XII може бути застосована відповідачем лише у випадку, коли йдеться про підвищення доплат, пенсій та компенсацій з урахуванням визначення розміру державної та додаткової пенсій позивачу згідно з положеннями статей 50, 54 цього ж Закону.

Згідно п.3 ст.116 Конституції України Кабінет Міністрів України забезпечує, зокрема, проведення політики у сфері соціального захисту. Згідно з бюджетними призначеннями КМУ встановлює розмір окремих видів компенсацій і допомог, зокрема постановою КМУ №1210 від 23.11.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Виплата державної пенсії по інвалідності, додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю з 01.09.2011 року проводилась у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", а з 01.01.2012 року здійснюється у розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Рішеннями Конституційного суду України від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 та від 25.01.2012 № 3-рп/2012 підтверджена законність повноважень Кабінету Міністрів України щодо реалізації політики у сфері соціального захисту в тому числі регулювання порядку та розмірів соціальних виплат і допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави.

Законами України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", "Про Державний бюджет України на 2012 рік", "Про Державний бюджет України на 2013 рік", "Про Державний бюджет України на 2014 рік", "Про Державний бюджет України на 2015 рік", встановлено, зокрема, що у 2011 - 2015 роках положення зокрема статей 50, 54 Закону №796- XII, застосовуються у порядку та розмірі, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 - 2015 роки.

Законом України № 76 VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року було внесено зміни до статей 50 та 54 Закону № 796- XII.

Так, відповідно до статті 50 Закону України № 796-ХІІ в редакції від 28.12.2014, особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, що становить для другої групи інвалідності - 379,60 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно зі ст.54 даного Закону № 796-ХІІ, в редакції від 28.12.2014 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Колегія суддів наголошує, що позивач не мала заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, оскільки вона 1982 року народження та в 1986 році їй було лише 4 роки.

Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки зміни до ст.ст.50,54 Закону України № 796-ХІІ внесено Законом України №76-УІІІ від 28.12.2014 року і Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" №80-УІІ прийнято 28.12.2014, то пунктом 9 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" було вказано, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (...) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

ОСОБА_4 звернулася до пенсійного органу вже після внесення змін до ст.ст.50,54, то відсутні підстави вважати, що останнім було порушено її право на нарахування та виплату державної пенсії та додаткової пенсії відповідно до вказаних норм.

Крім того, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти КМУ, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що відповідач, виплачуючи позивачу пенсію у порядку та розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 27.11.2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", діяв правомірно та у межах наданих йому повноважень.

Вказане залишилося поза увагою суду, який зосередив увагу лише на Законі України "Про державний бюджет України на 2016 рік", в якому відсутні обмеження застосування Закону України № 796-ХІІ. А обмеження у Законі України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" не розглядалися, оскільки з 28.12.2014 року діє нова редакція ст.ст.50,54 Закону України № 796-ХІІ.

Постанову судом першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, без належного з'ясування обставин справи, без їх правової оцінки, тому, у відповідності до ст.202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити.

Постанову Коростишівського районного суду Житомирської області від "28" вересня 2016 р. скасувати, прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.Б. Шидловський

судді: Є.М. Мацький

М.М. Капустинський

Повний текст cудового рішення виготовлено "22" грудня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_4 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Гагаріна,2,м.Коростишів,Житомирська область,12504

- ,