Постанова від 22.11.2016 по справі 513/972/16-а

Справа № 513/972/16-а

Провадження № 2-а/513/68/16

Саратський районний суд Одеської області

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2016 року суддя Саратського районного суду Одеської області Кожокар Т.Я., розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні Саратського районного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання перерахувати пенсію,

ВСТАНОВИВ:

22 вересня 2016 року позивачка звернулась до суду з даним позовом вказуючи, що 08 листопада 2012 року, у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності вона була звільнена з посади заступника начальника відділу з призначення пенсій управління Пенсійного фонду України в Саратському районі, маючи 12 ранг, шосту категорію державного службовця.

09 листопада 2012 року, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, їй було призначено пенсію по інвалідності у розмірі 80% суми заробітної плати.

У результаті збільшення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на посаді, яку позивачка обіймала на час звільнення із займаної посади, 15 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про видачу їй довідки про заробітну плату працюючого державного службовця з 01.12.2015 року та з 01.05.2016 року для перерахунку пенсії державного службовця, який мав бути проведений відповідачем на підставі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, з 01 грудня 2015 року.

Листом від 25.08.2016 року, УПФУ в Саратському районі позивачці було відмовлено у наданні довідки про заробітну плату та у проведенні перерахунку призначеної пенсії за відсутністю підстав для перерахунку та відсутністю на цей час у відповідача посади, яку позивачка обіймала на час призначення пенсії.

ОСОБА_1 вважає, що відповідач грубо порушив її право на перерахунок призначеної пенсії, передбачене статтею 37-1 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення їй пенсії) та просить: визнати неправомірною відмову відповідача у видачі їй довідки про заробітну плату з 01.12.2015 року та 01.05.2016 року заступника начальника відділу управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області, до якого перейшли функції з призначення та виплати пенсії, маючого дванадцятий ранг, шосту категорію державного службовця, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено пенсію, форма якої затверджена постановою правління ПФУ від 04.09.2012 року № 15-1 «про виконання рішень Окружного адміністративного суду м. Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-2753/2670; витребувати у відповідача довідку про заробітну плату з 01.12.2015 року та 01.05.2016 року заступника начальника відділу управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області, до якого перейшли функції з призначення та виплати пенсії, маючого дванадцятий ранг, шосту категорію державного службовця, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено пенсію, форма якої затверджена постановою правління ПФУ від 04.09.2012 року № 15-1 «про виконання рішень Окружного адміністративного суду м. Києва по справах 2а-8893/12/2670, № 2а-2753/2670 та зобов'язати УПФУ в Саратському районі Одеської області відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 (в редакції, що була чинною на час призначення їй пенсії), провести з 01.12.2015 pоку та 01.05.2016 року перерахунок пенсії у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця відповідної посади, категорії та рангу - заступника начальника відділу УПФУ в Саратському районі, до якого перейшли функції з призначення та виплати пенсій, маючого дванадцятий ранг, шосту категорію державного службовця, на момент виникнення права на перерахунок пенсії, зазначеної у довідці, складеної управлінням Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію та виплатити їй недоотриману пенсію з урахуванням вже виплачених сум пенсії.

Позивачка у дане судове засідання не прибула, подала заяву про розгляд справи за її відсутності, просила позов задовольнити.

Представник відповідача подав заяву про розгляд справи за його відсутності, заперечував проти задоволення позову через відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії. Також, представником зазначено, що на цей час в управлінні Пенсійного фонду України в Саратському районі немає посади, яку позивачка обіймала на час призначення пенсії.

Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-Х11 (в редакції, що була чинною на час призначення позивачці пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Частиною 2 ст. 37-1 вказаного Закону передбачено, що у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок здійснюється виходячи із суми заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

08 листопада 2012 року ОСОБА_1 була звільнена з посади заступника начальника відділу з призначення пенсії управління Пенсійного фонду України в Саратському районі (а.с.6).

Позивачці була призначена пенсія відповідно до ст. 37 Закону Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-Х11 «Про державну службу», до цього часу ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Саратському районі та отримує пенсію державного службовця у розмірі 80% заробітної плати (а.с.8).

ОСОБА_1 зверталась до управління Пенсійного фонду в Саратькому районі із заявою про надання їй довідки про заробітну плату станом на 01 грудня 2015 року та станом на 01 травня 2016 року, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено пенсію, для перерахунку пенсії.

Листом від 25 серпня 2016 року за № 2748/11 УПФУ в Саратському районі Одеської області позивачці відмовлено у наданні довідки про заробітну плату та перерахунку пенсії (а.с.9).

Згідно ст.ст. 22, 58, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається. Закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру","Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового кодексу України, Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про державну службу».

Враховуючи, що 15 серпня 2016 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про видачу довідки про заробітну плату та перерахунку пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, УПФУ в Саратському районі Одеської області повинно було керуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції чинній на момент призначення пенсії та провести перерахунок пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із суми заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Твердження представника відповідача в частині того, що на цей час в управлінні Пенсійного фонду України в Саратському районі немає посади, з якої ОСОБА_1 було призначено пенсію у зв'язку з проведеною реорганізацію органів Пенсійного фонду України, тому неможливо видати довідку про заробітну плату, суд вважає необгрунтованими, оскільки функції заступника начальника відділу з призначення пенсій перейшли до функцій відділу з питань призначення, перерахунку та виплат пенсій того ж управління. А тому, відмова відповідача у видачі довідок та проведенні позивачці перерахунку пенсії є протиправною.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами, у тому числі і Законом України «Про державну службу». У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99, від 20 березня 2002 року №5-рп/2002, від 17 березня 2004 року №7-рп/2004, від 01 грудня 2004 року №20-рп 2004).

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно ст.6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах та відповідно до законів України

Відповідно до частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх доказів в обґрунтування правомірності своєї бездіяльності.

Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом 22 вересня 2016 року, а тому перерахунок її пенсії слід здійснити з 22 березня 2016 року, тобто в межах шестимісячного строку, визначеного ч.2 ст.99 КАС України.

У зв'язку зі звільненням позивачки від сплати судового збору, на підставі ч. 4 ст. 92 КАС України, судові витрати у розмірі 551 гривня 20 копійок слід компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 8-12, 69-71, 86, ч.1 ст.94, ч.1 ст.158, ст.ст.159-163 КАС України, ст. 33, 37, 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-Х11 "Про державну службу" (в редакції, що діяла на час призначення позивачці пенсії), суд

ПОСТАНОВИВ:

позов задовольнити. Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату з 01 грудня 2015 року та 01 травня 2016 року заступника начальника відділу з призначення пенсії управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області, до якого перейшли функції з призначення та виплати пенсій, маючого дванадцятий ранг, шосту категорію державного службовця, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті,з яких їм призначено (перераховано) пенсію, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670".

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області скласти та видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату з 01 грудня 2015 року та 01 травня 2016 року заступника начальника відділу з призначення пенсії управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області, до якого перейшли функції з призначення та виплати пенсій, маючого дванадцятий ранг, шосту категорію державного службовця, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті,з яких їм призначено (перераховано) пенсію, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670".

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області, відповідно до ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу" (в редакції, що була чинною на час призначення ій пенсії), на підставі складених довідок про заробітну плату, провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, у розмірі 80% від суми заробітної плати, з 22 березня 2016 року та з 01 травня 2016 року, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язклове державне соціальне страхування працюючого державного службовця - заступника начальника відділу з призначення пенсії управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області, до якого перейшли функції з призначення та виплати пенсій, маючого дванадцятий ранг шосту категорію державного службовця на момент виникнення права на перерахунок пенсії, зазначеної у довідках, складених управлінням Пенсійного фонду України у Саратському районі Одеської області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію та виплатити їй з 22 березня 2016 року та з 01 травня 2016 року недоотриману пенсію, з урахуванням вже виплачених за цей період сум пенсії.

Судові витрати у розмірі 551 гривня 20 копійок компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Саратський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Т. Я. Кожокар