Постанова від 12.04.2012 по справі 2а-2967/12/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2012 р. № 2а-2967/12/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого -судді Кравчука В.М.,

за участі секретаря судового засідання Прокопчука О.С.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача і третьої особи ОСОБА_3,

розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Львівської обласної державної адміністрації, за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_4, про зобов'язання прозвітувати на черговій сесії Львівської обласної ради про виконання Програми соціально-економічного і культурного розвитку за 2011 рік, -

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Львівської обласної державної адміністрації, в якому просить зобов'язати Львівську обласну державну адміністрацію (надалі -ЛОДА) в особі голови ОСОБА_4 прозвітувати на черговій сесії Львівської обласної ради про виконання Програми соціально-економічного і культурного розвитку за 2011 рік.

В обгрунтування позову покликається на те, що є депутатом Львівської обласної ради. Всупереч рішенню Львівської обласної ради від 28 лютого 2012 року, 13 березня 2012 року голова ЛОДА ОСОБА_4 не прозвітував особисто за виконання програм соціально-економічного і культурного розвитку за 2011 рік, доручивши це зробити своїм заступникам та керівникам управлінь облдержадміністрації. Такі дії позивач вважає неправомірними. На його думку, порушено ч.6, 7 ст. 34 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», п. 28, 29 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з яких вбачається, що звітувати повинен був особисто голова Львівської обласної державної адміністрації.

В судовому засіданні позивач та його представник ОСОБА_2 позов підтримали з вищенаведених підстав.

Представник відповідача та третьої особи ОСОБА_3 надав суду заперечення проти позову. Вважає, що дії Львівської обласної державної адміністрації є правомірними. Звіт Львівської обласної адміністрації рішенням Львівської обласної ради від 13.03.2012 р. № 394 було взято до відома. Окрім того, голова ЛОДА ОСОБА_4 був особисто присутній в сесійній залі і підвів підсумки звіту, озвученого посадовими особами ЛОДА, що свідчить про те, що голова прозвітувався особисто, а керівники профільних управлінь тільки більш детально охарактеризували виконання програм, оскільки реалізовували зазначені програми впродовж звітного року, а голова облдержадміністрації призначений на посаду тільки у листопаді 2011 року. Водночас, зазначає, що аналіз положень Закону України «Про місцеві державні адміністрації»дозволяє стверджувати, що звітувати за виконання програм області перед обласною радою може не тільки персонально голова облдержадміністрації, а також інші посадові особи облдержадміністрації. На думку представника відповідача, голова облдержадміністрації не має обов'язку звітувати особисто. Відповідно до п. 28 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»рівноправними суб'єктами подання щорічного звіту перед відповідною радою є голова адміністрації, його заступники, керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів.

В судовому засіданні представник відповідача та третьої особи заперечував проти позову з вищенаведених підстав.

Дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 є депутатом Львівської обласної ради, що підтверджується посвідченням № 562, виданим у лютому 2012 р.

28 лютого 2012 року Львівська обласна рада прийняла рішення, за яким на порядок денний наступного, тобто ІІ пленарного засідання чергової XV сесії Львівської обласної ради ІV демократичного скликання, призначеного на 13 березня 2013 року, першим винесене питання: «Про виконання рішення Львівської обласної ради від 14.07.2011р. № 210 «Про інформацію щодо виконання Програми створення робочих місць для забезпечення зайнятості населення вугледобувних регіонів за 2010-2011 роки»та «Звіт голови про виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку за 2011 р.». Доповідачем по цьому питанню визначено голову Львівської обласної державної адміністрації п. Костюка М.Д., співдоповідачами -голів фракцій Львівської обласної ради та голову постійної комісії п. Блавацького М.В.

13 березня 2012 року на пленарному засіданні Львівської обласної ради було заслухано звіт про виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку за 2011 рік. На засіданні був присутній голова Львівської обласної державної адміністрації ОСОБА_4 Звіт оголошували керівники окремих структурних підрозділів, зокрема начальник головного управління праці та соціального захисту населення ЛОДА ОСОБА_5, заступник начальника головного управління агропромислового розвитку ЛОДА ОСОБА_6, начальник управління охорони історико-культурної спадщини ЛОДА ОСОБА_7 та заступник голови ЛОДА ОСОБА_8 З підсумковим словом виступив особисто голова ЛОДА ОСОБА_4 Представник відповідача пояснив, що це було зроблено з метою більш детального та професійного надання звіту.

Звіт було заслухано та обговорено на сесії. Рішенням Львівської обласної ради від 13.03.2012 р. № 394 звіт Львівської обласної державної адміністрації «Про виконання рішення Львівської обласної ради від 14.07.2011р. № 210 «Про інформацію щодо виконання Програми створення робочих місць для забезпечення зайнятості населення вугледобувних регіонів за 2010-2011 роки»і звіт про виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку за 2011 р. було взято до відома.

Щодо фактичних обставин справи між сторонами спору немає. Спір виник щодо того, чи повинен голова ЛОДА, в даному випадку ОСОБА_4, давати звіт особисто, і чи відповідає закону звітування, яке відбулося на пленарному засіданні Львівської обласної ради 13 березня 2012 року

Вирішуючи спір, Суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 143 Конституції України обласні ради, зокрема, затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку відповідних областей і районів та контролюють їх виконання.

У ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від 21.05.1997 року передбачено перелік питань, які вирішуються районними і обласними радами виключно на їх пленарних засіданнях. Серед них у п. 28 ч. 1 цієї статті передбачено заслуховування звітів голів місцевих державних адміністрацій, їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, бюджету, рішень ради із зазначених питань, а також про здійснення місцевими державними адміністраціями делегованих їм радою повноважень.

З наведеної норми вбачається, що зі звітами про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, бюджету, рішень ради із зазначених питань можуть виступати голови місцевих державних адміністрацій, їх заступники, керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій. При цьому Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні»не передбачає право обласної ради покласти обов'язок щодо звітування на конкретну посадову особу державної адміністрації. Відтак, рішення Львівської обласної ради від 28.02.2012 р., в якому доповідачем по питанню визначено голову Львівської обласної державної адміністрації п. Костюка М.Д., не породжує обов'язку звітувати саме цій посадовій особі.

Правовий статус місцевих державних адміністрацій врегульовано Законом України «Про місцеві державні адміністрації»від 09.04.1999 р. Відповідно до ч. 1 ст. 8 цього Закону місцеві державні адміністрації очолюють голови відповідних місцевих державних адміністрацій. У ч.1 ст. 10 передбачено, що перший заступник та заступники голів місцевих державних адміністрацій виконують обов'язки, визначені головами відповідних державних адміністрацій, і несуть персональну відповідальність за стан справ на дорученій їм ділянці роботи.

Відповідно до ст. 11 цього Закону керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій очолюють відповідні підрозділи і несуть персональну відповідальність перед головами відповідних державних адміністрацій за виконання покладених на ці підрозділи завдань.

У ч. 6 ст. 34 Закону, яка має назву «Відносини місцевих державних адміністрацій з обласними та районними радами», передбачено, що голови місцевих державних адміністрацій щорічно звітують перед відповідними радами з питань виконання бюджету, програм соціально-економічного та культурного розвитку територій і делегованих повноважень.

Водночас, у ст. 39 Закону передбачено повноваження голів місцевих державних адміністрацій. Голови місцевих державних адміністрацій, зокрема очолюють відповідні місцеві державні адміністрації, здійснюють керівництво їх діяльністю, несуть відповідальність за виконання покладених на місцеві державні адміністрації завдань і за здійснення ними своїх повноважень (п.1); представляють відповідні місцеві державні адміністрації у відносинах з іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, політичними партіями, громадськими і релігійними організаціями, підприємствами, установами та організаціями, громадянами та іншими особами як в Україні, так і за її межами (п. 2).

В свою чергу, перші заступники та заступники голови, інші посадові особи місцевих державних адміністрацій здійснюють функції і повноваження відповідно до розподілу обов'язків, визначених головами місцевих державних адміністрацій, і несуть відповідальність за стан справ у дорученій сфері перед головою місцевої державної адміністрації, органами виконавчої влади вищого рівня (ст. 40). Управління, відділи та інші структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій здійснюють керівництво галузями управління, несуть відповідальність за їх розвиток (ст. 42).

Системний аналіз Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»(ст. 43) та Закону України «Про місцеві державні адміністрації»(ст. ст. 8, 10, 11, 34, 39, 40, 42) дає підстави вважати, що метою звітування є інформування обласної ради про фактичне виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, бюджету, рішень ради із зазначених питань. Натомість, порядок надання звіту, кількість та склад осіб, що звітують, послідовність виступів, їх зміст та обсяг є другорядними і спеціально законом не регламентуються. З огляду на це, не суперечить закону звітування, яке виконується декількома особами, зокрема керівниками профільних управлінь ЛОДА, заступником голови ЛОДА. До того ж, голова ЛОДА ОСОБА_4 теж виступав під час розгляду цього питання, підвів підсумки та окреслив плани на майбутнє, а отже звітував особисто в тій мірі, в якій вважав за можливе.

Суд враховує також і те, що голова ЛОДА ОСОБА_4 став до виконання обов'язків голови ЛОДА лише у листопаді 2011 року. Натомість, керівники окремих структурних підрозділів, зокрема начальник головного управління праці та соціального захисту населення ЛОДА ОСОБА_5, заступник начальника головного управління агропромислового розвитку ЛОДА ОСОБА_6, начальник управління охорони історико-культурної спадщини ЛОДА ОСОБА_7 та заступник голови ЛОДА ОСОБА_8 працювали у 2011 році і тому мають більше об'єктивної інформації щодо виконання Програм. Надання звіту цими особами відповідає інформаційні меті звітування і не порушує прав та інтересів Львівської обласної ради та її окремих депутатів, зокрема й позивача.

Суд враховує також, що рішенням Львівської обласної ради від 13.03.2012 р. № 394 звіт було взято до уваги, а отже Львівська обласна рада факт звітування визнала та висловила своє ставлення до звіту. У ч. 6 ст. 34 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»передбачено щорічне звітування. Таке звітування відбулося 13 березня 2012 року. Повторного звітування за той самий рік Закон не передбачає, тому з урахуванням ст. 19 Конституції України, за якою ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, Суд не може відповідача до цього зобов'язати.

Враховуючи наведене, Суд дійшов висновку, що позов є необгрунтованим та до задоволення не підлягає.

Судові витрати слід покласти на позивача.

Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Львівської обласної державної адміністрації про зобов'язання Львівської обласної державної адміністрації в особі голови ОСОБА_4 прозвітувати на черговій сесії Львівської обласної ради про виконання Програми соціально-економічного і культурного розвитку за 2011 рік, - відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складено 12 квітня 2012 р. о 16:30

Суддя В.М.Кравчук