Справа № 632/1871/16-а
Номер провадження 2-а/629/84/16
Постанова
Іменем України
10.11.2016 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі: головуючого - судді Дегтярчук М.О., при секретарі Беззубенко Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Лозова, Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Первомайському районі про визнання неправомірними дій та зобов»язання вчинити певні дії-
14.09. 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Первомайського міськрайонного суду Харківської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області про визнання неправомірними дій та зобов»язання вчинити певні дії.
Ухвалою судді Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 15.09.2016 року позов був направлений на розгляд за підсудністю Лозівському міськрайонному суду Харківської області.
04.10.2016 року ухвалою Лозівського міськрайонного суду Харківської області по справі відкрито провадження по справі.
Так,позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі,Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання здійснити дії, посилаючись на те,що він є суддею Первомайського міськрайонного суду Харківської області у відставці та перебуває на обліку УПФУ в Первомайському районі Харківської області. Постановою КМУ від 02.09.2015 року № 644 « Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», яка набрала чинності 09.09.2015 року, викладений в новій редакції Додаток 47 до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 « Схема посадових окладів керівників і спеціалістів апарату місцевих(загальних, спеціалізованих) судів». Так, 08.09.2016 року він звернувся до відповідача з заявою та відповідною довідкою про перерахунок пенсії державного службовця в зв»язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям. Проте, у перерахунку пенсії йому було відмовлено. З даною відмовою він не погоджується, тому змушений звертатися до суду з позовом, в якому прохає визнати неправомірним рішення Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області за № 103/Ш-14 від 12.09.2016 року щодо відмови йому у проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання, виходячи з грошового утримання працюючого судді на відповідній посаді пенсії згідно довідки ТУ ДСА у Харківській області від 07.09.2016 року за № 04-50/462; зобов»язати відповідача провести перерахунок його пенсії, призначеної у розмірі 84% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, починаючи з 01.01.2016 року відповідно до постанови КМУ від 09.03.2006 за № 268 « Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників опарату органів виконавчої влади, органів прокуратури та інших органів» в редакції постанови КМУ від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України на підставі довідки ТУ ДСА у Харківській області від 07.09.2016 року за № 04-50/462.
Позивач у судове засідання не з»явився, надав заяву, в якій прохав справу розглядати за його відсутності(а.с.17).
Представник позивача у судове засідання не з»явився, надав клопотання, в якому прохав справу розглядати за його відсутності, проти задоволення вимог позивача заперечує. Крім того, надав заперечення на позов, в якому зазначив, що відповідно до п.5 Перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VІІІ, передбачено,що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу", « Про судоустрій і статус суддів» та інших Законів. Тому, з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, а отже представник позивача прохає відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог в повному обсязі(а.с.36-38).
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Статтею 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав,свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень у тому числі органів державної влади.
Згідно з ч.ч.1,3 ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави .
За ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людині, на підставі Конституції України, гарантується.
Згідно ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Рішенням Конституційного суду України від 08.06.2016 року №4-рп/2016 відновлені Конституційні права гарантії та права судді у відставці, а саме, частину третю, абзаців першого, другого, четвертого, шостого частини пятої ст.141 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" №2453-У1 від 07.07.2010 року. Конституційний суд України визнав не конституційними зміни до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" №2453-У1 від 07.07.2010 року, які діяли на момент звільнення позивача та виклав частину третю ст.141 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" №2453-У1 від 07.07.2010 року в наступній редакції: "Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки, але не може бути більшим ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання. У разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання".
Конституційний Суд України в рішенні від 11 жовтня 2005 року №8-рп зазначив: "В Україні як в соціальній, правовій державі політика спрямовується на створення умов, які забезпечують достатній життєвий рівень, вільний і всебічний розвиток людини як найвищої соціальної цінності, її життя і здоров'я, честь і гідність. Утвердження та дотримання закріплених у нормативно-правових актах соціальних стандартів є конституційним обов'язком держави. Зазначені конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачають за змістом статей 1,3,6 (частина друга), 8,19 (частина друга), 22,23,24 (частина перша) Основного Закону України правові гарантії, правову визначеність і пов'язану з ними передбачуваність законодавчої політики у сфері пенсійного забезпечення, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачати наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано, тобто набуте право не може бути скасоване, звужене" (абзаци другий, третій пункту 4 мотивувальної частини Рішення від 11 жовтня 2005 року N8-рп).
В рішенні Конституційного Суду України від 18.06.2007 року №4-рп/2007 також зазначено,що довічне грошове утримання судді це особлива форма забезпечення суддів,яка виражається у гарантованій державою щомісячній, звільненій від сплати податків грошовій виплаті,що забезпечує їх належним матеріальним утриманням. Особливість щомісячного грошового утримання полягає у правовому регулюванні, а також у джерелах його фінансування. Не можуть бути скасовані чи звужені іншими нормативними актами України гарантії незалежності суддів, в тому числі гарантії їх матеріального та соціального забезпечення. Щомісячне довічне грошове утримання судді у встановленому розмірі спрямоване на забезпечення гідного його статусу життєвого рівня,оскільки суддя обмежений заробляти додаткові матеріальні блага.
Щомісячне довічне грошове утримання є не тільки соціальною виплатою (пенсією), але й конституційною гарантією незалежності судді у відставці, є складовою його правового статусу як діючого судді з урахуванням правомірних (законних) очікувань на майбутнє щодо захищеного соціального статусу при почесному видаленні його з посади (відставки), яке у своєму розмірі має бути максимально наближеним до рівня грошового утримання судді, який перебуває на відповідній посаді. Статус судді та його елементи,зокрема матеріальне забезпечення судді після припинення його повноважень, є не особистим привілеєм,а засобом забезпечення незалежності працюючих суддів і надається для гарантування верховенства права та в інтересах осіб, які звертаються до суду та очікують неупередженого правосуддя.
Крім цього, відповідно до положення ч.5 ст.141 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 року (зі змінами Закону №213-УІІІ від 02.03.2015 року), яка передбачає, що після звільнення з роботи щомісячне довічне грошове утримання виплачується у повному розмірі.
Відповідно до ч.4 ст.43 Закону України "Про статус суддів" від 15.12.1992 року №2862-ХІІ, судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного утримання збільшується на 2 % заробітку, але не більше ніж 90% заробітку судді.
Наведене правило було закріплено і у статті 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 року №2453-УІ, згідно з ч.3 якої щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80% грошового утримання судді,який працює на відповідної посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на 2%,але не більше ніж 90 % заробітної плати судді,без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.
1 січня 2012 року введено в дію ст.129 Закону №2453-УІ, якою по-новому врегульовано питання, пов'язані із суддівською винагородою.
Законом України №3668-УІ "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року було змінено грошове утримання судді у відставці та передбачено,що щомісячне грошове утримання судді виплачується у розмірі 80% грошового утримання судді, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Згідно Закону "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166 УІІ від 27.03.2014р. були внесені зміни до ст.138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010року, а саме: цифра 80% змінена на 70%. Доплата за кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років в розмірі 2% не була змінена,тому,на день звернення до Вищої ради юстиції України, позивач мав право на отримання щомісячного довічного грошового утримання в розмірі 70% грошового утримання судді, який працює на відповідної посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного утримання збільшився на 2%, але не більше ніж на 90%.
Відповідно до п.1.2 постанови Правління Пенсійного Фонду України від 25 січня 2008 року №3-1 щомісячне довічне грошове утримання призначається з дня наступного після відрахування судді зі штату суду згідно з наказом, виданим на підставі акта Верховної ради України про звільнення у звязку з поданням заяви про відставку.
Як вбачається з заяви від 08.09.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області та просив зробити перерахунок його щомісячного довічного грошового утримання (а.с.7).Однак, у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідачем було відмовлено (а.с.8-9).
Як вбачається з довідки №04-50/462 від 07.09.2016 року про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виданої територіальним управлінням Державної судової адміністрації України у Харківській області, заробітна плата позивача, яка враховується при призначенні (перерахунку) щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, склала 21750,00 грн. (а.с.6).
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог щодо визнання протиправними та незаконними дій відповідача про відмову в перерахунку та виплаті щомісячного довічного грошового утримання та зобовязання Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, починаючи з 01.01.2016 року.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст. ст. 69, 71, 86, 159, 161, 163 КАС України, ст. 37-1 Закону України « Про державну службу»,ст.42 Закону України « про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Первомайському районі про визнання неправомірними дій та зобов»язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірним рішення від 12.09.2016 року за № 103/Ш-14 управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання, виходячи з грошового утримання працюючого судді на відповідній посаді пенсії згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України у Харківській області від 07.09.2016 року за № 04-50/462.
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі Харківської області провести ОСОБА_1 Васильовичуперерахунок пенсії як державному службовцю та виплатити різницю між отриманою та належною для отримання суми пенсії, призначеної у розмірі 84% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, починаючи з 01.01.2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року за № 268 « Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури та інших органів» в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 « Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України у Харківській області від 07.09.2016 року за № 04-50/462.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Харківської області через Лозівський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: М.О.Дегтярчук