01 березня 2011 р. Справа № 2а/0270/414/11
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни,
при секретарі судового засідання: Задерей Ірина Василівна
за участю:
представника прокуратури: ОСОБА_1
представника позивача : ОСОБА_2
відповідача : не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Прокурора Староміського району м. Вінниці в інтересах держави - Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Вінницького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до: ВАТ Немирівського заводу продтоварів "Стимул"
про: стягнення штрафних санкцій
Прокурор Староміського району м. Вінниці в інтересах - Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Вінницького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до суду з адміністративним позовом до ВАТ Немирівського заводу продтоварів "Стимул" про стягнення штрафних санкцій.
Позовні вимоги обґрунтовані, зокрема, тим, що відповідачем в порушення законодавства України про цінні папери та фондовий ринок не сплачено застосований постановою, про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, штраф у встановлений законом строк.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі просили їх задовольнити з підстав наведених в адміністративному позові.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином, шляхом направлення поштової кореспонденції на адресу за якою зареєстрований (вул. Леніна,89 м. Немирів, Вінницька область, 22800). Однак, поштові відправлення повертались до суду з відмітками поштового відділення зв'язку: “за зазначеною адресою не проживає”.
Відповідно до положень частини 11 статті 35 КАС України, у разі не вручення повістки адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Крім того, відповідно до положень частини 1 статті 18 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
А тому, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.
Відповідно до вимог статті 122 КАС України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень статті 128 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення прокурора та представників позивача дослідивши та вивчивши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно та об'єктивно оцінивши надані по справі докази, суд встановив наступне.
Згідно із абзацом 2 статті 1 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Державне регулювання ринку цінних паперів згідно із статтею 5 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним ОСОБА_3 України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (стаття 6 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”).
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, у відповідності із пунктом 14 статті 8 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”, зокрема, має право накладати штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Згідно довідки №13/4/124 від 31.01.2011 року Головного управління статистики у Вінницькій області, відкрите акціонерне товариство Немирівського заводу продтоварів "Стимул" станом на 28.01.20011 року зареєстроване юридичною особою, ідентифікаційний код 01528173, за місцезнаходженням вул. Леніна, 89, м. Немирів, Вінницька область, керівник - ОСОБА_4.
Уповноваженою особою Комісії 2 липня 2009 року складено акт №164-ВІ, в зв"язку з неопублікуванням річної інформації за 2008 рік в офіційних друкованих виданнях, чим порушено вимоги п.4 ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та п.1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19 грудня 2006 року №1591.
Пунктом 5 частини 1 статті 11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” передбачена відповідальність юридичних осіб за неопублікування недостовірної інформації у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи вищевикладене уповноваженою особою комісії винесено постанову № 262-ВІ від 09.11.2010 року, керуючись п. 51.5 р. 17 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням ДКЦПФР №2272 від 11.12.2007 року, та на підставі п. 5 ст. 11 Закон України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”.
Відповідною постановою встановлено, що постанова від 22.06.2009 року про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів та акт були надіслані за юридичною адресою товариства рекомендованим листом. Однак, 06.06.2009 року конверт з кореспонденцією повернувся з відміткою пошти про те, що підприємство за адресою зазначеною за адресою не існує.
07.07.2009 року винесено постанову про зупинення провадження у справі у зв'язку з невстановленням місцезнаходження юридичної особи.
З метою з'ясування місцезнаходження юридичної особи Вінницьким територіальним управлінням ДКЦПФР направлено запити до Головного управління статистики у Вінницькій області та Державного реєстратора у Вінницькій області.
29.10.2010 року до Вінницького територіального управління ДКЦПФР Головним управлінням статистики у Вінницькій області та Державним реєстратором у Вінницькій області надано відповіді, з яких встановлено юридичну адресу товариства (22800, Вінницька область, м. Немирів, вул. Леніна,89).
03.11.2011 року у відношенні товариства було відновлено провадження у справі про правопорушення та призначено дату розгляду справи про правопорушення.
Проте, на розгляд справи про правопорушення ні керівник, ні представник товариства не прибув та не надав пояснень з приводу виявленого правопорушення, тому уповноваженою особою розглянуто справу про правопорушення за наявними в ній матеріалами у присутності провідного спеціаліста відділу правозастосування та контрольно-ревізійної роботи Вінницького теруправління ДКЦПФР ОСОБА_5
Таким чином, постановою Вінницького територіального управління ДКЦПФР застосовано до відкритого акціонерного товариства Немирівський завод продтоварів "Стимул" санкцію у вигляді штрафу в сумі 2100, 00 грн. Відповідно до постанови, штраф має бути сплачений порушником не пізніше, як через 15 днів з дня отримання копії постанови. Копію постанови було направлено відповідачу, про що свідчить реєстр рекомендованих листів за 9 листопада 2010 року.
Постанова про накладення штрафних санкцій на час подання позову відповідачем не оскаржена та сума фінансової санкції ВАТ Немирівський завод продтоварів «Стимул» так і не сплачена, то про примусове її стягнення прокурор Староміського району м. Вінниці звернувся до суду.
Відповідач є емітентом цінних паперів, який має обов'язки, визначені статтею 40 Закону України “Про цінні папери та фондового ринку” від 23 лютого 2006 року №3480-IV (Закон №3480) та пунктами 1, 5 глави 7 розділу V Положення “Про розкриття інформації емітента цінних паперів” затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року №1591, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за №97/13364 (Положення №1591).
Згідно п. п. 1, 4 ст. 40 Закону України «Про цінні папери і фондовий ринок», регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді). Річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної ОСОБА_3 України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
Відповідно до глави 1 та 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1591 від 19.12.2006 року, емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати регулярну річну інформацію (далі - річна інформація) у повному обсязі відповідно до вимог цього розділу. Звітним періодом для складання річної інформації є календарний рік. Розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії. Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи, за не опублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Відповідно до ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», підставою представництва у суді інтересів держави - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, судом встановлено, що постановою ДКЦПФР № 262-ВІ від 09.11.2010 року на ВАТ Немирівський завод продтоварів "Стимул" були накладені штрафні санкції в розмірі 2100,00 грн., за не опублікування в офіційних друкованих виданнях річної інформації за 2008 рік. Копія постанови була направлена відповідачу та не оскаржувалась останнім. Оскільки штрафні санкції відповідач не сплатив, наявні підстави для задоволення позовних вимог.
Слід також зазначити, що несплата фінансової санкції тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України та ставить під загрозу своєчасне виконання державною економічних, соціальних, політичних й інших функцій та суттєво порушує інтереси держави, що покладає на прокуратуру обов'язок представництва, як це передбачено статтею 121 Конституції України.
Враховуючи те, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, позов підлягає задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства Немирівський завод продтоварів "Стимул" (вул. Леніна, 89, м Немирів, Вінницька область, 22800, код ЄДРПОУ 01528173) штрафні санкції в розмірі 2100,00 грн.(дві тисячі сто грн. 00 коп.) на користь держави .
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна