Постанова від 03.10.2016 по справі 331/6193/16-а

03.10.2016

Номер провадження 2-а/331/185/2016

Номер справи 331/6193/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2016 року місто Запоріжжя

Суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя Світлицька В.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м. Запоріжжя про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2016 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та виплати пенсії в розмірі 90 відсотків від заробітної плати на підставі довідки прокуратури Запорізької області № 18-320вмх-16 від 26.04.2016 року; зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Запорізької області № 18-320 вих-16 від 26.04.2016 року в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», починаючи з 01.01.2016 року без обмежень граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що він працював в органах прокуратури з 06.07.1995 року по 16.09.2011 року. З березня 2011 року він набув право на отримання пенсії за вислугою років на підставі ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про Прокуратуру» в редакції, що діяла на той час, у розмірі 90 відсотків від заробітної плати для розрахунку пенсії.

У вересні 2011 року позивач був звільнений за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про Прокуратуру».

04.05.2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м. Запоріжжя із заявою про перерахунок пенсії на підставі ст. 50-1 Закону України «Про Прокуратуру» (у редакції, що діяла на час призначення пенсії) в розмірі 90% від стажу та заробітної плати з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», додатково надавши довідку прокуратури Запорізької області № 18-320 вих-16 від 26.04.2016 року про заробітну плату, починаючи з 01.12.2015 року.

Листом відповідача № 67/А-9 від 13.05.2016 року у проведені перерахунку пенсії позивачу відмовлено, у зв'язку з тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про Прокуратуру». Крім цього, відповідач посилався на те, що на даний час відсутній нормативний документ Кабінету Міністрів України, який регулює умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури.

Позивач вважає вказане рішення про відмову в перерахунку пенсії протиправним і таким, що порушує його право на соціальний захист, у зв'язку з чим він змушений звернутися за захистом своїх прав з даним адміністративним позовом.

Ухвалою суду від 19.09.2016 року відкрито скорочене провадження по справі.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, суд розглядає справу в порядку скороченого провадження без судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Наданими суду письмовими запереченнями представник відповідача зазначив, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, який набув чинності 01.04.2015 р., скасовуються з 01.06.2015 р. норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Тому пенсії зазначеній категорії осіб не перераховуються. 15.07.2015 р. набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. № 1697-VІІ, п. 20 ст. 86 Закону, яка регулює питання забезпечення працівників прокуратури, визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Таким чином, відсутні законні підстави для проведення перерахунку пенсії, про що просить позивач. Дії відповідача вважає правомірними. Просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі обставини та перевіривши їх доказами,суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публiчно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод, та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія). Відсутність хоча б однієї з наведених вище ознак є підставою для задоволення адміністративного позову.

При вирішенні цієї справи суд, у відповідності до ст. 8 Конституції України та ст. 8 КАС України керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, з 14.03.2011 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років, як працівнику прокуратури за нормами Закону України «Про прокуратуру».

04.05.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя з заявою щодо здійснення перерахунку пенсії, надавши довідку Прокуратури Запорізької області № 18-320 вих-16 від 26.04.2016 року

Листом Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Запоріжжя № 67/А9 від 13.05.2016 року, ОСОБА_1 у перерахунку пенсії було відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеною відповіддю, позивач 19.09.2016 року звернувсь до суду з даним адміністративним позовом.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті неодноразово змінювалась.

Так, відповідно до частини першої статті 50-1 цього Закону в редакції, станом на час призначення позивачеві пенсії (тобто станом на 24 листопада 2001 р.), обчислення пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонером, виходячи з розміру заробітної плати за станом на час звернення за перерахунком за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію. При цьому, жодних обмежень у максимальному розмірі пенсії цей Закон не встановлював.

Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції від 09 серпня 2003 року, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668-VІ), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Зокрема, відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону № 3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

В обґрунтування заперечень проти позову відповідач посилається на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ, які стосуються пенсій працівникам прокуратури, які були призначені після набрання чинності цими законами, а не перерахунку раніше призначених пенсій до набрання чинності цими законами.

Підсумовуючи наведене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законом № 213-VIII та іншими законами зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Крім того, вищезазначені висновки суду в даній справі відповідають правовим висновкам Верховного Суду України, викладеним у постанові від 17 грудня 2013 року № 21-445а13, яка є обов'язковою для суду в силу вимог частини першої статті 244-2 КАС України. В цій постанові Верховний Суд України також констатував, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Внесення вищевказаних змін до Закону України «Про прокуратуру», на які посилався відповідач в обґрунтування своїх заперечень, істотно звужують права позивача, а тому в цьому разі підлягає застосуванню Закон, чинний на час призначення пенсії, з урахуванням положень статті 22 Конституції України, положення якої є нормами прямої дії.

Також суд зауважує, що відповідно до конституційно закріпленого принципу дії законів у часі, закон не має зворотної сили (крім випадків поліпшення становища особи).

Суд в межах спірних правовідносин констатує, що із внесенням змін до законодавства, на які посилається відповідач в обґрунтування позову, був суттєво звужений обсяг прав позивача як пенсіонера, що є неприпустимим в демократичній правовій державі.

Щодо вимоги про перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 р. суд зазначає, що згідно з довідкою прокуратури Запорізької області від 26 квітня 2016 р. № 18-320 вих-16, обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії настали 1 грудня 2015 р., а відтак перерахунок пенсії в силу вищенаведених вимог закону має бути проведений з першого числа наступного місяця, тобто з 1 січня 2016 р., як і вказує позивач в позовній заяві.

Відтак, позовні вимоги про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, а також, як наслідок, проведення виплати не отриманої пенсії з 01.01.2016 р., є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню судом.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а саме про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії в розмірі 90% від заробітної плати з усіма додатковими виплатами, без обмеження максимального розміру пенсії, та можливість поновлення порушених прав позивача шляхом зобов'язання відповідача здійснити з 01.01.2016 р. йому такий перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки прокуратури Запорізької області від 26 квітня 2016 р. № 18-320 вих.-16 без обмеження максимального розміру пенсії, зі збереженням базового місяця для визначення індексації пенсії.

Відповідно до п.1 п. 3 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншої стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

При подачі адміністративного позову до суду ОСОБА_3 сплатив судові витрати при розгляді справи: а саме: судовий збір у сумі 1104 гривні 40 копійок, а тому зазначені витрати згідно вимог ст.. 94 КАС України підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача по справі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про Прокуратуру», ст. ст. 2, 6, 8, 9, 14, 69-71, 79, 87, 94, 98, 104, 105, 160-163, 183-2, 185, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м. Запоріжжя щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Запорізької області № 18-320 вих.-16 від 26.04.2016 р року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Олександріському районі м. Запоріжжя здійснити з 01.01.2016 р. перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії від 05.11.1991р. № 1789-ХІІ) у розмірі 90 % від розміру її місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Запорізької області № 18-320 вих.-16 від 26.04.2016 р. без обмеження граничного розміру пенсії.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1ІНФОРМАЦІЯ_1, який зареєстрований та мешкає за адресою: 69000, АДРЕСА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 1102 гривні 40 копійок (одна тисяча сто дві гривні сорок копійок).

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Запоріжжя шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.

Суддя : В.М. Світлицька