Постанова від 19.09.2016 по справі 806/701/16

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Шуляк Л.А.

Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.

ПОСТАНОВА

іменем України

"19" вересня 2016 р. Справа № 806/701/16

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бучик А.Ю.

суддів: Майора Г.І.

Шевчук С.М.,

за участю секретаря судового засідання Витрикузи В.П.,

представника позивача ОСОБА_3

представника відповідача Марченко О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "02" червня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_5 до Відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправною бездіяльності відділу Держземагентства у Брусилівському районі щодо не розгляду проекту землеустрою на предмет погодження, поданого ним 21 березня 2016 р. та зобов'язання Відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області розглянути проект землеустрою, поданий ним 21 березня 2016 р. та прийняти рішення згідно чинного законодавства.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 02 червня 2016 р. позов задоволено частково. Зобов'язано Відділ Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області розглянути у встановленому порядку проект землеустрою, поданий на погодження ОСОБА_5 21 березня 2016 р. та прийняти відповідне рішення. В решті позову відмовлено.

В апеляційній скарзі Відділ Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що стороною у спірних правовідносинах є не позивач - замовник документації, а її розробник, що і визначає його права та компетенцію.

Встановлено, що 21 березня 2016 р. ОСОБА_5 звернувся до Відділу Держземагентства у Брусилівському районі з клопотанням про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства загальною площею 229,2315 га за рахунок земель запасу і земель резерву, що розташовані за межами населених пунктів Соболівської сільської ради Брусилівського району Житомирської області. Даний лист було зареєстровано у Відділі Держземагентства у Брусилівському районі 21 березня 2016 р. за №21/40-16 (а.с.6).

За результатами розгляду вказаної документації із землеустрою Відділом Держземагентства у Брусилівському районі надано відповідь від 01 квітня 2016 р. №29/41-16 про те, що подану позивачем заяву про надання на погодження проекту землеустрою розглянуто, та за результатами розгляду повідомлено, що у проекті не були усунені зауваження та пропозиції, наведені у висновках №34,35,36,37 від 22 лютого 2016 р. та при виправленні попередніх зауважень допущені помилки.

Однак, дана відповідь помилково адресована ОСОБА_3, в той час як заявником є ОСОБА_5, що встановлено судом першої інстанцї.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач розглянув поданий позивачем проект землеустрою та надав відповідь у формі листа без посилання на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері, не склавши висновок про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, чим порушив норми ст.186-1 Земельного кодексу України.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду виходячи з наступного.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Законом України від 22 травня 2003 р. № 858-IV "Про землеустрій" та нормами Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 р. № 2768-III з послідуючими змінами та доповненнями.

У відповідності до ст.ст. 22, 25 Закону України "Про землеустрій", землеустрій здійснюється на підставі: а) рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою; б) укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою; в) судових рішень.

Документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації.

Згідно зі ст.ст. 26,27 Закону України "Про землеустрій" розробниками документації із землеустрою, зокрема, є юридичні та фізичні особи, що володіють відповідним технічним та технологічним забезпеченням, мають ліцензію на проведення робіт із землеустрою і є відповідальними за якість робіт із землеустрою.

Взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України і договором.

Подання документації із землеустрою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, для внесення відомостей до Державного земельного кадастру від імені замовника здійснюється її розробником, якщо інше не встановлено договором.

Замовники документації із землеустрою мають право здійснювати контроль за виконанням робіт із землеустрою в порядку, встановленому законом.

Замовники документації із землеустрою за рахунок власних коштів мають право на вибір розробника та укладання з ним договору, якщо інше не передбачено законодавством України.

Частиною 1 статті 50 Закону України "Про землеустрій", передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки.

Так, відповідно до ч.2 ст.50 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч.2 ст.19 Конституції України,).

Згідно з ч.1 ст.3 Земельного кодексу України, передбачено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

У відповідності до ч.8 ст.118, ч.4 ст.123 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки яке у власність, так і в користування, погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Таким органом згідно п.1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08 квітня 2011 р. №445, є Держземагентство та його територіальні органи.

Відповідно до ч.1 ст.186-1 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.

Згідно з частинами 4-8 вказаної статті Земельного кодексу України розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.

Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

У разі, якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.

Органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати:

додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій";

надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями;

проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.

Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті, у визначений законом строк.

У висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений).

Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки.

Повторна відмова не позбавляє права розробника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки усунути недоліки проекту та подати його на погодження.

Із системного аналізу наведених правових норм слідує, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на погодження до відповідного органу подає його розробник. У свою чергу, уповноважений орган, розглянувши проект розробника в установлений строк, зобов'язаний повідомити розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

В розумінні Закону України "Про землеустрій" розробниками документації із землеустрою є: юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою; фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою (ч.2 ст.26 цього Закону).

Водночас, згідно з ч.1 ст.26 Закону України "Про землеустрій", замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі.

За змістом частин 3-4 цієї ж статті Закону України "Про землеустрій", взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України і договором. Подання документації із землеустрою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, для внесення відомостей до Державного земельного кадастру від імені замовника документації здійснюється її розробником, якщо інше не встановлено договором.

За наведених обставин, суд приходить до висновку, що подання замовником до відповідного органу проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на погодження не породжує для такого органу обов'язку щодо прийняття ним за результатами звернення замовника, одного з рішень, передбачених ст.186-1 Земельного кодексу України. Належним суб'єктом подання проекту землеустрою на погодження у даному випадку є саме розробник такого проекту від імені замовника, а не замовник.

Судом з'ясовано, що розробником проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства ОСОБА_5 загальною площею 229.2315 га., що розташована за межами населених пунктів Соболівської сільської ради Брусилівського району Житомирської області є Дочірнє підприємством "Терра" Товариства з обмеженою відповідальністю "Поліський край".

У свою чергу, ОСОБА_5, яким 21 березня 2016 р. проект землеустрою поданий до Відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області на погодження, є замовником цього проекту. При цьому відповідна заява ОСОБА_5 подана від нього, як від фізичної особи-громадянина.

З огляду на викладене, позов ОСОБА_5 про визнання непогодження проекту землеустрою, поданого 21 березня 2016 р., протиправним і зобов'язання повторно розглянути проект землеустрою є безпідставним і задоволенню не підлягає.

Вказане не є перешкодою для звернення належного суб"єкта земельних правовідносин до суб"єкта владних повноважень із заявою, оформленою в законодавчому встановленому порядку.

Відповідно до ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

З урахуванням зазначених обставин, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині задоволення позовних вимог з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову у вказаній частині.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області задовольнити.

Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "02" червня 2016 р. скасувати в частині задоволення позову та прийняти нову постанову про відмову ОСОБА_5 в позові у вказаній частині .

В решті постанову залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.Ю.Бучик

судді: Г.І. Майор

С.М. Шевчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "19" вересня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: ОСОБА_5 АДРЕСА_1

3- відповідачу: Відділ Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області вул.Лермонтова, 3,Брусилів,Житомирська область,12601

4 - представнику позивача ОСОБА_3, АДРЕСА_2 - ,