ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
10 серпня 2016 року № 826/113/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Федорчука А.Б., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомДержавного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт»
доУправління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській області, в якому просить суд:
- визнати незаконною бездіяльність управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області щодо не складення розрахунку про розподіл грошових сум, стягнутих з ДП «Укрспирт» на виконання зведеного виконавчого провадження ЗВП № 45601420 з виконання рішень про стягнення коштів з ДП «Укрспирт»;
- зобов'язати управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області скласти розрахунок грошових сум, стягнутих 14.09.2015 з ДП «Укрспирт» в розмірі 4 361 433 грн. 87 коп., 1 497 190 грн. 94 коп. та повернутих 29.10.2015 в розмірі 330 036 грн. 89 коп., 115 587 грн. 20 коп., 110 479 грн. 59 коп.
Під час розгляду справи представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити, посилаючись на доводи, викладені в позовній заяві. Звернувся до суду з клопотанням про розгляд справи за відсутності ДП «Укрспирт».
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату час та місце проведення судових засідань був повідомлений належним чином, докази чого наявні в матеріалах справи. З заявами/клопотаннями до суду не звертався.
Ухвалою суду від 30.05.2016 суд витребував у відповідача належним чином завірену копію матеріалів виконавчого провадження ЗВП № 45601420, однак витребуваних документів не надано.
Справа розглянута в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній документів, відповідно до ч.6 ст.128 КАС України за відсутності необхідності заслуховувати свідків чи експертів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, в провадженні відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області перебуває зведене виконавче провадження ЗВП № 45601420 з виконання рішень про стягнення коштів в розмірі 5 224 992 грн. 15 коп. з ДП «Укрспирт».
В рамках зазначеного виконавчого провадження відділом примусового виконання рішень 14.09.2015 з рахунку ДП «Укрспирт» проведено списання коштів в розмірі 4 361 433 грн 87 коп. та 1 497 190 грн 94 коп., всього на суму 5 858 624 грн. 28 коп.
У зв'язку з тим, що розмір коштів стягнутих з ДП «Укрспирт» перевищив розмір заборгованості за зведеним виконавчим провадженням (на 633 321,13 грн), з метою бухгалтерського обліку списаних коштів, ДП «Укрспирт» звернулось до відділу примусового виконання рішень з запитом від 24.09.2015 № 4-2/903 про надання інформації щодо розподілу коштів. Факт подачі запиту підтверджується штампом реєстрації вхідної кореспонденції. Як зазначає позивач в позовній заяві, відповідь на запит надано не було.
В подальшому, відділом примусового виконання рішень платіжними дорученнями від 29.10.2015 № 569, № 570, № 571 перераховано ДП «Укрспирт» кошти в розмірі 330 036 грн. 89 коп., 115 587 грн. 20 коп., 110 479 грн. 59 коп., всього в сумі 556 103 грн. 68 коп.
За попереднім аналізом розміру грошових коштів, стягнутих з ДП «Укрспирт» та повернутих ДП «Укрспирт» в співвідношенні до заборгованості ДП«Укрспирт» за зведеним виконавчим провадженням, ДП «Укрспирт» прийшло до висновку щодо незаконності дій відділу примусового виконання рішень при проведенні перерахунку коштів та не цільового використання коштів.
В зв'язку з ненаданням відповіді на запит № 4-2/903 від 24.09.2015 та не поверненням коштів в сумі 77 528,45 грн (633 632,13 - 556 103,68), ДП «Укрспирт» звернулось до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України з заявою від 17.11.2015 № 4-2/1083 щодо зобов'язання відділу примусового виконання рішень скласти розрахунок про розподіл грошових сум та надати його позивачу.
Департаментом ДВС Мін'юсту листом від 11.12.2015 № 33052-0-33-15, 0-33-15/20.5 відмовлено в задоволенні заяви та роз'яснено право на оскарження бездіяльності державного виконавця виключно в судовому порядку.
ДП «Укрспирт» вважає, що бездіяльність відділу примусового виконання рішень з не складення розрахунку про розподіл грошових сум є незаконною та порушує права та інтереси ДП «Укрспирт».
За таких обставин, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Оцінивши за правилами ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва зазначає наступне.
Щодо підсудності справи Окружному адміністративному суду міста Києва.
Як вже зазначалось, в провадженні відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області перебуває зведене виконавче провадження ЗВП № 45601420 з виконання рішень про стягнення коштів в розмірі 5 224 992 грн. 15 коп. з ДП «Укрспирт».
Згідно п.3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 3 від 13.12.2010 року «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби» всі справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби, прийнятих (вчинених, допущених) з метою виконання зведеного виконавчого провадження, у якому об'єднано виконавчі провадження щодо виконання рішень судів різних юрисдикцій та/чи рішень інших органів (посадових осіб), належать до юрисдикції адміністративних судів, навіть у разі, коли у зведеному виконавчому провадженні відсутнє виконавче провадження з примусового виконання рішення адміністративного суду.
Юрисдикцію судів щодо вирішення справ з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення в межах конкретного виконавчого провадження, яке об'єднано (приєднано) у зведене виконавче провадження, або зведеного виконавчого провадження, у якому об'єднано виконавчі провадження по виконанню рішень судів однієї юрисдикції, необхідно визначати з урахуванням положень частини четвертої статті 82 Закону України «Про виконавче провадження».
Враховуючи те, що в зведеному виконавчому провадженні № 45601420 об'єднано виконання рішень судів різних юрисдикцій (господарської та цивільної), а також те, що оскаржувана бездіяльність має місце саме у зведеному виконавчому провадженні, то даний спір з урахуванням ст. 18 та 19 КАС України підсудний Окружному адміністративному суду міста Києва.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначено Законом України «Про виконавче провадження».
Разом з тим, визначення окремих питань організації виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» підлягають примусовому виконанню, врегульовано Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5.
Пунктом 13.22 Інструкції передбачено, що державний виконавець складає розрахунок про розподіл грошових коштів і здійснює їх перерахування у міру їх стягнення. Розрахунок про розподіл грошових коштів долучається до матеріалів зведеного виконавчого провадження.
У разі надходження суми, яка не задовольняє вимог усіх стягувачів, а також за необхідності відрахування виконавчого збору, витрат на організацію та проведення виконавчих дій складається розрахунок, який повинен містити загальну суму стягнених коштів, що залишилась після відрахування авансового внеску сторін (інших осіб) на проведення виконавчих дій та витрат на організацію та проведення виконавчих дій, перелік стягувачів кожної черги, визначених статтею 44 Закону, та суму коштів, яка перераховується кожному стягувачу, суму стягненого виконавчого збору, штрафів у разі винесення відповідних постанов. Розрахунок затверджується начальником відділу та долучається до матеріалів виконавчого провадження.
Як вбачається з матеріалів справи, Листом від 05.02.2016 відповідач надав позивачу Розрахунок про розподіл коштів по зведеному виконавчому провадження № 45601420 про стягнення коштів з ДП «Укрспирт, код 37199618.
Дана обставина свідчить на користь того, що на час вирішення спору по суті заявлених позовних вимог відсутнє порушене право позивача (у формі бездіяльності відповідача по складанню розрахунку), яке підлягає судовому захисту, внаслідок чого позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Стосовно доводів позивача, викладених в письмових поясненнях (вх. № 18820/16 від 11.03.2016) з приводу того, що в порушення вимог пункту 13.22 Інструкції з організації примусового виконання рішень наданий відповідачем розподіл коштів не затверджений начальником. примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Київській області; встановити дату виготовлення державним виконавцем розподілу вбачається можливим в зв'язку з не зазначенням відповідної дати, суд зазначає наступне.
За своєю правовою природою оскаржуваний розрахунок є рішенням суб'єкта владних повноважень, у розумінні ч.2 ст. 17 КАС України, оскільки породжує для осіб, які зазначено у ньому, певні права та обов'язки.
Окрім того, розрахунок є рішенням державного виконавця в розумінні п.1.5 Інструкції з організації примусового виконання рішень, яка затверджена наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5, у відповідності до якого під час здійснення виконавчого провадження державний виконавець приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складання актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Таким чином, у випадку не згоди з правомірністю розрахунку, позивач не позбавлений можливості захистити порушені права шляхом заявлення позовних вимог про визнання протиправним та скасування розрахунку.
Проте, в даному випадку таких позовних вимог не заявлено
Враховуючи все вищевикладене, оскільки на час вирішення спору по суті заявлених позовних вимог, протиправна бездіяльність відповідача відсутня, а матеріали справи містять в собі докази складення відповідачем розрахунку грошових сум, стягнутих з ДП «Укрспитр», то суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 2-7, 69-71, 94, 160-163, 181, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В задоволенні адміністративного позову Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.Б. Федорчук