Постанова від 27.06.2008 по справі 2-а-52\2008

Справа № 2-а-52\2008 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2008 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А., при секретарі Токаревій В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за адміністративним позовом прокурора Сумського району, в інтересах ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації, третя особа: Головне управління державного казначейства України у Сумській області про зобов»язання провести донарахування та виплати недоплаченої щорічної разової грошової допомоги учаснику війни,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся до суду з позовною заявою, мотивуючи свої вимоги тим, що до Сумської районної прокуратури звернулась пенсіонерка ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, яка є учасником війни. Заявниця прохала звернутись в її інтересах з позовом про донарахування та виплату недоотриманої грошової допомоги як учаснику війни за 2007 рік, оскільки їй виплачено лише 55 гривень. Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік" ст. 29 було визначено, що розмір щорічної грошової допомоги учасникам війни складає 55 гривень, крім того п. 13 ст. 71 вказаного закону призупинено дію ч.5 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в якій зазначалось, що щорічно до 5 травня учасникам війни, виплачується разова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком. Тобто фактично такими нормами ЗУ «Про державний бюджет на 2007 рік" було обмежено конституційні права громадян на соціальний захист. Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп від 09.07.2007 року положення статті 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким встановлено виплату щорічної разової грошової допомоги учасникам війни в 2007 році в розмірі 55 грн., та пункту 13 статті 71 Закону, яким зупинена дія ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в частині визначення щорічної разової грошової допомоги учасникам війни - визнано неконституційним, так як законом про Державний бюджет України не може скасовуватись, змінюватись чи зупинятися обсяг прав та обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими діючими законами. Відповідно до ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року № 3551-ХІІ (з доповненнями до Закону від 22.12.1995 року № 488/95-ВР, від 25.12.1998 року № 367-ХІУ, від 04.07.2002 року N 52-ІУ - редакція чинна в 2007 році) особі, яка є учасником війни, щорічно до 5 травня повинна виплачуватись одноразова грошова допомога в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком. Відповідно до вимог ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» розмір мінімальної пенсії за віком для визначення розміру щорічної разової грошової допомоги учасникам війни в 2007 році встановлений 410 грн., а тому загальний розмір вищевказаної грошової допомоги в 2007 році повинен складати 1230 грн. Враховуючи те, що учаснику війни, виплачено лише 55 грн., підлягає донарахуванню та виплаті несплачена сума грошової допомоги в розмірі 117 5 гривень. Посилаючись на зазначені обставини, прокурор просив постановити судове рішення, яким зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації провести донарахування та виплати недоплаченої щорічної разової грошової допомоги за 2007 рік.

В судовому засіданні позивач підтримав свої вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечував та пояснив, що відповідно до ч.2 ст.95 Конституції України виключно Законом „Про Державний бюджет України" визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні

потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Законом "Про державний бюджет України на 2007 рік" передбачена виплата щорічної разової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в розмірі 280 грн. Інших видатків для виплати щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій не передбачено. Позивачу проводилися виплати відповідно до Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік". Також представник відповідача зазначив, що Головним розпорядником коштів Державного бюджету України по КПКВ 2501120 Щорічна разова Грошова допомога ветеранам війни є Міністерство праці та соціальної політики України, а не відповідач та що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року: №6-рп/2007 положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнані неконституційними, але вони втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто після того, як вже були проведені відповідні виплати ( 5 травня 2007 року).

Представник третьої особи - Головного управління державного казначейства України у Сумській області в судове засідання не з»явився, від третьої особи надійшла заява з проханням слухати справу у відсутність представника.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, - і не оспорюється сторонами, - що позивачка є учасником війни (ар.с.3) та має право на пільги, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Згідно довідки управління праці та соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації від 24 квітня 2008 року № 1105 ( ар.с.5-6), позивачу в 2007 році була виплачена відповідачем щорічна разова грошова допомога до 5 травня у розмірі 55 грн., що в судовому засіданні визнано обома сторонами.

При цьому відповідач керувався положеннями Закону України „Про державний бюджет на 2007 рік".

Пунктом 13, статті 71 Закону України „Про Державний бюджет на 2007 рік" зупинено дію частини п'ятої статтей 12, 13, 14 та 15 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які визначали кратність виплат щорічної допомоги до 5травня залежно від розміру мінімальної пенсії за віком, а статтею 29 Закону України „Про державний бюджет на 2007 рік" встановлені фіксовані розміри виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, відповідно до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Так, учасникам війни встановлено розмір разової грошової допомоги в розмірі 55 гривень.

13 травня 2008 року позивач звертався з вимогою донарахувати недоплачену йому суму разової грошової допомоги за 2007 рік , мотивуючи це тим, що рішенням Конституційного Суду України № б-рп/2007 від 09.07.2007 року визнано неконституційним окремі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», в тому числі і вищезазначені статті, якими на 2007 рік призупинено дію деяких норм Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального -захисту" та встановлено фіксований розмір виплат, передбачених цим законом. (ар.с. 2)

Проте, управлінням праці та соціального захисту населення Сумської райдержадміністрації позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку і виплаті недосплаченої суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком в розмірі 1230 гривень, мотивуючи це тим, що допомогу було сплачено у розмірі встановленому Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та у відповідності до положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в редакції, яка діяла на час виплати допомоги.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд виходить з того, що управлінням праці та соціального захисту населення Сумської райдержадміністрації було порушено права позивача щодо отримання ним разової щорічної допомоги до 5 травня у розмірах, встановлених Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", що є звуженням змісту та обсягу прав позивача та порушенням ч.2 ст. 19 Конституції України, та з того, що положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 визнані неконституційними і втратили чинність.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) положення ст.ст.29, 71 п.13 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» були визнані неконституційними і втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 09.07.2007 року.

Суд критично ставиться до позиції відповідача по справі, який, заперечуючи проти позову, обґрунтовує свою позицію тим, що виплата щорічної (до 5 травня) разової грошової допомоги позивачу була здійснена у відповідності до вимог Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» та норм Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" із внесеними до нього змінами, що діяли на час виплати.

Зазначена позиція та посилання представника відповідача на те, що Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007, яким положення ст. ст. 29, 71 п. 13 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнані неконституційними, було ухвалено 09.07.2007 року, та зазначені положення закону втратили чинність саме з цього моменту, тобто коли виплати були вже здійснені, н можуть бути взяті до уваги судом, оскільки позивач звернувся до відповідача з вимогою провести перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня та виплатити недосплачену суму цієї допомоги 13 травня 2008 року (вже після прийняття Конституційним Судом України Рішення № 6-рп/07), на що отримав відмову, а, отже, спірні правовідносини виникли, коли положення ст.ст.29, 71 п.13 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» вже втратили свою чинність.

Крім того, відповідно до резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Посилання представника управління праці та соціального захисту населення Сумської райдержадміністрації на те, що воно не є належним відповідачем також є безпідставними, оскільки за змістом ст. 102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

А пунктами 2, 3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256 передбачено, що фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті

Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського, Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів (місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).

Цим же Положенням (п.6) передбачено дії, які необхідно здійснити головним розпорядникам коштів місцевих бюджетів у разі виникнення додаткових зобов'язань.

Також відповідно до ст.17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального населення через відділення зв'язку або через установи банку.

Отже, суд приходить до висновку, що управління праці та соціального захисту населення Сумської райдержадміністрації є в даному випадку належним відповідачем. Крім того, на думку суду, питання стосунків між суб'єктами владних повноважень щодо фінансування виконання положень законів України не може погіршувати соціальний захист позивача та зменшувати розмір гарантованих йому Законом соціальних виплат.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 19, 22, 48, 85, 92 Кнституції України, ст.ст. 10, 69-71, 158-161, 163 КАС України, Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", суд

ПОСТАНОВИВ:

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації провести донарахування та виплати недоплаченої щорічної разової грошової допомоги за 2007 рік ОСОБА_1.

Заяву про апеляційне оскарження постанови може бути подано протягом десяти днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Харківського адміністративного апеляційного суду через Сумський районний суд Сумської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження або апеляційну скаргу не було подано.

Повний текст постанови виготовлено і підписано 2 липня 2008 року.