Ухвала від 12.07.2016 по справі 822/1104/16

Копія

Справа № 822/1104/16

УХВАЛА

12 липня 2016 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівБожук Д.А. Касапа В.М. Козачок І.С.

при секретарі за участі:Гненній Ю.І. представника позивача

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Міністерства юстиції України про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -

У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини ухвали згідно ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 (далі по тексту - ОСОБА_5, позивач) звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства юстиції України (далі по тексту - відповідач), в якому просить:

- скасувати рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції Овчиннікової Наталії Вікторівни про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №27723875 від 31.12.2015;

- зобов'язати Міністерство юстиції України повторно розглянути питання щодо реєстрації права власності на нерухоме майно - гараж в гаражному кооперативі "Невський" в АДРЕСА_1 за ОСОБА_5

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.06.2016 відкрито провадження в адміністративній справі.

У судовому засіданні, призначеному на 12.07.2016, судом поставлено на обговорення питання щодо заміни первинного відповідача - Міністерство юстиції України на належного відповідача - управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради.

Представник позивача в судовому засіданні проти заміни первинного відповідача на належного заперечував, а щодо залучення управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради в якості другого відповідача - ні.

Відповідач у судове засідання не з'явився та повноважного представника не направив, про причини неявки суду не повідомив, хоча про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Заслухавши думку представника позивача, суд приходить до наступного.

За змістом п.1 постанови Кабінету Міністрів України "Питання Міністерства юстиції" від 31.03.2015 №150, на Міністерство юстиції України покладено забезпечення здійснення функцій і повноважень Державної реєстраційної служби, що припинилася.

Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV, в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 26.11.2015 №834-VIII (далі по тексту - Закон №1952-IV) змінено організаційні основи системи державної реєстрації прав - зокрема, замість системи органів державної реєстрації прав встановлено систему органів та суб'єктів, які здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації прав.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.6 Закону №1952-IV суб'єктами державної реєстрації прав є:

виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації;

акредитовані суб'єкти.

Крім того, п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 26.11.2015 №834-VIII встановлено, що органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, припиняють надання послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць за рішенням Кабінету Міністрів України, прийнятим у разі забезпечення виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями умов, необхідних для реалізації повноважень у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, але не пізніше 30 квітня 2016 року.

Суд встановив, що рішенням сесії Хмельницької міської ради від 16.03.2016 №7 затверджено, зокрема, Положення про управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради (далі по тексту - Положення). Згідно п.1.5 Положення, до складу управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради входить, зокрема, відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповідно до п.п.1.4, 2.2 Положення, Управління є юридичною особою, має право укладати від свого імені угоди в межах чинного законодавства, може бути позивачем та відповідачем у судах. Основним завданням Управління є, зокрема, забезпечення реалізації державної політики у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Частинами 1, 3 ст.52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) визначено, що суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.

Пунком 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 №2 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" встановлено, що при визначенні процесуального правонаступництва судам слід виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, та враховувати, що якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в такому випадку суду необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників. У випадку ж відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача.

Отже, оскільки надання послуг з державної реєстрації права власності на нерухоме майно надаються відділом державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради, то належним відповідачем у даній справі є саме управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради (яке є юридичною особою).

Таким чином, позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за ним, а належним відповідачем за заявленими позовними вимогами є управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради.

Разом з тим, оскільки представник позивача не згоден на заміну відповідача на належного, суд, з врахуванням вимог ч.3 ст.52 КАС України залучає управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради як другого відповідача.

Також, відповідно до положень ч.ч.4, 5 ст.11 КАС України, суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи. Суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає.

Частиною 4 ст.71 КАС України встановлено, що суб'єкт владних повноважень повинен надати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребує названі документи та матеріали.

Згідно ч.5 ст.71 КАС України, суд може збирати докази з власної ініціативи.

Для надання оцінки правомірності рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції Овчиннікової Наталії Вікторівни про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №27723875 від 31.12.2015, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради надати належним чином завірену копію реєстраційної справи на об'єкт нерухомості - АДРЕСА_1.

Керуючись ст.ст.11, 52, 71, 160, 165 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Залучити в якості другого відповідача - управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради.

2. Направити відповідачу - управлінню з питань реєстрації Хмельницької міської ради копію ухвали та копію адміністративного позову з додатками.

3. Зобов'язати управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради надати суду в термін до 26.07.2016 письмові пояснення по суті заявлених позовних вимог та всі наявні докази на їх підтвердження.

4. Зобов'язати управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради надати суду належним чином завірену копію реєстраційної справу на об'єкт нерухомості - АДРЕСА_1.

5. Відкласти розгляд справи на 28.07.2016 о 11 год. 00 хв.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали виготовлено 15.07.2016.

Головуючий суддя Судді/підпис/ /підпис/ /підпис/Д.А. Божук В.М. Касап І.С. Козачок

"Згідно з оригіналом" Суддя Д.А. Божук