Копія
Справа № 822/1144/16
11 липня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіНіколайчука М.Є.
при секретаріМазій І.В.
за участі:представників сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Подільське" до Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області про скасування податкових повідомлень-рішень, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Подільське" (далі - ТОВ "Подільське", позивач) звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить скасувати податкові повідомлення-рішення Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області (далі - відповідач, податкова) №0000171407 та №0000161407 від 02.06.2016.
В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесені на підставі актів перевірки №0061/22/01/14/22776892 та №0062/22/01/14/22776892 від 20.05.2016, висновками яких зазначено, що реєстратори розрахункових операцій (далі - РРО) MINI: 500.02 ME зав. № ПН 54103263 та 500.1 АЗС зав. № ПН 54102187, які використовувались ТОВ "Подільське" до 16.03.2016, не створювали контрольну стрічку в електронній формі, тобто не мали можливості передавати електронні копії розрахункових документів з 01.01.2016 по 15.03.2016. Не створено контрольні стрічки в електронній формі та не передано по дротових або бездротових каналах зв'язку у загальній кількості по 75 контрольних стрічок за період з 01.01.2016 по 15.03.2016 з кожного РРО.
ТОВ "Подільське" зазначає, що обоє РРО щомісяця знаходились на сервісному обслуговуванні в ТОВ "Побутрадіотехніка", проте даним підприємством не було забезпечено доопрацювання РРО та його програмного забезпечення для передачі копій сформованих розрахункових документів та фіскальних звітних чеків в електронній формі по дротових або бездротових каналах зв'язку.
Отже, на думку позивача, вищевикладені порушення відбулись із незалежних від нього причин, а тому у відповідача не було правових підстав для застосування до товариства штрафних (фінансових) санкцій.
Також ТОВ "Подільське" у позові звертає увагу суду на те, що із змісту п. 5 ч. 1 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" випливає, що зазначена фінансова санкція встановлена за порушення суб'єктами підприємницької діяльності вимоги закону у разі, якщо контрольну стрічку не надруковано або не створено в електронній формі на реєстраторах розрахункових операцій. Не виконуючи протягом певного періоду обов'язок щодня створювати контрольну стрічку в електронній формі та передавати її по каналах зв'язку, суб'єкт підприємницької діяльності вчиняє продовжуване правопорушення. Тобто, відповідач мав би накласти штраф у розмірі 170 грн. по кожному РРО, тоді як фактично нараховано на суму 12750 грн. (170 грн.х75 контрольних стрічок) за кожен РРО.
В судовому засіданні представник позивача просив суд задоволити адміністративний позов ТОВ "Подільське" з підстав, викладених у ньому. Також вказав, що товариством вимог чинного законодавства порушено не було. Реєстратори розрахункових операцій підлягали регулярному сервісному обслуговуванню, копії усіх фіскальних звітних чеків та контрольних стрічок за період з 01.01.2016 по 15.03.2016 є у товариства в наявності, що підтвердив книгами обліку розрахункових операцій, наданих суду для огляду.
Представник позивача також вказав, що Теофіпольським районним судом Хмельницької області було закрито провадження в справі про адміністративне правопорушення, вчинене головним бухгалтером ТОВ "Подільське", по факту не забезпечення створення в електронній формі контрольних стрічок по РРО, у зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Представник відповідача в судовому засіданні просив у задоволенні позовних вимог відмовити. Також долучив до матеріалів справи письмові заперечення на адміністративний позов.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в справі докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з огляду на таке.
Судом встановлено, що на підставі наказу Головного управління ДФС у Хмельницькій області № 244 від 16.05.2016 було проведено фактичну перевірку ТОВ "Подільське".
За результатами проведеної перевірки 20.05.2016 було складено:
- акт фактичної перевірки № 0062/22/01/14/22776892, яким встановлено, що позивачем використовувався РРО MINI 500.02 АЗС заводський № ПН 54102187, фіскальний номер 2217000514, який не створював контрольну стрічку в електронній формі, тобто не було можливості перевірити електронні копії розрахункових документів з 01.01.2016. Встановлено, що за період з 01.01.2016 по 15.03.2016 не створено в електронній формі контрольні стрічки та не передано по дротових або бездротових каналах зв'язку у загальній кількості 75 контрольних стрічок, чим порушено п. 10 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (а.с. 13),
- акт фактичної перевірки № 0061/22/01/14/22776892, яким встановлено, зокрема, що позивачем використовувався РРО MINI 500.1 АЗС заводський № ПН 54103263, фіскальний номер 2217000536, який не створював контрольну стрічку в електронній формі, тобто не було можливості перевірити електронні копії розрахункових документів з 01.01.2016. Встановлено, що за період з 01.01.2016 по 15.03.2016 не створено в електронній формі контрольні стрічки та не передано по дротових або бездротових каналах зв'язку у загальній кількості 75 контрольних стрічок, а також в ході перевірки встановлено факт реалізації 1 пачки цигарок "Вінстон" по ціні 19,95 грн., при цьому розрахунковий документ встановленого зразку (касовий чек) не роздруковано та не видано, чим порушено п.п. 1, 2, 10 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (а.с. 13).
На підставі вказаних актів перевірки відповідачем 02.06.2016 винесено податкове повідомлення-рішення № 0000171407, яким застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій 12751 грн. та № 0000161407, яким застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій 12750 грн. (а.с. 9, 10).
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 11.07.1995 № 406-VII (далі Закон).
Статтею 3 Закону регламентовано обов'язки суб'єкта господарювання, який здійснює розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг). Так, п. 3 даної статті передбачено обов'язок застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру РРО, з додержанням встановленого порядку їх застосування.
Відповідно до абз. 2, 4 п. 7 ст. 3 Закону суб'єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій (крім електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг) та реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти) повинні подавати до органів державної податкової служби по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам'яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам'яті модемів, які до них приєднані.
Порядок передачі інформації до органів доходів і зборів по дротових або бездротових каналах зв'язку встановлюється органом доходів і зборів на базі технології, розробленої Національним банком України та погодженої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Відповідно до "Порядку передачі електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій дротовими або бездротовими каналами зв'язку до органів державної податкової служби", затвердженого наказом Мінфіна від 08.10.2012, № 1057 суб'єкти господарювання, які використовують РРО, що створюють контрольні стрічки в електронній формі, та/або електронні контрольно-касові реєстратори, що створюють контрольну стрічку в друкованому вигляді, повинні забезпечити передачу до сервера обробки інформації електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці у пам'яті РРО або в пам'яті модемів, які до них приєднані.
Пунктом 10 ст. 3 Закону передбачено також обов'язок друкувати або створювати в електронній формі на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років.
В ході проведеної перевірки податковою встановлено, а в судовому засіданні представником позивача не заперечувалось, що реєстратори розрахункових операцій позивача, які підлягали перевірці не створювали в електронній формі контрольні стрічки та не передавали по дротових або бездротових каналах зв'язку у загальній кількості 150 контрольних стрічок за період з 01.01.2016 по 15.03.2016.
Позиція позивача, про відсутність вини товариства у зазначеному порушенні, оскільки РРО підлягали щомісячному технічному обслуговуванню у ТОВ "Побутрадіотехніка" судом не підтримана з огляду на те, що чинне законодавство покладає обов'язки, передбачені ст. 3 Закону на суб'єкт господарювання, який здійснює торгівлю, а не на юридичну особу, що здійснює сервісне обслуговування РРО.
Крім того, п. 16 ст. 3 Закону встановлює обов'язок у разі виявлення несправностей реєстратора розрахункових операцій, а також пошкодження засобів контролю протягом робочого дня, в якому виявлено несправності чи пошкодження, письмово або засобами електронного зв'язку в довільній формі повідомити центр сервісного обслуговування, а також протягом двох робочих днів після дня виявлення несправностей чи пошкодження письмово або засобами електронного зв'язку в довільній формі повідомити про це контролюючий орган, у якому суб'єкт господарювання зареєстрований платником податків.
З матеріалів справи слідує, що ТОВ "Подільське" не повідомляло контролюючий орган про будь-які несправності РРО.
В свою чергу, законодавець окремо регламентував у ст. 17-1 Закону відповідальність центрів сервісного обслуговування, що забезпечують гарантійний ремонт реєстраторів розрахункових операцій, за рішенням контролюючого органу, який здійснює фактичні перевірки суб'єктів господарювання відповідно до Податкового кодексу України, застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі незабезпечення гарантійного ремонту реєстратора розрахункових операцій у строки, встановлені цим Законом, та невведення в експлуатацію належним чином зареєстрованого на суб'єкта господарювання резервного реєстратора розрахункових операцій - у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, встановлених законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Враховуючи викладене, суд вважає невірною позицію позивача, про відсутність правових підстав для застосування до товариства штрафних (фінансових) санкцій, посилаючись на обов'язок ТОВ "Побутрадіотехніка" забезпечити доопрацювання РРО та його програмного забезпечення для передачі копій сформованих розрахункових документів та фіскальних звітних чеків в електронній формі по дротових або бездротових каналах зв'язку.
Судом встановлено, що оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями, було застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції, передбачені п.п. 1, 5 ч. 1 ст. 17 Закону на загальну суму 25501 грн., з яких:
- 12750 грн. - нараховані штрафні (фінансові) санкції за не створення в електронній формі 75 контрольних стрічок та не передання їх по дротових або бездротових каналах зв'язку ( податкове повідомлення рішення №0000161407 від 02.06.2016),
- 12750 грн. - нараховані штрафні (фінансові) санкції за не створення в електронній формі 75 контрольних стрічок та не передання їх по дротових або бездротових каналах зв'язку (податкове повідомлення рішення №0000171407 від 02.06.2016),
- 1 грн. - нараховані штрафні (фінансові) санкції за факт реалізації 1 пачки цигарок "Вінстон" по ціні 19,95 грн., без роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції (податкове повідомлення рішення №0000171407 від 02.06.2016).
Відповідно до п.п. 1, 5 ч. 1 ст. 17 Закону за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
- у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності у юридичних осіб на місці проведення розрахунків суми готівкових коштів сумі коштів, зазначеній у денному звіті, більше ніж на 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, а в разі використання юридичною особою розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання: вчинене вперше - 1 гривня; за кожне наступне вчинене порушення - 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг);
- десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі якщо контрольну стрічку не надруковано або не створено в електронній формі на реєстраторах розрахункових операцій, або виявлено спотворення даних про проведені розрахункові операції, інформація про які міститься на контрольній стрічці, створеній в електронній формі.
З наведеної норми слідує, що фінансова санкція в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян застосовується до суб'єкта господарювання у разі, якщо ним не надруковано або не створено в електронній формі на реєстраторах розрахункових операцій одну контрольну стрічку. Оскільки позивачем по кожному РРО не було створено в електронній формі 75 контрольних стрічок, то контролюючий орган, на думку суду, правомірно нарахував до сплати 12750 грн. (170 грн. х 75 контрольних стрічок).
Суд погоджується з позицією представника відповідача, що позивач вчинив не продовжуване, як він зазначає, правопорушення, а ряд тотожних правопорушень, кожне з яких є юридично закінченим з часу невчинення суб'єктом господарювання відповідної дії. Юридичне закінчення цього правопорушення характеризується одночасно повною реалізацією його об'єктивної та суб'єктивної сторони. Кожне наступне нестворення контролюючої стрічки в електронній формі є самостійним протиправним діянням.
Також, в судовому засіданні представником позивача було визнано правомірність нарахування відповідачем однієї гривні штрафної (фінансової) санкції за факт реалізації пачки цигарок "Вінстон" по ціні 19,95 грн. без роздрукування розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції.
Крім того, суд вважає, що наявність у ТОВ "Подільське" копій фіскальних звітних чеків, що містяться в книгах обліку розрахункових операцій позивача та копій контрольних стрічок не знімає з нього обов'язку дотримуватись п. п. 3, 7, 10, 16 Закону. Слід також зазначити, що Законом України від 28.12.2014 №71-8 п.8 обз.3 Прикінцевих положень Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" дозволяється до 01.01.2016 використання електронних контрольно-касових апаратів, введених в експлуатацію до 01.01.2015, що створюють контрольну стрічку в друкованому вигляді та подають до органів доходів і зборів по дротових і бездротових каналах зв"язку тільки інформацію про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі, яка міститься в їх фіскальній пам"яті, і при цьому не подають електронних копій розрахункових документів.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 3, 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ст.ст. 4-15, 70-71, 86, 94, 99, 122, 158 - 163, 167, 186, 254 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Подільське" - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 13 липня 2016 року о 10:00.
Суддя/підпис/М.Є. Ніколайчук
"Згідно з оригіналом" Суддя М.Є. Ніколайчук