12 липня 2016 року м. Київ К/800/50708/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Кошіля В.В.
Суддів Борисенко І.В.
Моторного О.А.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Трускавецькурорт»
на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2015
та постанову Львівського окружного адміністративного суду від 07.10.2014
у справі № 813/3182/14
за позовом Приватного акціонерного товариства «Трускавецькурорт»
до Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області
про визнання протиправними дій
Приватне акціонерне товариство «Трускавецькурорт» звернулось до суду з позовом про визнання протиправними дій Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області щодо складання та направлення запиту № 2846/10/22-10-09 від 04.04.2014 стосовно витребування пояснень та їх документального підтвердження.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 07.10.2014, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2015, відмовлено в задоволенні позовних вимог.
В касаційній скарзі позивач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій; прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Відповідач в запереченнях на касаційну скаргу просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін, як законні та обґрунтовані.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, на підставі пп. 20.1.2 п. 20.1 ст. 20, п. п. 1, 6 ч. 3 п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, ч. 2 п. 14 Порядку періодичного надання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1245, у зв'язку з отриманням податкової інформації, що свідчить про можливі порушення ПрАТ «Трускавецькурорт» податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби на адресу позивача було направлено запит № 2846/10/22-10-09 від 04.04.2014 про надання пояснень та їх документального підтвердження.
Згідно змісту даного запиту, відповідач запропонував позивачу протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту надати пояснення та їх документальне підтвердження (засвідчення підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою копії первинних, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують фінансово-господарські відносини, вид, обсяг і якість операцій та розрахунків, що здійснювалися) для з'ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податковому обліку із відповідним відображенням у податкових деклараціях (розрахунках, звітах, тощо) результатів операцій по господарських відносинах з ТОВ «Оптоком 2012» за лютий 2014 року.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій виходили з того, що зміст спірного запиту відповідає вимогам п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, а саме: підписаний керівником контролюючого органу, містить перелік запитуваної інформації та документів на її підтвердження і підстави для його надіслання. Даний запит направлено ПрАТ «Трускавецькурорт» поштою листом з повідомленням про вручення та отримано позивачем 08.04.2014.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 5 п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту. Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Згідно з п. п. 9, 10 та 16 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1245 від 27.12.2010, органи державної податкової служби мають право звернутися до суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та документального підтвердження такої інформації. В окремих випадках зазначений запит може надсилатися з використанням засобів телекомунікаційного зв'язку з накладенням електронного цифрового підпису органу державної податкової служби. Запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу. У запиті зазначаються: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують. У разі коли запит складено з порушенням вимог, визначених у пунктах 9 і 10 цього Порядку, суб'єкт інформаційних відносин звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Таким чином, єдиним правовим наслідком складання та направлення податковим органом на адресу позивача письмового запиту про подання інформації є виникнення обов'язку в останнього подати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження, при цьому у випадку, якщо запит складено з порушенням вимог чинного законодавства відповідний обов'язок у платника податків не виникає.
Отже, діяльність податкового органу та його посадових осіб щодо складання та направлення запиту на адресу платника податків є лише службовою діяльністю посадових осіб податкового органу спрямованою на отримання інформації, необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та документального підтвердження такої інформації, з огляду на що, не створює жодних правових наслідків для суб'єкта господарювання та не змінює стану його суб'єктивних прав, оскільки сама по собі не породжує настання будь-яких юридичних наслідків та не впливає на права та обов'язки суб'єкта господарювання.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, діями або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Таким чином, дії податкового органу щодо направлення позивачу запиту № 2846/10/22-10-09 від 04.04.2014 не породжують для позивача настання будь-яких юридичних наслідків та не впливають на права та обов'язки, а тому позовні вимоги щодо визнання протиправними вказаних дій відповідача не можуть бути визнані такими, що спрямовані на захист та відновлення порушених прав та інтересів позивача.
Викладене дозволяє суду касаційної інстанції погодитись з висновком судів попередніх інстанцій про відмову в задоволенні позовних вимог, але з підстав, викладених в цій ухвалі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Трускавецькурорт» відхилити.
Ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2015 та постанову Львівського окружного адміністративного суду від 07.10.2014 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий В.В. Кошіль
Судді І.В. Борисенко
О.А. Моторний