Постанова від 13.07.2016 по справі 825/1050/16

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2016 року м. Чернігів Справа № 825/1050/16

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Соломко І.І.,

за участю секретаря Пархомчука Д.А.,,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

03.06.2016 Ніжинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області (далі - Ніжинська ОДПІ) звернулась до суду з адміністративним позовом, у якому просить стягнути з відповідача заборгованість в загальній сумі 259119,10 грн., мотивуючи тим, що відповідач має заборгованість зі сплати орендної плати за землю, але в добровільному порядку не сплачує.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, просив розгляд справи проводити без участі представника.

Відповідач неодноразово повідомлявся судом про дату, час та місце розгляду справи, проте повістки повернулись з відміткою: "через не запит".

Відповідно до частини 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, остання вважається такою, що вручена належним чином.

Отже судом вжито всіх залежних від нього заходів для повідомлення відповідача про розгляд справи.

За таких обставин та керуючись частиною четвертою статті 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін за наявними в ній доказів.

Відповідно до частини першої статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов належить задовольнити повністю, зважаючи на таке.

З матеріалів справи вбачається, що між Ніжинською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 укладено договір оренди землі від 29.12.2011, відповідно до якого відповідачу надано у строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення в розмірі 177,9340 га за адресою: Чернігівська область, Ніжинський район, Вертіївська сільська рада та договори від 29.12.2011 про надання земельних ділянок за адресою: Чернігівська область, Ніжинський район, Дуболугівська сільська рада в розмірах 33,4543 га, 96,3218 га, 117,7674 га, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями вказаних договорів, витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, розрахунками розміру орендної плати за земельну ділянку державної власності грошова оцінка яких не проведена на 20.10.2012, актами визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та кадастровими планами (а.с. 7-29).

Відповідно до п.269.1. 2. ст. 269 Податкового кодексу України (далі-ПК України) платниками податку є землекористувачі.

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у сфері будівництва, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (п. 286.1 ст. 286 ПК України).

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди на таку земельну ділянку ( ст. 288 ПК України).

Відповідно п. 288.7 ст. 288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.

Згідно з п.п.16.1.4 п.16.1. ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Як вбачається з довідки Ніжинської ОДПІ від 13.04.2016 № 598/17-012 (а.с.6), станом на 12.04.2016 за відповідачем рахується заборгованість по орендній платі за землі Вертіївської сільської ради та Дуболугівської сільської ради на суму 259119,10 грн.

Підставою виникнення вказаної заборгованості є податкові повідомлення-рішення від 23.06.2015 № 16474-17, № 16287-17, № 16288-17, № 16289-17, які отримані відповідачем, що підтверджується корінцем рішення від 25.06.2015 (а.с.30).

Підпунктом 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Відповідно до п.286.5 ст. 286 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.

Інформація щодо оскарження відповідачем податкових рішень відсутня.

Згідно п. 287.5 ст. 287 ПК України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 57.3 ст. 57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Згідно ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.

Ніжинська ОДПІ направила відповідачу вимогу форми «Ф» від 10.09.2015 № 10069-23 на суму 259119,10 грн. рекомендованим листом з повідомленням про вручення, яка вручена відповідачу 10.09.2015, що підтверджується власним підписом ОСОБА_1 (а.с.31)

Згідно з пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Докази, які б підтверджували сплату відповідачем податкового боргу в загальному розмірі 259119,10 грн., відсутні.

З огляду на викладене суд доходить висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача податкового боргу.

Відповідно до ст.ст. 11, 71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Вимоги позивача є обґрунтованими та підтверджуються матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі шляхом стягнення з ОСОБА_1 податкового боргу в сумі 259119,10 грн грн.

В силу положень ч. 4 ст. 94 КАС України сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 254 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) податковий борг по орендній платі за землі:

- Вертіївської сільської ради в сумі 108646,32 грн. (р/р 33218815700310, Ніжинське УК/с. Вертіївка/18010900, код 37716092, ГУ ДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592)

- Дуболугівської сільської ради в сумі 150472,78 грн. (р/р 33213815700315, Ніжинське УК/с. Дуболугівка/18010900, код 37716092, ГУ ДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592).

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення

Суддя І.І. Соломко