Ухвала від 30.06.2016 по справі 816/170/15-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2016 року м. Київ К/800/22310/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі

суддів: Мороз Л.Л.,

Зайця В.С.,

Стрелець Т.Г.,

розглянула у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 10.02.2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.04.2015 року у справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Полтавській області про визнання протиправними та незаконними дій, визнання незаконним та скасування рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 звернулась до суду із позовом, у якому просила визнати протиправними та незаконними дії Інспекції з питань захисту прав споживачів у Полтавській області щодо проведення перевірки стосовно дотримання вимог законодавства про рекламу, визнати незаконним та скасувати рішення від 12.12.2014 №21 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу.

Полтавський окружний адміністративний суд постановою від 10.02.2015 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.04.2015 року, відмовив у задоволенні позовних вимог.

У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами норм процесуального та матеріального права, просить скасувати вказані судові рішення та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом апеляційної інстанцій норм процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає відхиленню з таких підстав.

Як встановлено, ОСОБА_3 у встановленому законом порядку зареєстрована як фізична особа - підприємець, основним видом господарської діяльності позивача за КВЕД-2010 є інші види оптової торгівлі в неспеціалізованих магазинах.

Фахівцем Держспоживінспекції у Полтавській області, при виконанні повноважень з контролю за дотриманням вимог законодавства про рекламу у сфері захисту прав споживачів, на території ТРЦ "Київ" за адресою: АДРЕСА_1, в магазині "ІНФОРМАЦІЯ_1", де здійснює господарську діяльність позивач, встановлено, що при розміщенні на шибках магазину рекламної інформації щодо знижок цін на продукцію відсутнє посилання на відомості про дату початку та закінчення знижки, що є порушенням вимог пункту 5 статті 8 Закону України "Про рекламу".

За результатами отриманої інформації під час контролю дотримання вимог законодавства про рекламу у сфері захисту прав споживачів, відповідач повідомив ФОП ОСОБА_3 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу та про призначення розгляду справи на 09.09.2014 року о 10:00.

Позивача, за результатами проведеного контролю, зобов'язано надати до 09.09.2014 року документи: оригінали та належним чином засвідчені копії свідоцтва про державну реєстрацію, макету замовлення, документальне підтвердження вартості розповсюдженої реклами (договори, акти виконаних робіт, рахунки, платіжні документи), а також представити письмові пояснення та роз'яснено, що у разі неприбуття та ненадання документів у визначений час без поважних причин розгляд справи буде проведено без її участі, а до підприємця будуть застосовані штрафні санкції, передбачені пунктами 4, 6 статті 27 Закону України "Про рекламу".

У зв'язку з відсутністю доказів отримання позивачем листа від 29.08.2014 року вих. № 01.02-04/1325 розгляд справи продовжено до трьох місяців.

Розгляд справи про порушення законодавства про рекламу відкладено на 06.10.2014 року, про що позивача повідомлено листом від 23.09.2014 року вих. №1436/01-03-04.

На підставі заяви ФОП ОСОБА_3 від 06.10.2014 року розгляд справи про порушення законодавства про рекламу перенесено на 18.11.2014 року, про що позивача повідомлено листом від 04.11.2014 року вих. № 1688/01.02-07.

Листом Держспоживінспекції у Полтавській області від 26.11.2014 року вих. №1706/01.02-04 позивача повідомлено про перенесення розгляду справи про порушення законодавства про рекламу на 12.12.2014 року та повторно зобов'язано надати документи (оригінали та належним чином засвідчені копії свідоцтва про державну реєстрацію, макету замовлення, документальне підтвердження вартості розповсюдженої реклами (договори, акти виконаних робіт, рахунки, платіжні документи), а також надати письмові пояснення.

ФОП ОСОБА_3 на розгляд справи про порушення законодавства про рекламу 12.12.2014 року не з'явилась, що підтверджено протоколом засідання від 12.12.2014 року №21 та не спростовано позивачем.

У зв'язку з неподанням інформації, витребуваної листами Держспоживінспекції у Полтавській області від 29.08.2014 року вих. №01.02-04/1325, від 22.09.2014 року №1436/01.03-04, від 04.11.2014 року вих. №1688/01.02.-07, від 26.11.2014 року вих. №1706/01.02-04, рішенням від 12.12.2014 року № 21 до ФОП ОСОБА_3 застосовано санкції у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.

Абзацом 2 частини 1 статті 26 Закону України "Про рекламу" (далі - Закон) передбачено, що контроль за дотриманням законодавства України про рекламу у межах своїх повноважень здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, - щодо захисту прав споживачів реклами.

Згідно з абз.3 п 1 Положення про Державну інспекцію України з питань захисту прав споживачів, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011року №465/2011, Держспоживінспекція України є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів.

У відповідності до пп. 4.1 п. 4 Положення про інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 09.11.2011 року №206, Інспекції відповідно до покладених на них завдань здійснюють, зокрема, державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів (крім Держспоживінспекції в АРК), рекламу в цій сфері та державний ринковий нагляд.

Отже, Інспекція з питань захисту прав споживачів у Полтавській області уповноважена здійснювати державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, рекламу в цій сфері та державний ринковий нагляд.

Разом з тим, згідно з пп. 6.1.12 п. 6.1 вказаного Положення у сфері захисту прав споживачів Інспекції мають право вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами надання документів, усних чи письмових пояснень, відео та звукозаписів, іншої інформації, необхідної для здійснення інспекціями повноважень щодо контролю за додержанням законодавства про рекламу.

Рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю (абз. 1 ч. 2 ст. 26 Закону України "Про рекламу").

Згідно з абз. 2 та абз.3 ч.2 ст. 26 Закону України "Про рекламу" відповідний орган державної влади має право: вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; надавати (надсилати) рекламодавцям, виробникам та розповсюджувачам реклами обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень; приймати рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження; приймати рішення про зупинення розповсюдження відповідної реклами.

Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи.

Крім того, відповідно до абз. 1 ч. 1 та ч. 4 ст.27 Закону України "Про рекламу" особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладає штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України на осіб, винних у порушенні законодавства про рекламу.

Згідно з п. 9 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року №693, підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу є відповідний протокол про порушення законодавства про рекламу, складений уповноваженою особою Держспоживінспекції України або його територіальних органів.

Провідним спеціалістом Держспоживінспекції у Полтавській області 28.08.2014 року відносно ФОП ОСОБА_3 складено протокол №43 про порушення законодавства про рекламу, в якому зафіксовано факт виготовлення та розповсюдження реклами про знижку цін на продукцію без зазначення відомостей про дату початку та закінчення знижки цін на продукцію, розміщену на шибках магазину "ІНФОРМАЦІЯ_1", розташованого на території торгово-розважального центру "Київ" за адресою: АДРЕСА_1 Полтавської області, чим порушено вимоги пункту 5 статті 8 Закону України "Про рекламу".

Частини 5 статті 8 Закону України "Про рекламу" передбачено, що реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.

До протоколу про порушення законодавства про рекламу додано матеріали фотофіксації.

У відповідності до п. 11 зазначеного Порядку за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи в порядку, передбаченому п. 12 - 16 цього Порядку.

Згідно п. 18 Порядку за результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.

Враховуючи фактичні обставини, які були встановлені у цій справі, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що позивач завчасно та належним чином повідомлений про розгляд справи про порушення законодавства про рекламу.

Слід зазначити, що спірним рішенням від 12.12.2014 року № 21 до позивача застосовано санкції у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн. за неподання на вимогу Держспоживінспекції у Полтавській області інформації про вартість та виготовлення реклами, розміщеної на шибці магазину "ІНФОРМАЦІЯ_1".

При цьому, таку вимогу містили листи Держспоживінспекції у Полтавській області від 29.08.2014 року вих. №01.02-04/1325, від 22.09.2014 року №1436/01.03-04, від 04.11.2014року вих. №1688/01.02.-07, від 26.11.2014 року вих. №1706/01.02-04. На жоден з вказаних листів позивачем відповіді не надано.

У відповідності до ч. 6 ст. 27 Закону за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Колегія суддів погоджується з висновками судів про правомірність застосування відповідачем до ФОП ОСОБА_3 штрафу в розмірі 1700 грн. за неподання на вимогу Держспоживінспекції у Полтавській області інформації про вартість та виготовлення реклами, розміщеної на шибці магазину "ІНФОРМАЦІЯ_1".

Стосовно доводів позивача порушення відповідачем строку накладення адміністративного стягнення колегія суддів погоджується з висноками судів попередніх інстанцій, які взяли до уваги, що на підставі службової записки від 09.09.2014 року в.о. начальника Держспоживінспекції у Полтавській області погоджено продовження строку розгляду справи про порушення ФОП ОСОБА_3 законодавства про рекламу на три місяці.

Згідно з п.12 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року №693, справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду. Строк розгляду справи може бути продовжений Головою Держспоживінспекції, його заступниками, начальниками територіальних органів Держспоживінспекції, їх заступниками не більше ніж на три місяці.

Крім того, суди дійшли правильного висновку щодо необґрунтованості позовних вимог в частині визнання протиправним проведення відповідачем перевірки стосовно дотримання вимог законодавства про рекламу, оскільки діяльність відповідача з контролю за дотриманням суб'єктами господарювання вимог законодавства України про рекламу не є перевіркою в розумінні Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", а відбувається відповідно до положень спеціальних нормативно-правових актів.

Суди дійшли правильного висновку про необґрунтованість позовних вимог, оскільки з урахуванням положень вказаних правових норм та обставин справи, Інспекція з питань захисту прав споживачів у Полтавській області діяла у межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством України.

Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які передбачені ст.ст. 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України як підстави для зміни, скасування судового рішення, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.

Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 відхилити, постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 10.02.2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.04.2015 року у цій справі залишити без змін.

Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.

Судді: