Ухвала від 09.06.2016 по справі 305/799/15-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2016 року м. Київ К/800/47428/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого - судді Ліпського Д.В.,

суддів: Головчук С.В.,

Черпака Ю.К.

розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі Закарпатської області на постанову Рахівського районного суду Закарпатської області від 17 червня 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі Закарпатської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом до управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі Закарпатської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії.

Просив суд визнати нечинною і скасувати відмову управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі Закарпатської області у призначенні пенсії на пільгових умовах та зобов'язати відповідача вчинити дії по призначенню пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 100 Закону України ,,Про пенсійне забезпечення" з 22 грудня 2014 року.

Постановою Рахівського районного суду Закарпатської області від 17 червня 2015 року позов задоволено.

Визнано нечинною та скасовано відмову відповідача у призначенні ОСОБА_2 пенсії на пільгових умовах. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі Закарпатської області вчинити дії по призначенню ОСОБА_2 пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 100 Закону України ,,Про пенсійне забезпечення" з 22 грудня 2014 року.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2015 року рішення першої інстанції залишено без змін.

Не погоджуючись із оскаржуваними судовими рішеннями відповідач звернувся з касаційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувані судові рішення, та прийняти нове, яким повністю відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки вважає, що судами неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права.

Перевіривши доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, у межах, визначених ст. 220 КАС України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами встановлено, що згідно трудової книжки та довідки ПАТ «Південьзахіделектромережбуд» № 09-555 від 17 грудня 2014 року позивач з 6 лютого 1979 року до 1 січня 1992 року працював в механізованій колоні №34 тресту «Південьзахіделектромережбуд» за професією електромонтер-лінійник по монтажу повітряних ліній високої напруги та контактної мережі. У довідці ПАТ «Південьзахіделектромережбуд» № 09-555 від 17 грудня 2014 року вказано, що позивач з 6 вересня 1979 року по 31 грудня 1991 року працював електромонтером-лінійником по монтажу повітряних ліній високої напруги та контактної мережі, що передбачено Списком №2, який затверджений постановою Ради Міністрів СРСР № 1173 від 22 серпня 1956 року. Під час зустрічної перевірки встановлено, що у первинних документах, а саме: наказах по підприємству, особовій картці, особовому рахунку, ОСОБА_2 25 червня 1992 року звільнений з роботи за власним бажанням. З 1 січня 1992 року по 10 березня 1994 року був чинний Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджений постановою Кабінету Міністрів СРСР від №10 від 26 січня 1991 року.

22 грудня 2014 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі Закарпатської області із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, проте листом фонду № 956/03.01 від 20 березня 2015 року, йому було відмовлено у зв'язку із тим, що довідка про підтвердження пільгового стажу роботи № 09-555 від 1 грудня 2014 року видана з порушенням пункту 3 наказу № 383 Міністерства праці та соціальної політики від 18 листопада 2005 року.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що стаж роботи, який дає позивачу право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» станом на 1 січня 1992 року складає 12 років 10 місяців та 23 дні. Для призначення пенсії на пільгових умовах не має юридичного значення чи продовжував позивач працювати на даній посаді після 1 січня 1992 року Достатньою умовою для призначення пільгової пенсії є наявність у позивача спеціального стажу 12 років і 6 місяців, які він здобув до 1 січня 1992 року.

Колегія суддів погоджується з даним висновком виходячи із наступного.

Згідно із положеннями пункту ,,б" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до п ,,а" статті 100 Закону України ,,Про пенсійне забезпечення" передбачено, що особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством. Основним документом, що підтверджує трудову діяльність працівника є трудова книжка. У разі відсутності трудової книжки або ж записів у ній, застосовується Порядок підтвердження наявного трудового стажу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року. У пункті 20 даного Порядку зазначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Стаж роботи позивача підтверджується трудовою книжкою.

Згідно зі Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від № 36 від 16 січня 2003 року, професія електромонтер-лінійник по монтажу повітряних ліній високої напруги та контактної мережі у всіх галузях господарства відноситься до таких робіт за вказаним списком. Відтак, зазначеним Списком №2 визначено право на пенсію осіб, які були зайняті на наступних роботах, в тому числі і електромонтер-лінійник по монтажу повітряних ліній високої напруги та контактної мережі. Порядок застосування зазначеного Списку №2 визначається „Порядком застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005 р. і зареєстрований в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за №1451/117731.

Згідно пункту 3 зазначеного Порядку при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.

Посада електромонтер-лінійник по монтажу повітряних ліній високої напруги та контактної мережі була передбачена Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що затверджений Постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року.

Зважаючи на те, що стаж роботи позивача підтверджується трудовою книжкою та останнім досягнуто 55 років, у нього є загальний стаж роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на роботах з шкідливими і важкими умовами праці, то у відповідача були відсутні підстави для відмови у зарахуванні позивачу періоду роботи на посаді електромонтер-лінійник по монтажу повітряних ліній високої напруги та контактної мережі, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах роботи на вищевказаній посаді.

Враховуючи те, що посилання відповідача в касаційній скарзі на порушення судами норм матеріального та процесуального права не знайшли свого підтвердження при розгляді даної справи, а судами повно та всебічно перевірені надані сторонами докази, дана їм належна оцінка у рішеннях, які належним чином мотивовані і за своїм змістом та формою відповідають вимогам матеріального та процесуального закону, касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судові рішення - без змін.

Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі Закарпатської області залишити без задоволення, а постанову Рахівського районного суду Закарпатської області від 17 червня 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі Закарпатської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії - без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий Д.В. Ліпський

Судді: С.В. Головчук

Ю.К. Черпак