Справа № 2а-227/2009 р.
Іменем України
10 липня 2009 року Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області в складі:
головуючого судді - Демиденка І.О.,
при секретарі - Коптяєвій Т.М.,
за участю представника відповідача - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука -Слюсаренко С.В.,
за участю представника позивача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кременчуці справу за адміністративним позовом фізичної особи - ОСОБА_1 до суб'єкта владних повноважень - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми»,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом , в якому просить винести рішення, яким визнати дії неправомірними та зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука здійснити перерахунок державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, починаючи з 14.02.2007 року по дату набрання чинності судовим рішенням.
В судовому засіданні позивач позов підтримала в повному обсязі.
Представник позивача позов визнав та пояснив, що ОСОБА_1 є матір'ю неповнолітнього сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та отримує від Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука Полтавської області допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до вимог частини першої ст. 15 Закону України» Про державну допомогу сім»ям з дітьми» від 21.11.1992 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Розміри прожиткового мінімуму на 2007, 2008 та 2009 роки встановлювалися Законами України Про Державний бюджет України на відповідний рік. Відповідно до вимог ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Всупереч цим положенням у 2007 році позивачці виплачувалась допомога у розмірі 90 грн. на підставі ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», у 2008 році - в розмірі 130 грн. на підставі пункту 23 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», що є порушенням її конституційних прав. На письмове звернення ОСОБА_1 від 23.02.2009 року щодо перерахунку їй розміру допомоги по догляду за дитиною відповідач відповів відмовою. Виходячи з викладеного, просить позов ОСОБА_1 задовольнити в повному обсязі визнати дії відповідача неправомірними та зобов»язати його здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» виходячи з розміру прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, та пояснила, що ОСОБА_1 почала отримувати державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку відповідно до Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» на сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 26.03.2007 року. Вказана допомога була їй призначена відповідно до ст. ст. 13-15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», в якій зазначено, що розмір допомоги дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн., для незастрахованих осіб не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, - для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Також, відповідно до «Прикінцевих положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму». Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року ч.2 ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», в якій зазначено, що розміри державних соціальних гарантій на 2007 рік, що визначаються від прожиткового мінімум встановлюються відповідними законами, цим законом та нормативно - правовими актами Кабінету Міністрів України не конституційними не визнанні.
Що стосується допомоги, яку ОСОБА_1 отримувала в 2008 році, вона призначалася відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в яку були внесені зміни Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік». Згідно вказаної статті допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Крім того в прикінцевих положеннях вказаного закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 року - 50 відсотками, з 01 січня 2009 року - 75 відсотками, з 01 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб , та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців». Вказані положення Рішенням Конституційного суду від 22.05.2008 року неконституційними не визнавалися, отже є чинними. Що стосується вказаних виплат у 2009 році вони визначаються ст.54 Закону України « Про Державний бюджет України на 2009 рік» та встановлюються в розмірах державних соціальних гарантій на 2008-2009 р.р., що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, відповідними законами, цим законом та нормативно - правовими актами Кабінету Міністрів України.
Згідно листа Міністерства фінансів України від 25.06.2008 року взяття зобов'язань щодо проведення соціальних виплат, надання пільг та компенсацій згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року можливо лише у разі внесення відповідних змін до Закону України про державний бюджет України , які мають передбачати збільшення видаткової частини з одночасним визначенням джерел надходжень до бюджету, за рахунок яких здійснюватимуться видатки. Відповідні зміни не було внесено ні в Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» ні в Закон України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» ні в Закон України «Про Державний бюджет України на 2009 рік».
З урахуванням викладеного управління як орган нижчого рівня діяло і продовжує діяти в межах повноважень, передбачених законодавством та згідно виділених бюджетних асигнувань на відповідний період, тому підстави для перерахунку та виплати допомоги згідно заявлених позовних вимог відсутні.
Разом з тим позивач пропустив річний строк звернення до суду за захистом порушених прав та свобод і не надав доказів про поважність пропуску вказаного строку, а тому це є підставою для відмови в задоволенні позову. Виходячи з викладеного, просить суд в задоволенні позову відмовити та визнати управління неналежним відповідачем , залучивши до участі у справі як відповідачів Кабінет Міністрів України, Міністерство фінансів України, Міністерство праці та соціальної політики України та Державне казначейство України.
Суд, вислухавши позивача,представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва НОМЕР_1.
Відповідно до ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» вона має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука відмовило їй у перерахунку та виплаті допомоги у зазначеному розмірі, що підтверджується литсом № 1505 від 26.02.2009 року.
Згідно п.12. ст.71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», дію ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зупинено. А абзацом 3 ч.2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» передбачено інший розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, який дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередня шість місяців але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, - для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України
З 26.03.2007 року по 31 грудня 2007 року позивачка отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007 року визнано таким, що не відповідає Конституції України положення п.12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», яким дію ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» було зупинено та абзац 3 ч.2 ст. 56 Закону України « Про Державний бюджет на 2007 рік», яким визначено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнанні неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти, або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином з 09.07.2007 року Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука повинно було призначати, нараховувати та сплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у розмірі визначеному ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», тобто у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, яка набула чинності із зазначеної дати, оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності абзацу 3 ч.2. ст. 56 та пункту 12 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», ця норма втратила чинність та не підлягала застосування.
Приймаючи рішення про відмову у перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму визначеному для дітей віком до 6 років., відповідач діяв всупереч Конституції України та рішенню Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007.
Що стосується позовних вимог в частині виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008 році, вони є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Так, п.7 п.23 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» викладено в новій редакції ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для непрацездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Вказані положення Рішеннями Конституційного Суду України від 22.05.2008 року та від 27.11.2008 року неконституційними не визнавались, а тому відсутні підстави для їх незастосування.
Отже, з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука вірно призначало, нараховувало та виплачувало допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Що стосується позовних вимог про перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2009 році з 01.01.2009 року і по день набрання чинності рішенням суду вони є необгрунтованими та не підлягають задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до ст. 46 та ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет на 2009 рік» розміри допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлюється відповідними законами, цим законом та іншими нормативно правовими актами. Питання розміру виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулюється ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції визначеній Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік.
Так, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. Оскільки ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми , яка передбачала виплату допомоги у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років в редакції до 01.01.2008 року втратила чинність, призначення та нарахування відповідачем допомоги згідно зазначеного розміру суперечитиме чинному законодавству.
Отже, з 01.01.2009 року Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука діє в межах чинного законодавства.
Відповідно до ст.. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються. Таким чином держава взяла на себе зобов'язання забезпечити реалізацію громадянами своїх конституційних прав.
За змістом ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законам України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» реалізоване конституційне право на соціальний захист громадян, які мають дітей віком до трьох років, серед яких надано право на отримання грошової допомоги.
У відповідності до ч.1 ст.5 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій ст. 4 цього закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.
Виходячи з викладеного суд вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність коштів та на те, що він є неналежним відповідачем, як на обґрунтування правомірності невиконання своїх зобов'язань перед позивачем.
Крім того, відповідачем в порушення ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України не доведено та не надано суду доказів щодо вчинення будь - яких дій для забезпечення виконання покладеного на нього обов'язку щодо нарахування та виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі визначеному ст.. 15 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції до 01.01.2008 року.
Отже, відсутність коштів у відповідача, який не вчинив жодної дії щодо їх отримання для забезпечення виконання своїх зобов'язань або невиконання іншим органом виконавчої влади свого обов'язку щодо виділення коштів на здійснення позивачу виплат, гарантованих йому Конституцією України, не є підставою для відмови в задоволенні позову та визнання правомірними дій або бездіяльності відповідача.
Суд також не вбачає пропущення позивачем строку звернення до суду за захистом свого права, оскільки відповідно до ст. 99 КАС України, якщо позивач звернувся до відповідача для досудового порядку вирішення спору і той йому відмовив, перебіг строку розпочинається з дня коли позивач дізнався про рішення за результатами розгляду його скарги. Оскільки ОСОБА_1 отримала відмову 26.02.2009 року строки звернення за захистом порушеного права передбачені Кодексом адміністративного судочинства не пропущені.
Відповідно до ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін, про захист яких вони просять, отже задовольняючи частково позовні вимоги, суд виходить з того, що крім покладення на відповідача обов»язку здійсинити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, слід також зобов»язати його провести відповідні виплати нарахованої допомоги.
Отже, суд вважає необхідним визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року в розмірі що визначається ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми , яка діяла до 01.01.2008 року, тобто в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму визначеного для дітей віком до 6 років.
Керуючись ст.ст. 22,46, 64, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 5, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»», ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука здійснити перерахунок державної допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ним трирічного віку, яка сплачується на користь ОСОБА_1 в розмірі, встановленому ч.1 ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” в редакції що діяла до 01.01.2008 року та провести відповідні виплати за 2007 рік з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Заява про оскарження постанови суду може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана в такому ж порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: І.О. Демиденко