ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"01" червня 2016 р. Справа № 809/468/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Черепія П.М.
при секретарі судового засідання Дубінській І.В.
за участю представників сторін:
позивача: Борсука Д.Я.,
відповідача: Келець В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до відповідача: Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ясени"
про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 11378,12 грн.,-
Івано-Франківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (надалі також - позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ясени" (надалі СВК "Ясени"- відповідач) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 11378,12 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, згідно із положеннями Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", повинен був забезпечити працевлаштування одного інваліда. Оскільки дану вимогу Закону відповідачем не виконано, до нього застосовано адміністративно-господарські санкції в сумі 11283,34,00 грн та 94,78 грн пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій. Застосовані до відповідача адміністративно-господарські санкції ним добровільно не сплачені, а тому підлягають стягненню в судовому порядку.
Представник позивача позовні вимоги, викладені в позовній заяві, в судовому засіданні підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача проти позову заперечив і пояснив, що у 2015 році в СВК "Ясени" працевлаштовано інваліда ОСОБА_3. При подачі звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів була допущена помилка. Просить в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивача та пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази та інші матеріали справи, суд дійшов висновку, що в адміністративному позові слід відмовити з наступних підстав.
Основи соціальної захищеності інвалідів в Україні, гарантії їм рівних з усіма іншими громадянами можливостей для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами регулюються Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" за № 875-XII від 21.03.1991 року (надалі також - Закон №875).
Приписами статті 17 Закону №875 передбачено, що з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом. Підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.
Відповідно до абзаців 1, 2, 8, 9 та 10 статті 19 Закону №875, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, здійснює перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подання ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Так, відповідачем 08.02.2016 року подано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2015 рік в якому зазначено середньооблікову кількість штатних працівників - 9, з них не вказано жодного працівника, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (а.с.7).
На підставі даного звіту, встановивши перевіркою невідповідність приписам абзацу 1 статті 19 Закону №875, а саме незабезпечення одного робочого місця для інваліда, позивачем, на підставі статті 20 Закону №875 зроблено розрахунок, по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів та пені. (а.с.9)
Допитана в судовому засіданні, як свідок - ОСОБА_3 пояснила, що вона з 2008 року працює в СВК "Ясени" на посаді головного бухгалтера.
В 2007 році її встановлена третя група інвалідності загального захворювання безстроково.
Подаючи звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2015 рік, вона помилково незанесла в графу 02 звіту, дані працевлаштування інваліда.
Дані обставини підтверджуються копією трудової книжки ОСОБА_3 з відміткою про прийняття на роботу в СВК «Ясени» на посаду головного бухгалтера 06.03.2008 року; Довідкою №15 про те, що ОСОБА_3 у 2015 році дійсно працювала у відповідача на посаді головного бухгалтера; довідкою експертної комісії сер.НОМЕР_1 ОСОБА_3 встановлена третя група інвалідності безстроково.(а.с. 20, 28, 29)
Вивчивши та проаналізувавши здобуті в судовому засіданні докази, суд приходить до висновку, що у 2015 році у СВК "Ясени" був працевлаштований інвалід ОСОБА_3, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Черепій П.М.
Постанова складена в повному обсязі 06.06.2016 року.