Справа №443/587/16-а Провадження №2-а/443/22/16
27 травня 2016 року Жидачівський районний суд Львівської області у складі:
головуючого судді Сидорака Б.Г.
за участю секретаря Рибакової І.І.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача УПФУ в Жидачівському районі Львівської області - ОСОБА_2,
представника третьої особи ГУ ПФУ у Львівській області - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Жидачеві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Головне управління Пенсійного Фонду України у Львівській області, про визнання дій протиправними, зобов"язання вчинити дії та утриматись від вчинення окремих дій,-
встановив:
Позивач ОСОБА_1 30.03.2016 року звернувся до Жидачівського районного суду із вказаною позовною заявою, яку уточнив в ході судового розгляду та при цьому у ній просив:
1) Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області щодо нездійснення йому переглядів розміру пенсії у зв'язку з індексацією відповідно до статті 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" при кожному перевищенні індексом споживчих цін порогу індексації з 1 листопада 2015 року по день набрання законної сили постановою у даній справі;
2) Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області здійснити перегляди розміру його пенсії у зв'язку з індексацією, гарантовані статтею 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", при кожному перевищенні індексом споживчих цін порогу індексації, за період з 1 листопада 2015 року по день набрання законної сили постановою у даній справі, з урахуванням:
- що місяцем початку обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком є грудень 2009 року; що пенсія ОСОБА_1 жодного разу не підвищувалась випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції;
- судової практики Європейського Суду з прав людини, тобто рішення від 8 листопада 2005 року у справі "Кечко проти України";
3) Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області виплатити ОСОБА_1 різницю між загальними пенсійними виплатами, які мали бути виплачені йому з урахуванням переглядів розміру пенсії у зв'язку з індексацією відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» і фактично сплаченими пенсійними виплатами за період з 1 листопада 2015 року по день набрання законної сили постановою у даній справі;
4) Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області утриматися від вчинення дій:
- приймати індекс споживчих цін у місяцях зростання складових пенсійних виплат за 100 відсотків та ігнорувати офіційні індекси споживчих цін, опубліковані Державною службою статистики України, у цих місяцях;
- припиняти обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком у місяцях зростання складових пенсійних виплат і починати таке обчислення з наступного за місяцем зростання складових пенсійних виплат;
- враховувати рівень підвищення складових пенсійних виплат невипереджаючим шляхом при визначенні обсягу підвищення пенсії у зв'язку з індексацією у місяцях зростання складових пенсійних виплат; обчислювати і виплачувати, так звану, «суму індексації», як окрему складову пенсійних виплат на підставі величини приросту індексу споживчих цін.
У підтвердження заявлених вимог посилався на те, що з 10.12.2009 року є пенсіонером за віком. З 05 серпня 2014 року він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області. Протягом усього періоду виплати відповідач порушує його права у сфері індексації грошових доходів, не проводить індексацію пенсії та зв"язку із чим він двічі вже звертався до Жидачівського районного суду із позовними заявами. За наслідками їх розгляду постановою суду від 22.05.2015 року його позовні вимоги були задоволені частково та суд зобов"язав відповідача провести йому перерахунок розміру індексації за період із 01.05.2010 року по 31.12.2014 року відповідно до положень Закону України "Про інексацію грошових доходів населдення". Постановою Жидачівського районного суду від 30.12.2015 року йому було відмовлено у задоволенні позовних вимог щодо проведення індексації розміру призначеної йому пенсії за період з 01.01.2015 року по 31.10.2015 року. Маючи бажання захистити своє право на проведення відповідачем індексації призначеної та виплачуваної йому пенсії з 01.11.2015 року, він звернувся до суду із вказаним позовом. Посилаючись на приписи Закону України " Про індексацію грошових доходів населення", який має вищу юридичну силу ніж Порядок проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений Постановою КМ України від 17.07.2003 року, судову практику Європейського суду з прав людини, а саме рішення від 08.11.2005 року у справі "Кечко проти України" та норми Конституції України, як норми прямої дії, просив уточненні позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнав, подав заперечення, в якому зазначив, що індексація пенсії позивачу проводиться відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення від 17.07.2007 року, який є обов"язковим для виконання. Пункт 3 вказаного порядку підлягає застосуванню до вказаних правовідносин, починаючи з 02.08.2014 року(проведення індексації грошових доходів населення здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік). Посилання позивача ОСОБА_1 на застосування до вказаних правідносин норм Коституції, як норм прямої дії, вважає, що не заслуговують на увагу, оскільки норми Конституції України застосовуються тоді, якщо правовідносини не врегульовано Законом, що закріплено у п.п.6,12 ст.92 Конституції України(виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення). Тому за вказаних обставин вважає, що розмір пенсійної виплати позивачу обчислено і виплачується відповідно до матеріалів пенсійної справи та чинного пенсійного законодавства, а тому просив відмовити у задоволенні позову.
Представник третьої ооби, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - ГУ ПФУ України у Львівській області, за довіреністю ОСОБА_3 також вважає, що у задоволенні позовних вимог позивача слід відмовити у зв"язку із їх безпідставністю.
Суд, заслухавши позивача, представника відповідача та представника третьої особи, дослідивши письмові докази, прийшов до висновку, що заявлений позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного. Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 10.12.2009 року є пенсіонером та із 05.08.2014 року перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Жидачівському районі Львівської області, отримує пенсію за віком.
Пенсії, призначені за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.( ч.1 ст.42 Закону ).
Порядок індексації пенсії врегульований Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078
Статтею 2 вищевказаного Закону встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.
Згідно із ст.3 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індекс споживчих цін обчислюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Відповідно до ст.4 вказаного Закону, передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Статтею 5 Закону передбачено, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Згідно із ст.6 Закону порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення.
Згідно пункту 1-1 Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
При цьому, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено (п.10-1 Порядку).
Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).
Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Відповідно до пункту 5 Порядку у разі підвищення розмірів пенсії, а також при зростанні грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбувається таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться.
Отже, для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяця здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.
Таким чином, базовим місяцем на підставі абзацу 3 частини 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення та Додатку №4 Порядку слід розуміти місяць, в якому сума збільшення грошового доходу, який підлягає індексації, більше чим сума індексації, яка повинна бути нарахована в місяці збільшення грошового доходу.
Щодо визначення об'єкту індексації з урахуванням абз.1 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та п.3 Порядку, а саме, пенсія позивача не належить до об'єкту індексації, суд зазначає наступне.
Згідно із п.98 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" були внесені зміни до ст. 2, 6 та 10.
Зокрема, текст статті 6 викладений в такій редакції: "У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України".
Постановою Кабінету Міністрів України №170 від 12 березня 2008 року до Порядку індексації внесено зміни, зокрема, соціальні виплати, розмір котрих залежить від прожиткового мінімуму (у т.ч. пенсії за абз.1 ст.28 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", надбавки, додаткові пенсії, підвищення), перестали відноситися до об'єктів індексації.
У подальшому, положення пункту 98 розділу II втратили чинність, як такі, що є неконституційними, на підставі Рішення Конституційного Суду№10-рп/2008 від 22 травня 2008 року. Отже, порядок проведення індексації з урахуванням внесених на 2008 рік змін Кабінетом Міністрів України мав визначатися тільки протягом січня - 22 травня 2008 року.
У той же час, Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" Кабінету Міністрів України надано лише право встановлювати інші об'єкти індексації у додаток до перерахованих у статті 2 Закону, а не звужувати їхній перелік.
Відповідно до приписів ч.4 ст.9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Такими чином, оскільки положення Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 №1078 суперечать положенням Закону Україну "Про індексацію грошових доходів населення" в частині визначення доходів, які не відносяться до об'єктів індексації, тому в даному випадку підлягає застосуванню положення Закону, який має вищу юридичну силу, ніж постанова Кабінету Міністрів України, з огляду на положення принципу законності, закріпленого статтею 9 КАС України.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що п.6-7 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний Бюджет України на 2014 рік", встановлює, що норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Прикінцеві положення доповнено пунктом 6-7 згідно із Законом № 1622-VII від 31.07.2014, який набрав чинності 2 серпня 2014 року. Отже з 2 серпня 2014 року підлягає застосуванню до спірних правовідносин п.3 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17 липня 2003 року №1078, оскільки він є чинним та не скасований в установленому законом порядку, а вимоги п.6-7 прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік" не визнані неконституційними.
Крім того, аналогічні норми містить Закон України «Про Державний бюджет України на 2015 рік", відповідно до п.9 Прикінцевих положень якого встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Також п.11 Прикінцевих положеньЗакону України "Про Державний бюджет на 2016 рік" встановлено, що норми і положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та Фонду соціального страхування України.
Отже з 01 січня 2015 року та по даний час проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключено у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Діючі на сьогоднішній час обмеження на проведення нарахування та виплату індексації мають застосовуватися відповідачем у чіткій відповідності із розмірами бюджетних асигнувань, оскільки такі норми є чинними та не скасовані в установленому законом порядку, а вимоги п.9 прикінцевих положень Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік" не визнані неконституційними.
З урахуванням наведених положень законодавства дії відповідача по проведенню індексації пенсії позивача з 01 листопада 2015 року в межах фінансових ресурсів бюджету Пенсійного фонду України є законними та обґрунтованими, а вимоги позивача в такому випадку не відповідають приписам законодавства.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави.
Також Конституційний Суд України у рішенні від 25 січня 2012 року № 3рп/2012 зробив висновок, що соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Враховуючи встановлені судом обставини та правові приписи, діючі на час винесення рішення, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 71, 158, 159-167, 183-2 КАС України, -
постановив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Головне управління Пенсійного Фонду України у Львівській області - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Жидачівський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова в повному обсязі виготовлена 01.06.2016 р.
Головуючий-суддя _____________________________
27 травня 2016 року