20 квітня 2016 р. Справа № 876/7629/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,
суддів Гуляка В.В.,Коваля Р.Й.
за участі секретаря судового засідання Гнідець Р.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрмедіал» на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 03.07.2014 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрмедіал» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
23.05.2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрмедіал» (далі - позивач, ТзОВ «Укрмедіал») звернулося з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області (далі - відповідач, Луцька ОДПІ), в якому просить з визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 09.01.2014 року №0000022201, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість (з урахуванням штрафних санкцій) у розмірі 36767,50 грн., від 09.01.2014 року № 0000032201, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на 132727,00 грн., від 29.04.2014 року №0004002201, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість (з урахуванням штрафних санкцій) в розмірі 108445,00 грн..
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 03.07.2014 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрмедіал» подано апеляційну скаргу. Вважає постанову суду такою, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.
З урахування заяви про уточнення прохальної частини апеляційної скарги, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000032201 від 09.01.2014 року.
Що стосується податкових повідомлень-рішень № 0004002201 від 29.04.2014 року та № 0000022201 від 09.01.2014 року, зазначає, що підстави для оскарження таких відпали, оскільки 19.03.2015 року прийнято рішення № 4242/10/0318-22-01 про погодження застосування процедури податкового компромісу.
26.03.2015 року від Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області надійшло клопотання у якому податковий орган просив визнати нечинною постанову суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо скасування податкових-повідомлень рішень від 09.01.2014 року № 0000022201, яким збільшено суму грошового зобов'язання податку на додану вартість (з урахуванням штрафних санкцій) у розмірі 36767,50 грн., від 29.04.2014 року № 0004002201, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість (з урахуванням штрафних санкцій) в розмірі 108445,00 грн. та провадження у цій частині закрити, у зв'язку із досягненням сторонами примирення згідно підрозділу 9-2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України та пункту 11-2 розділу УІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» КАС України.
Клопотання мотивовано тим, що 11.03.2015 року підприємством до Луцької ОДПІ подано заяву про досягнення податкового компромісу щодо суми податкових зобов'язань. 19.03.2015 року Луцькою ОДПІ прийнято рішення щодо погодження застосування податкового компромісу по податкових повідомленнях-рішеннях від 09.01.2014 року № 0000022201, яким збільшено суму грошового зобов'язання податку на додану вартість (з урахуванням штрафних санкцій) у розмірі 36767,50 грн., від 29.04.2014 року № 0004002201, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість (з урахуванням штрафних санкцій) в розмірі 108445,00 грн..
Сторони в судове засідання апеляційного суду не з'явились, що не перешкоджає розгляду справи за їх відсутності. В силу вимог ч.1ст.41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави і доводи апеляційної скарги та заявленого клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку із досягненням сторонами примирення, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч.3 ст.51 КАС України, сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії адміністративного процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі.
В силу п.3 ч.1 ст.157 КАС України, суд закриває провадження у справі: якщо сторони досягли примирення.
Відповідно до підрозділу 9-2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, податковий компроміс - це режим звільнення від юридичної відповідальності платників податків та/або їх посадових (службових) осіб за заниження податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року з урахуванням строків давності, встановлених статтею 102 цього Кодексу.
Сума заниженого податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість сплачується в розмірі 5 відсотків такої суми. При цьому 95 відсотків суми заниженого податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість вважаються погашеними, штрафні санкції не застосовуються, пеня не нараховується. Сума погашеного податкового зобов'язання з податку на прибуток та/або податку на додану вартість в розмірі 95 відсотків внаслідок застосування податкового компромісу не враховується для визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств.
Процедура податкового компромісу, встановлена цим підрозділом, поширюється також на неузгоджені суми податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість, визначені у податкових повідомленнях-рішеннях, щодо яких триває процедура судового та/або адміністративного оскарження, а також на випадки, коли платник податків отримав податкове повідомлення-рішення, за яким податкові зобов'язання не узгоджені відповідно до норм цього Кодексу. Досягнення податкового компромісу у такому разі здійснюється за заявою платника податків у письмовій формі до контролюючого органу про намір досягнення податкового компромісу. У таких випадках днем узгодження платником податків податкових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні, є день подання такої заяви до відповідного контролюючого органу. У разі несплати платником податків такого податкового зобов'язання у сумі, визначеній пунктом 2 цього підрозділу, таке податкове зобов'язання вважається неузгодженим.
Податковий компроміс вважається досягнутим після сплати платником податків узгоджених податкових зобов'язань згідно із цим підрозділом. Після досягнення податкового компромісу згідно із цим підрозділом такі зобов'язання не підлягають оскарженню та їх розмір не може бути змінений в інших податкових періодах.
Податковий компроміс з урахуванням строків давності відповідно до статті 102 цього Кодексу застосовується до правовідносин, що виникли до 1 квітня 2014 року, та поширюється виключно на податкові зобов'язання з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість незалежно від того, проводилися перевірки контролюючих органів чи ні за такі періоди.
З матеріалів справи встановлено, що 11.03.2015 року за вх. № 5237/10 ТзОВ «Укрмедіал» відповідно до Закону України №63-\ГІІ1 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей уточнення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу» подано до Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області заяву про намір досягнення податкового компромісу по неузгоджених сумах податкових зобов'язань по податковому повідомленню - рішенню за №0000022201 від 09.01.2014 року про визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 29 414,0 грн. та штрафних санкцій в сумі 7 353,5 грн., по податковому повідомленню - рішенню за №0004002201 від 29.04.2014 року про визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 86 756,0 грн. та штрафних санкцій в сумі 21 689,0 грн..
На підставі п.7 та п.11 підрозділу 92 Розділу XX Податкового Кодексу України Луцькою ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області погоджено застосування процедури податкового компромісу ТзОВ «Укрмедіал» до податкових повідомлень - рішень за № 0000022201 від 09.01.2014 року та № 0004002201 від 29.04.2014 року на загальну суму 116 170,0 грн. та визначено податкові зобов'язання відповідно до п.2 підрозділу 92 Розділу XX ПКУ у розмірі 5 %, які підлягають сплаті до бюджету, з податку на додану вартість в сумі 5808,5 грн..
Відповідно до пункту 11-2 розділу VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» КАС України, підставою для примирення сторін на будь-якій стадії процесу є досягнення податкового компромісу щодо сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств відповідно до підрозділу 9-2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Статтею 194 КАС України передбачено, що сторони можуть примиритися у будь-який час до закінчення апеляційного розгляду. У разі примирення сторін суд апеляційної інстанції постановляє ухвалу відповідно до вимог статті 113 цього Кодексу.
Згідно ст. 113 КАС України, сторони можуть повністю або частково врегулювати спір на основі взаємних поступок. Примирення сторін може стосуватися лише прав та обов'язків сторін і предмета адміністративного позову. У разі примирення сторін суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі, у якій фіксуються умови примирення. Умови примирення не повинні суперечити закону або порушувати чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Відповідно до ст. 203 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу. Якщо судом першої інстанції ухвалено законне та обґрунтоване судове рішення, а обставини, які стали підставою для закриття провадження у справі, виникли після його ухвалення, суд апеляційної інстанції визнає таке рішення нечинним і закриває провадження у справі.
Матеріалами справи встановлено, що з 20.02.2014 року по 28.02.2014 року Луцькою ОДПІ проведено позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Укрмедіал».
За наслідками перевірки податковим органом складено акт від 06.03.2014 року №1037/22.1/38009429, яким встановлено порушення позивачем вимог пункту 198.4 статті 198, пункту 199.1 статті 199 ПК України, внаслідок чого завищено податковий кредит на загальну суму 248897,00 грн., в тому числі: за вересень 2012 року - 28888,00 грн., жовтень 2012 року - 17416,00 грн., листопад 2012 року - 30725,00 грн., грудень 2012 року - 24706,00 грн., січень 2013 року - 6833,00 грн., лютий 2013 року - 21049,00 грн., березень 2013 року - 5940,00 грн., квітень 2013 року - 21605,00 грн., травень 2013 року - 15842,00 грн., червень 2013 року - 5684,00 грн., липень 2013 року - 19511,00 грн., серпень 2013 року - 12532,00 грн., вересень 2013 року - 23109,00 грн., жовтень 2013 року - 15057,00 грн., завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24 декларації), на загальну суму 132727,00 грн., в тому числі за жовтень 2013 року, та занижено податок на додану вартість, який підлягає сплаті до бюджету на загальну суму 116170,00 грн., в тому числі за жовтень 2013 року в сумі 116170,00 грн..
Рішенням ГУ Міндоходів у Волинській області від 18.03.2014 року №1811/10/03-20-10-04-06 про результати розгляду первинної скарги податкові повідомлення-рішення Луцької ОДПІ від 09.01.2014 року № 0000022201 та №0000032201 залишені без змін. Крім того, зазначеним рішенням збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 108445,00 грн. (основний платіж 86756,00 грн., штрафна (фінансова) санкція 21689,00 грн.) та зобов'язано Луцьку ОДПІ надіслати ТзОВ «Укрмедіал» на суму 108445,00 грн. окреме податкове повідомлення-рішення (а.с.42-45).
29.04.2014 року Луцькою ОДПІ сформовано та надіслано позивачу податкове повідомлення-рішення № 0004002201, яким ТзОВ «Укрмедіал» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 108447,00 грн. (в тому числі: за основним платежем - 86756,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 21689,50 грн.).
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції зокрема встановив, що протягом серпня 2012 року - жовтня 2013 року ТзОВ «Укрмедіал», окрім оподатковуваних операцій, здійснювало господарській операції з придбання у нерезидентів (фірма «MTN Neubrandenburg», фірма «IMUNA PHARMA» (Німеччина)) товару (лікарських засобів), який звільнений від оподаткування у відповідності до п.п.197.1.27п.197.1 ст.197 ПК України (чинного на час виникнення спірних правовідносин) та який в подальшому реалізовувася на території України, що підтверджується реєстром виданих та отриманих податкових накладних
Оподатковувані операції ТзОВ «Укрмедіал» почало здійснювати з липня 2012 року, що підтверджується поданою до Луцької ОДПІ податковою декларацією з податку на додану вартість за серпень 2012 року.
Відтак суд дійшов висновку, що першим звітним періодом для розрахунку частки використання товарів в оподатковуваних операціях для ТзОВ «Укрмедіал» є серпень 2012 року. Проте позивач одночасно із поданням декларації з ПДВ за серпень 2012 року не здійснив розрахунок частки використання товарів в оподатковуваних операціях шляхом подання Додатку 7.
Відповідно до пункту 199.3 статті 199 ПК України платники податку, у яких протягом попереднього календарного року були відсутні неоподатковувані операції, а такі неоподатковувані операції почали здійснюватися у звітному періоді, а також новостворені платники податку проводять у поточному календарному році розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях на підставі розрахунку, визначеного за фактичними даними обсягів з постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій першого звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі операції.
Розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях подається до контролюючого органу одночасно з податковою декларацією звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі оподатковувані та неоподатковувані операції.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що відповідно до даних податкової декларації з ПДВ за серпень 2012 року ТзОВ «Укрмедіал» задекларовано такі показники: рядок 1 «Операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, крім імпорту товарів» (колонка А) - 229123, рядок 6 «Загальний обсяг постачання» (колонка А) - 5944766. Таким чином, частка використання товарів в оподатковуваних операціях становить - 3,85% (229123 х 100 : 5944766 = 3,85), яку позивач повинен був застосовувати при визначенні податкового кредиту.
Суд апеляційної інстанції приходить до висновку щодо правомірності винесеного податкового повідомлення-рішення від 09.01.2014 року № 0000032201, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на 132727,00 грн. у зв'язку з чим, підстави для скасування вказаного податкового повідомлення - рішення відсутні.
Враховуючи наведені норми законодавства та встановлені фактичні обставини справи, апеляційний суд дійшов висновку, що судом першої інстанції ухвалено законне та обґрунтоване судове рішення.
Сторонами по справі досягнуто примирення у формі податкового компромісу, умови примирення не суперечать вимогам законодавства, не порушують прав, свобод та інтересів інших осіб.
Керуючисьч. 3 ст. 160, ст.ст. 41, 113, 157 ч.1 п.3, 194, 196, 198, 202, 203 ч.2, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрмедіал» залишити без задоволення.
Клопотання Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про закриття провадження у справі № 803/969/14, у зв'язку із досягненням податкового компромісу - задовольнити.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 03.07.2014 року у справі № 803/969/14 за вимогами про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 09.01.2014 року №0000022201 та від 29.04.2014 року №0004002201 - визнати нечинною та провадження у цій частині закрити.
В частині позовних вимог щодо відмови у визнанні протиправним та скасуванні податкового повідомлення-рішення від 09.01.2014 року № 0000032201, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на 132727,00 грн. постанову Волинського окружного адміністративного суду від 03.07.2014 року у справі № 803/969/14 залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя Н.М. Судова-Хомюк
Судді В.В. Гуляк
Р.Й. Коваль
Повний текст
виготовлено 25.11.2016 року.