Головуючий у 1 інстанції - Сурніна Л.О.
Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.
27 квітня 2016 року справа №417/2173/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Казначеєва Е.Г., суддів Васильєвої І.А., Жаботинської С.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Марківського районного суду Луганської області від 25 березня 2016 р. у справі № 417/2173/16-а (головуючий І інстанції Сурніна Л.О.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області, третя особа Марківське відділення Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області, Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії та виплати недоотриманої суми, -
ОСОБА_2 звернувся до Марківського районного суду Луганської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області, в якому просив: визнати неправомірними дії щодо нарахування УПФУ в Марківському районі Луганської області з 01.02.2015 року сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору на розмір пенсії призначеної відповідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII), як компенсацію за пошкодження здоров'я або втрату працездатності; зобов'язати УПФУ в Марківському районі Луганської області видати розпорядження про перерахунок пенсії без утримання сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з 01.02.2015 року і сплачувати її у подальшому в нарахованому 100 % розмірі; стягнути з УПФУ в Марківському районі Луганської області на його користь суми податку на доходи фізичних осіб та військового збору, які були утримані з розміру пенсії з 01.02.2015 року по теперішній час в сумі 5777,64 гривень (а.с.1-8).
Постановою Марківського районного суду Луганської області від 25 березня 2016 року у задоволені адміністративного позову відмовлено (а.с.40-46).
Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду та прийняти нову постанову якою задовольнити позовні вимоги (а.с.52-54).
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що рішення суду суперечить статтям 22, 46, 55 Конституції України і положенням Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) та Закону № 796-XII. Також зазначає, що судом невірно застосовано норми статей 50, 54 Закону № 796-XII.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Від позивача, відповідача та третьої особи надійшли клопотання про розгляд справи без їх участі. Від відповідача надійшли письмові заперечення на апеляційну скаргу.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є інвалідом 2 групи, учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області та отримує пенсію, як потерпілий внаслідок аварії на ЧАЕС, призначену відповідно до статей 50, 54 Закону № 796-XII (а.с.11-14).
Розмір призначеної пенсії позивача відповідно до довідки про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії від 22 березня 2016 року, станом на січень 2015 року складав 9490 гривень (а.с.33).
17 грудня 2015 року позивач звернувся із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області, в якій повідомив, що в лютому 2015 року у зв'язку з прийняттям змін до Податкового кодексу України відповідач утримав з пенсії податок з доходів фізичних осіб у розмірі 15 % та податок на війну у розмірі 1,5 % (із суми пенсії що перевищує розмір 3654 гривні), чим порушив вимоги статті 8 Закону № 1788-XII, оскільки за вказаною нормою пенсії не підлягають оподаткуванню. Крім того, зазначив, що утримання податків з пенсії порушує Конституцію України та рішення Конституційного суду. На підставі викладеного та керуючись нормами Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 року № 393/96-ВР просив надати відповідь щодо обґрунтованості утримання з пенсії суми податку з доходів фізичних осіб та податку на війну та провести доплату утриманої суми податків 13 березня 2015 року (а.с.9-10).
Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області листом від 18.12.2015 року № 2425/02-38 повідомило позивача, що на виконання положень Закону України «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» № 71-VІІІ від 28.12.2014 р. (далі - Закон № 71-VІІІ) у зв'язку із набранням чинності змінами до Податкового Кодексу України з 01.01.2015 року податок на доходи фізичних осіб розраховується з суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або місячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року,-у частині такого перевищення. Базою оподаткування у 2015 році є суми пенсій або місячного довічного грошового утримання у частині, що перевищує 3654,00 грн. на місяць. Ставкою податку на доходи фізичних осіб є 15%, якщо база оподаткування місячного оподаткованого доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, та 20 %, якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати. Оподаткування пенсій здійснюється в автоматичному режимі (а.с.16).
Відмовляючи в задоволені позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, щовідповідачем правомірно з пенсії позивача утримано податок, зі ставкою податку 15 відсотків бази оподаткування та військовий збір 1,5 відсотків від об'єкту оподаткування.
Колегія суддів з зазначеним висновку суду першої інстанції погоджується, з наступних підстав.
Відповідно до пункту 18 статті 20 Закону № 796-XII, особам, віднесеним до категорії 1, надаються гарантовані державою пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету, відповідно до податкового та митного законодавства.
Пунктом 23 статті 13 Закону № 796-XII передбачено, що інвалідам та прирівняним до них особам (стаття 7 цього Закону) надаються пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету, відповідно до податкового та митного законодавства.
Згідно частини 4 статті 8 Закону № 1788-XII, пенсії не підлягають оподаткуванню.
Відповідно до пунктів 8.1 та 8.2 статті 8 Податкового кодексу України, в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон № 71-VIII, яким внесений ряд змін до норм Податкового кодексу України та до норм Бюджетного кодексу України.
Згідно з підпунктами 9.1.1 - 9.1.7 пункту 9.1 та пункту 9.3 статті 9 Податкового кодексу України з 1 січня 2015 року, до загальнодержавних податків належать: податок на прибуток підприємств; податок на доходи фізичних осіб; податок на додану вартість; акцизний податок; екологічний податок; рентна плата; мито. Зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Так, з 1 січня 2015 року відповідно до підпунктів 162.1.1, 162.1.3 пункту 162.1 статті 162 Податкового кодексу України, платниками податку на доходи фізичних осіб є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи, податковий агент.
Згідно підпунктів 163.1.1, 163.1.2 пункту 163.1 статті 163 цього Кодексу, об'єктом оподаткування є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід та доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).
Пунктом 164.1 статті 164 Податкового кодексу України передбачено, що базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Відповідно підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Пунктом 167.1 статті 167 Податкового кодексу України визначено, що ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.6 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (далі у цьому пункті мінімальна заробітна плата). Якщо база оподаткування, яка визначена з урахуванням норм пункту 164.6 статті 164 цього розділу щодо доходів, зазначених в абзаці першому цього пункту, в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, до суми такого перевищення застосовується ставка 20 відсотків.
Згідно статті 8 Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік» від 28 грудня 2014 року № 80-VIII з 1 січня 2015 року розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановлено у розмір 1 218 гривень на місяць.
Відповідно до підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України, податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 64 Бюджетного кодексу України, податок на доходи фізичних осіб, який сплачується податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного місцевого бюджету за її місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що сплачуються фізичній особі.
Відповідно до статті 18 Податкового кодексу України, податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.
Таким чином, Податковим кодексом України починаючи з 01.01.2015 передбачено, що платниками податку на доходи фізичних осіб є, зокрема фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи, податковий агент. Отже, починаючи з 01 січня 2015 року податкові агенти, яким у даному випадку є Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області, при виплаті пенсій у розмірі, що перевищує 3654 грн. (розмір мінімальної заробітної плати 1218 грн. х 3), зобов'язані утримувати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15 відсотків.
Крім того, згідно Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» від 31 липня 2014 року 1621-VII та Закону № 71-VIII тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Платниками збору є особи, визначені у пункті 162.1 статті 162 Податкового кодексу України. Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. Ставка збору становить 1,5% від об'єкта оподаткування, визначеного статтею 163 цього Кодексу.
Як встановлено судом першої інстанції, пенсія позивача перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, а тому зазначені суми є об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб та з них підлягає утриманню військовий збір.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що Податковим кодексом України та Законом № 71-VІІІ, які не визнані неконституційними, є спеціальними нормативно-правовими актами у сфері оподаткування, не передбачено пільг по сплаті податків та зборів для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, а тому Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області, яке є податковим агентом і нараховує та виплачує пенсію позивачу, правомірно утримує податок на доходи фізичних осіб за ставкою податку 15 % бази оподаткування та військовий збір.
Розділ VIII Закону № 796-XII визначає пенсії і компенсації особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 та відповідно розмежовує поняття пенсій або компенсацій. Статтями 49, 50, 51, 54 Закону № 796-XII визначені відповідні пенсії цим особам, та статтями 48, 52, 53 даного Закону - компенсації.
З урахуванням викладеного, судом першої інстанції вірно зазначено, що відшкодування державою шкоди, заподіяної внаслідок Чорнобильської катастрофи, реалізується саме шляхом надання компенсацій та пільг, передбачених цим Законом.
Виплата пенсій (основної та додаткової), визначених Законом № 796-XII, є складовою соціального захисту цих категорій осіб, а не відшкодуванням шкоди, заподіяної внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Отже, пенсія позивача не може розглядатися як різновид відшкодування державою шкоди, заподіяної внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Доводи скарги про незаконність судового рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права безпідставні, не ґрунтуються на законі та спростовуються матеріалами справи.
З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, постанова прийнята судом першої інстанції з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, тому апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Марківського районного суду Луганської області від 25 березня 2016 р. у справі № 417/2173/16-а залишити без задоволення.
Постанову Марківського районного суду Луганської області від 25 березня 2016 р. у справі № 417/2173/16-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: Е.Г. Казначеєв
Судді: І.А. Васильєва
С.В. Жаботинська