14 квітня 2016 року м. Київ К/800/52689/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)
СуддівГоляшкіна О.В.
Шведа Е.Ю.
провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Ком-Еко-Борислав 2010" до Бориславської міської ради Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення за касаційною скаргою Бориславської міської ради Львівської області (далі - Бориславська міська рада) на постанову Бориславського міського суду Львівської області від 11 липня 2011 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2014 року
У квітні 2011 року ТОВ "Ком-Еко-Борислав 2010" в Бориславському міському суді Львівської області суді пред'явило позов до Бориславської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення.
З урахуванням уточнень до позовних вимог просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення Бориславської міської ради від 28 січня 2011 року № 87;
- зобов'язати Бориславську міську раду вирішити у встановленому законом порядку питання щодо погодження та затвердження містобудівного обґрунтування розміщення сміттєсортувального заводу та полігону для зберігання відходів в м. Бориславі.
Постановою Бориславського міського суду Львівської області від 11 липня 2011 року, залишеною без зміни ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2014 року, позовні вимоги
ТОВ "Ком-Еко-Борислав 2010" задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Бориславської міської ради від 28 січня 2011 року № 87.
Зобов'язано Бориславську міську раду вирішити у встановленому законом порядку питання щодо погодження та затвердження ТОВ "Ком-Еко-Борислав 2010" містобудівного обґрунтування розміщення сміттєсортувального заводу та полігону для зберігання відходів в м. Бориславі.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій Бориславська міська рада подала касаційну скаргу, в якій вказала, що оскаржувані рішення судами першої та апеляційної інстанції ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 28 січня 2011 року Бориславською міською радою прийнято рішення № 87 "Про відмову ТОВ "Ком-Еко-Борислав" у затвердженні містобудівного обґрунтування розміщення сміттєсортувального заводу та полігону для зберігання відходів в м. Бориславі", яким відмовлено ТОВ "Ком-Еко-Борислав" у затвердженні містобудівного обґрунтування на розміщення сміттєсортувального заводу та полігону для зберігання відходів в м. Бориславі, у зв'язку з відсутністю у містобудівній документації матеріалів громадського обговорення. Крім цього, пунктом 2 вказаного рішення скасовано пункт 5 рішення Бориславської міської ради від 30 березня 2010 року № 1112 "Про припинення Комбінату комунальних підприємств права постійного користування земельною ділянкою та надання її в оренду, надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки ТОВ "Ком-Еко-Борислав-2010" в м. Бориславі на вул. Братів Лисиків".
Рішенням Бориславської міської ради від 30 березня 2010 року № 1112 "Про припинення Комбінату комунальних підприємств права постійного користування земельною ділянкою та надання її в оренду, надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки ТОВ "Ком-Еко-Борислав-2010" в
м. Бориславі на вул. Братів Лисиків" надано ТОВ "Ком-Еко-Борислав-2010" в оренду терміном на 10 років земельну ділянку площею 3,0 га, розташованою по вул. Братів Лисиків, 8 в м. Бориславі для обслуговування сміттєзвалища.
Пунктом 5 вказаного рішення, який скасований рішенням Бориславської міської ради від 28 січня 2011 року № 87, ТОВ "Ком-Еко-Борислав-2010" було надано дозвіл на розроблення проекту відведення земельних ділянок, розташованих по вул. Братів Лисиків в м. Бориславі площею 3,0 га для будівництва полігону захоронення твердих побутових відходів та площею 2,0 га для будівництва сміттєсортувального заводу.
Між Бориславською міською радою та ТОВ "Ком-Еко-Борислав-2010" було укладено договір оренди землі від 23 квітня 2010 року. Відповідно до умов вказаного договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення для обслуговування сміттєзвалища, яке знаходиться по вул. Братів Лисиків, 8 у м. Бориславі.
Задовольняючи позов суди попередніх інстанцій виходили із того, що, Бориславська міська рада не мала права відмовляти ТОВ "Ком-Еко-Борислав 2010" у затвердженні містобудівного обґрунтування на розміщення сміттєсортувального заводу та полігону для зберігання відходів в м. Бориславі із зазначеної в оскаржуваному рішенні підстави, а дії Бориславської міської ради щодо скасування пункту 5 рішення ради від 30 березня 2010 року № 1112 є неправомірними.
Така правова позиція судів є правильною, оскільки вона ґрунтується на повно та всебічно встановлених обставинах справи та відповідає вимогам чинного законодавства.
Земельний кодекс України, Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" та інші законодавчі акти не містять у собі норм щодо повноважень органів місцевого самоврядування скасовувати свої акти індивідуальної дії.
Конституційний Суд України у пункті п'ятому Рішення від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (Справа № 1-9/2009 у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні") зазначив, зокрема, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.
Згідно із статтею 150 Конституції України Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскарженими. У статті 69 Закону України "Про Конституційний Суд України" міститься визначення про те, що рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.
Відповідно до пункту 15 частини першої статті 26 та статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції України чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятих в межах її повноважень, а акти міської ради можуть бути скасовані в судовому порядку.
Таким чином, Бориславська міська рада безпідставно скасувала своє рішення, оскільки за приписами скасованого рішення виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх припинення, зокрема, між Бориславською міською радою та ТОВ "Ком-Еко-Борислав-2010" 23 квітня 2010 року був укладений договір оренди землі.
Зазначені обставини та норми матеріального права враховано судами попередніх інстанцій під час вирішення даного спору.
Рішення судів є законними і обґрунтованими.
Доводи касаційної скарги не містять у собі посилань на наявність порушень чинного законодавства, які є підставами для висновку про те, що судами неправильно застосовані норми матеріального чи процесуального права і що призвело або могло призвести до ухвалення незаконних та необґрунтованих судових рішень.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без зміни, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Ком-Еко-Борислав 2010" залишити без задоволення, а оскаржувані постанову Бориславського міського суду Львівської області від 11 липня 2011 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2014 року в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ком-Еко-Борислав 2010" до Бориславської міської ради Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення - без зміни.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Судді Горбатюк С.А.
Голяшкін О.В.
Швед Е.Ю.