Постанова від 18.04.2016 по справі 130/759/16-а

2-а/130/42/2016

130/759/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.04.2016 р. м. Жмеринка

Суддя Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області Шепель Костянтин Анатолійович, розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у місті Жмеринці та Жмеринському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання перевизначити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії позивачеві при виконанні постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23 грудня 2014 року, -

УСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом, в якому вказала, що постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23 грудня 2014 року було зобов'язано відповідача здійснити позивачеві перерахунок пенсії держаного службовця, з розміру пенсії у відсотках, встановленому ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу), з врахуванням всіх видів оплати праці, на які відповідно до Законів України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 08 вересня 2014 року. 22 лютого 2016 року позивач звернулась до відповідача щодо роз'яснення розміру відсоткової ставки, відповідно до якої їй здійснюється перерахунок пенсії. 07 березня 2016 року отримала відповідь, що їй здійснено перерахунок пенсії з урахуванням виплат, зазначених в постанові суду, проте було змінено базовий місяць для індексації відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" при обчисленні з жовтня 2009 року на квітень 2014 року. Вважає такі дії відповідача неправомірними та такими, що порушують її права. Позивач просила визнати неправомірними дії відповідача та провести перерахунок пенсії, рахуючи базовим місяцем жовтень 2009 року, та здійснити відповідні виплати з 07 квітня 2014 року.

Ухвалою судді Жмеринського міськрайонного суду від 05 квітня 2016 року позов в частині зобов'язання перевизначити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії позивачу при виконанні постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23 грудня 2014 року, починаючи з 07 квітня 2014 року по 03 жовтня 2015 року було залишено без розгляду.

Представник відповідача надіслала письмові заперечення, в яких посилалась на те, що відповідно до п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений Постановою КМУ від 17 липня 2003 року №1078 (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Після здійснення перерахунку пенсії відповідно до постанови суду основний розмір пенсії позивача збільшився, а тому управління ввважає, що діє на підставі чинного законодавства, а зміна базового місяця для проведедння індексації є цілком обгрунтована. Просила відмовити в задоволенні позову повністю, а справу розглянути у її відсутність.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем та представником відповідача обставини, вважаю, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Відповідно до ст. 2 Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" № 1282-ХІІ від 03 липня 1991 року (далі - Закон України № 1282) та п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок), який затверджено Кабінетом Міністрів України 17 липня 2003 року при прийняті постанови № 1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно з ст. 4 Закону України № 1282 індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Пунктом 1 Порядку визначено правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Відповідно до пункту 1-1 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року (місяць опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 491-IV). Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Згідно з п. 5 Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. У разі, коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 та 4 цього Порядку.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така ж правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, від 28 травня 2013 року №21-97а13 та від 03 червня 2014 № 21-134а14.

Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

На підставі викладеного, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача при перерахунку пенсії позивачеві залишити без змін базовий місяць для індексації її пенсії, який був визначений при її призначенні, оскільки даний перерахунок пенсії не є перерахунком відповідно до ст.ст.40, 42, 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та не є перерахунком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", а є упорядкуванням пенсійної справи з вини відповідача. А тому підвищення розміру пенсії мало б відбутися з дня призначення пенсії та не може бути підставою для зміни базового місяця для індексації відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Статтею 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що суми пенсії, неодержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, передбачено збільшення розмірів пенсії, що здійснюються відповідно до законодавства, а не до рішень судів.

За правилами ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Нормою ст. 5 КАС України передбачено, що адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно зі ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За результатами розгляду справи, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, перевіривши матеріали справи що надійшли до суду, суд вважає, що є достатньо підстав для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення.

Факти, встановлені судом, та відповідні їм правовідносини підтверджуються наявними доказами.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 11, 71, 94, 183-2, 256 ч.1 КАС України, ст. 8, 41 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", ст.ст. 66, 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" № 1282-ХІІ від 03 липня 1991 року, п.п. 1, 1-1, 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, який затверджено Кабінетом Міністрів України 17 липня 2003 року, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у місті Жмеринці та Жмеринському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання перевизначити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії позивачу при виконанні постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23 грудня 2014 року задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Жмеринці та Жмеринському районі Вінницької області щодо зміни базового місяця для проведення індексаціїОСОБА_1.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Жмеринці та Жмеринському районі Вінницької області продовжити ОСОБА_1 нарахування та виплату сум індексації пенсії з 04 жовтня 2015 року з урахуванням раніше нарахованих та сплачених сум, рахуючи базовим місяцем жовтень 2009 року відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03 липня 1991 року та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17 липня 2003 року № 1078.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринці та Жмеринському районі на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ід.НОМЕР_1, судові витрати в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп..

Постанову суду звернути до негайного виконання.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Жмеринський міськрайонний суд.

Постанова є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.

Суддя К.Шепель