Справа №817/3394/15
15 квітня 2016 р. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Гломба Ю.О. за участю секретаря судового засідання Маринич В.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник ОСОБА_1,
відповідача: представник не прибув,
третьої особи на стороні відповідача: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Рівненська міська рада
доДержавного реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Рівненського міського управління юстиції ОСОБА_2 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3
про скасування рішення,
У провадженні суду перебуває адміністративна справа за позовом Рівненської міської ради до Державного реєстратора відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Рівненського міського управління юстиції ОСОБА_2 про скасування рішення.
Ухвалою суду від 06.04.2016, що набрала законної сили, витребувано у Рівненського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області інформацію щодо стану досудового розслідування кримінального провадження №42015180010000139 від 17.11.2015 за фактом підробки рішень Рівненської міської ради, що стали підставою для реєстрації права власності на земельні ділянки в м. Рівне, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.358 КК України. У разі наявності процесуального рішення прийнятого за результатами досудового розслідування кримінального провадження №42015180010000139 від 17.11.2015 надати належним чином засвідчену його копію. Витребовувану інформацію надати до 14.04.2016.
Ухвала суду вручена Рівненському відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області 11.04.2016, що підтверджується матеріалами справи.
До початку судового засідання 15.04.2016 о 09:15 витребовуваних судом доказів не надано, ухвалу з письмовим поясненням причин невиконання не повернуто.
Наведені обставини зумовили відкладення судового розгляду справи.
Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно із ч. 1 ст. 255 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
Згідно з ч.3 та ч.6 ст.71 КАС України, якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані, та повідомити, де вони знаходяться чи можуть знаходитися. Суд сприяє в реалізації цього обов'язку і витребовує необхідні докази. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Відповідно до ч. 1 ст. 166 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Суд зазначає, що окрема ухвала є формою реагування суду на порушення норм права, причини та умови, що спричинили (зумовили) ці порушення, з метою їх усунення та запобігання таким порушенням у майбутньому.
Окрема ухвала дає можливість суду відреагувати на деякі порушення закону, стосовно яких він не може самостійно вжити заходів для усунення цих порушень, причин та умов, що їм сприяли, для встановлення винних осіб та притягнення їх до юридичної відповідальності. Тобто, окрема ухвала є реакцією на ті порушення, що не усуваються постановою, а також на причини й умови вчинення порушень, щоб запобігти їх повторенню.
Статтею 382 Кримінального кодексу України передбачена відповідальність за умисне невиконання вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Викладені вище обставини свідчать про допущення посадовими особами Рівненського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області порушень вимог закону та невиконання ухвали суду, що набрала законної сили, що призводить до затягування розгляду справи та порушення строків розгляду визначених ст.122 КАС України.
Таким чином, судом встановлено наявність порушення закону, що потребує встановлення Головним управлінням Національної поліції у Рівненській області, причин та умов, що сприяли його вчиненню.
Керуючись ст.ст.165, 166 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Постановити окрему ухвалу, якою звернути увагу Головного управління Національної поліції у Рівненській області на вказані порушення закону з метою недопущення їх в подальшому.
Ухвалу направити Головному управлінню Національної поліції у Рівненській області для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Про результати розгляду окремої ухвали інформувати Рівненський окружний адміністративний суд не пізніше одного місяця з дня її надходження.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання нею законної сили за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Гломб Ю.О.