07 грудня 2015 р. Справа № 804/14228/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Озерянської С.І.
при секретарі Дерев'янко К.П.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькспецсталь» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «Донецькспецсталь» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області форми «Р» від 20.05.2015 року №0002172202 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що до нього оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням було застосовано штраф за ненадання пояснень та документального підтвердження при здійсненні податкового контролю. Проте, позивач зазначив, що у нього не було фізичної можливості надати витребувані податковим органом документи з огляду на те, що в будинок, де провадилася господарська діяльність ТОВ «Донецькспецсталь» (вул. Панфілова, 20б, м. Донецьк, Україна) потрапив снаряд, чим завдав значних ушкоджень будівлі та майну (в тому числі і первинній документації). Зазначена подія зумовила переїзд позивача в місто Дніпропетровськ для провадження господарської діяльності. Впорядкування діяльності ТОВ «Донецькспецсталь» на новому місті (в т.ч. інвентаризація перевезеної документації та пошук втраченої документації в попередньому місці перебування) відбувається до цього часу. Таким чином, на думку позивача, спірне податкове повідомлення-рішення є неправомірним і підлягає скасуванню.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, проаналізувавши чинне законодавство, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області на підставі наказу начальника ДПІ №246 від 31.03.2015 року на підставі п.75.1 ст.75, ст.77 Податкового кодексу України проводилась документальна планова виїзна перевірка ТОВ «Донецькспецсталь» за період з 01.01.2012 року по 31.12.2014 року.
Листом від 07.05.2015 року податковий орган зобов'язав керівника ТОВ «Донецьспецсталь» надати до 13.05.2015 року 12 год. 30 хв. належним чином завірені копії документів по підприємствам ТОВ «В.Т.М.», ТОВ «Транслем», ПП «Муксун», а саме: договори на постачання робіт (послуг), видаткові накладні, податкові накладні, акти виконаних робіт та інші документи, що підтверджують факт здійснення господарських операцій з даними контрагентами.
Судом встановлено, що 21.05.2015 року ТОВ «Донецькспецсталь» частково надало документи та пояснення контролюючому органу на його запит.
При цьому, 13.05.2015 року головним державним ревізором-інспектором відділу перевірок платників податків управління податкового аудиту ОСОБА_1 складено акт №1421/22-02/36560849 про ненадання пояснення та документального підтвердження при здійсненні податкового контролю. Актом зафіксовано ненадання станом на 13.05.2015 року копій первинних документів за 2012 рік.
20.05.2015 на підставі вищезазначеного акту податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0002172202, яким ТОВ «Донецькспецсталь» збільшено суму грошового зобов'язання за штрафними санкціями на суму 510,00 грн.
Правомірність податкового повідомлення-рішення є предметом розгляду даної адміністративної справи.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до підпункту 16.1.5 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання.
Відповідно до пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Згідно з пунктом 44.3 статті 44 Податкового кодексу України платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів, визначених у пункті 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а у разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності.
У разі ліквідації платника податків документи, визначені у пункті 44.1 цієї статті, за період діяльності платника податків не менш як 1095 днів, що передували даті ліквідації платника податків, в установленому законодавством порядку передаються до архіву.
Відповідно до пункту 44.5 статті 44 Податкового кодексу України у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації.
Платник податків зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.
У разі неможливості проведення перевірки платника податків у випадках, передбачених цим підпунктом, терміни проведення таких перевірок переносяться до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених цим підпунктом строків.
Відповідно до пункту 85.2 статті 85 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Відповідно до пункту 85.6 статті 85 Податкового кодексу України у разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис.
Відповідно до пункту 1.2.6. Методичних рекомендації щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом ДФСУ №22 від 31.08.2014 року у разі якщо під час проведення документальної перевірки до органу державної фіскальної служби за місцем обліку від платника податків надійшло повідомлення про втрату, пошкодження або дострокове знищення документів або вилучення документів правоохоронними та іншими органами (у зв'язку з чим особами, які здійснюють (очолюють) перевірку, обґрунтовано встановлено неможливість подальшого проведення перевірки) такі особи складають акт довільної форми, який реєструється у Спеціальному журналі реєстрації актів у порядку, передбаченому пунктом 1.4.5 цього розділу Методичних рекомендацій.
При цьому до такого акта додаються копії отриманих від платника податків документів, що підтверджують втрату, пошкодження або дострокове знищення документів, звернення платника із заявою до правоохоронних органів, копії протоколу вилучення документів правоохоронними та/або іншими органами тощо (за наявності). У разі ненадання відповідних документів платником податків особа, яка здійснює (очолює) перевірку, вживає заходів для документування в акті (додатках до акта) переліку документів (за необхідності - згрупованих за типами), відсутність яких унеможливлює подальше проведення перевірки.
В акті зазначаються причини неможливості продовжувати перевірку у терміни, вказані у направленні та наказі, та робиться відповідний запис про проведення зазначеної перевірки після усунення причин, які призвели до неможливості її проведення.
На підставі цього акта органом державної фіскальної служби, яким було призначено перевірку, видається наказ про перенесення термінів проведення такої перевірки на строк, визначений відповідно до пункту 44.5 статті 44 або пункту 85.9 статті 89 розділу II Кодексу, копія якого вручається платнику податків (посадовим особам платника податків або його законним (уповноваженим) представникам).
Аналіз наведених положень чинного законодавства дає підстави стверджувати, що платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки.
При цьому, окремо передбачено алгоритм дій платника податку в разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, який зобов'язує у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку та відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.
Саме за наявності таких обставин, терміни проведення таких перевірок переносяться до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених строків.
В данному випадку, судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Донецькспецсплав» зареєстроване 22.07.2009 року Виконавчим комітетом Донецької міської ради. Місцезнаходженням юридичної особи станом з моменту реєстрації та на 31.01.2015 року є: місто Донецьк, вулиця газети Комсомолець Донбасу будинок 43А.
Відповідно договору оренди №010112 від 01.01.2012 року та додаткових угод до нього між ФОП ОСОБА_2 та позивачем, останній отримав в оренду приміщення за адресою місто Донецьк вул. Панфілова, 20б.
Відповідно акту від 18.01.2015 року, висновку Донецької торгово-промислової палати від 29.05.2015 року, відкритих джерел 18 січня 2015 року в результаті обстрілів було суттєво ушкоджено будівлю за адресою місто Донецьк вул. Панфілова, 20б.
Позивач стверджує що за даною адресою він провадив свою господарську діяльність та зберігав первинну документацію, яка за 2012 рік, в наслідок зазначених подій, повністю втрачено (зіпсовано, залишено).
На дату розгляду справи судом місце реєстрації позивача є: місто Дніпропетровськ, проспект Карла Маркса будинок 5 поверх 3.
Зі змісту адміністративного позову та заперечень вбачається,, що позивач після втрати документів не повідомив про це контролюючий орган, не здійснив відновлення втрачених документів впродовж 90 днів та не просив перенести строки проведення перевірки для відновлення втрачених документів, що протирічить вимогам статті 44 Податкового кодексу України.
Судом не приймаються до уваги посилання позивача на висновок Донецької торгово-промислової палати №784/12-12/03, яким засвідчено обставини, які виключали можливість надання необхідних документів для проведення перевірки, оскільки позивач не вчинив всі необхідні дії, визначені законодавством для перенесення дати початку перевірки та відновлення втрачених документів.
Відповідно до пункту 121.1 статті 121 Податкового кодексу України незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.
Враховуючи, що позивач не надав податковому органу документи та пояснення, що витребовувались та той факт, що ТОВ «Донецькспецсталь» не повідомило ДПІ про втрату документів та не вчинило дій для їх відновлення та перенесення дати початку перевірки, суд приходить до висновку що застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 510,00 грн. за ненадання документів під час перевірки є правомірним.
Посилання позивача на протиправність перевірки за період 2012 рік, який було охоплено позаплановою перевіркою, судом не приймаються оскільки вимоги про визнання протиправним наказу про призначення перевірки чи то дій при її проведені позивачем не заявлено.
Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, з позивача до Державного бюджету України підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1 644,30 грн., враховуючи часткову його сплату у розмірі 182,70 грн.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькспецсталь» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькспецсталь» до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 644,30 грн. на рахунок УДКСУ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області ( код ЄДРПОУ 37989253, рахунок: 31210206784008, банк: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО: 805012, код бюджетної класифікації доходів 22030001, призначення платежу - судовий збір за позовом).
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_3