Постанова від 04.04.2016 по справі 818/87/16

Копія:

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2016 р. справа №818/87/16

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.

представників позивача - Зозулі Г.Ю., Кривошти Г.М.

представників відповідача - Дмитренко С.М., Струць Н.І.

представника третьої особи - Шелегеди О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/87/16

за позовом державного підприємства "Сумський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою"

до управління Держгеокадастру у Сумському районі Сумської області, третя особа: громадське об"єднання «АСК «Навігатор»

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство "Сумський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" звернулося до суду з адміністративним позовом до управління Держгеокадастру у Сумському районі Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення управління Держземагентства у Сумському районі Сумській області про відмову в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною цільового призначення, яка знаходиться у користуванні ГО "АСК "Навігатор" надана для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови на землі сільськогосподарського призначення (сіножаті) на території Северинівської сільської ради Сумського району Сумської області та повернення його на доопрацювання оформлене висновком від 23.09.2015 року № 2246/01.30-429, а також зобов'язання відповідача розглянути вказаний проект землеустрою та надати висновок у відповідності до вимог законодавства. Свої вимоги мотивує тим, що підприємство виконало проектно-вишукувальні роботи по виготовленню проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 80 га зі зміною цільового призначення на території Северинівської сільської ради Сумського району Сумської області. Даним проектом передбачається зміна цільового призначення земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні громадської організації "Авіаційно-спортивний клуб "Навігатор" з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови на землі сільськогосподарського призначення. Вказаний проект було подано на погодження до Управління Держземагентства у Сумському районі Сумської області. Управлінням Держземагентства у Сумському районі Сумської області наданий висновок про відмову в погодженні проекту землеустрою та повернуто на доопрацювання. На думку підприємства, відповідачем безпідставно відмовлено у погодженні проекту землеустрою, оскільки причини відмови не містять посилань на невідповідність проектних матеріалів вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Управління Держгеокадастру у Сумському районі Сумської області, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки не відповідав вимогам Закону України "Про землеустрій", оскільки в проекті загальний розмір земельної ділянки не відповідає розміру, вказаному у договорі оренди землі. Крім того, в проекті невірно зазначено цільове призначення земельної ділянки (а.с.64-66).

Представники позивача Зозуля Г.Ю., Кривошта Г.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі.

Представники відповідача Дмитренко С.М., Струць Н.І. позов не визнали з підстав, викладених у письмовому запереченні.

Представник третьої особи Шелегеда О.І. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що на підставі договору № 565 від 09.07.2015 року, укладеного з Громадською організацією "Авіаційно-спортивний клуб "Навігатор", державним підприємством "Сумський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", як розробником документації із землеустрою, був розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 80 га на території Северинівської сільської ради Сумського району Сумської області, і яка знаходиться у користуванні ГО "АСК "Навігатор", зі зміною цільового призначення з 03.14 «для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови» на «землі сільськогосподарського призначення (сіножаті)».

Вказаний проект був поданий позивачем на погодження до управління Держземагентства у Сумському районі Сумської області.

За результатами розгляду поданого проекту, управлінням Держземагентства у Сумському районі Сумської області наданий висновок про відмову в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною цільового призначення, яка знаходиться у користуванні ГО "АСК "Навігатор" надана для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови на землі сільськогосподарського призначення (сіножаті) на території Северинівської сільської ради Сумського району Сумської області від 23.09.2015 року № 2246/01.30-429 та повернуто проект на доопрацювання.

Причини повернення проекту на доопрацювання зазначені наступні:

- відповідно до договору оренди землі, укладеного 25.10.2001 року між Северинівською сільською радою та ГО "АСК "Навігатор", в оренду передавалась земельна ділянка площею 100 га. Зміни до договору оренди по зменшенню площі, не вносились;

- згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку цільове призначення земельної ділянки "для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови", яке відноситься до категорії "землі житлової та громадської забудови";

- відповідно до статті 38 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування. А зазначена земельна ділянка розташована за межами населених пунктів.

- даний проект землеустрою не відповідає вимогам статті 50 закону України "Про землеустрій". Отже, для погодження даного проекту землеустрою, необхідно додати копію договору оренди, вірно вказати площу та категорію земель. Розроблений проект землеустрою повинен відповідати вимогам статті 50 закону України "Про землеустрій" та нормам Земельного кодексу України" (а.с.42).

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання порядку розробки проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, їх погодження та затвердження регулюються Земельним кодексом України, Законом України "Про землеустрій" та іншими нормативно-правовими актами.

Так, статтею 50 Закону України "Про землеустрій" визначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають вичерпний перелік документів та матеріалів, які має містити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Статтею 1861 Земельного кодексу України визначено повноваження органів виконавчої влади в частині погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

За приписами ч. 6 ст. 1861 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Відповідно до частини 7 статті 1861 Земельного кодексу України органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати:

- додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій";

- надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями;

- проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.

Згідно ч. 8 статті 1861 Земельного кодексу України у висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений).

Враховуючи вказані положення, безпідставним є посилання управління Держгеокадастру у Сумському районі Сумської області на зміст умов договору оренди землі, як причину відмови в погодженні проекту землеустрою, який відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій" не вимагається в складі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а також вимога додати копію даного договору, всупереч забороні, встановленої частиною 7 статті 1861 Земельного кодексу України.

Крім того, відповідачем у висновку не зазначено конкретні недоліки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що стали причиною відмови в його погодженні та повернення його на доопрацювання.

З матеріалів справи вбачається, що земельна ділянка, цільове призначення якої планується змінити за проектом землеустрою, перебуває у користуванні Громадської організації "Авіаційно-спортивний клуб "Навігатор" на підставі договору оренди землі, укладеного з Северинівською сільською радою Сумського району Сумської області 25.10.2001 року, строком - 25 років, для забезпечення безпеки польотів та парашутних стрибків. За умовами договору оренди землі загальна площа земельної ділянки складала 100 га (сіножаті) (а.с.55-56).

На підставі розпорядження голови Сумської районної державної адміністрації від 14.06.2010 року № 592 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок" припинено право користування Громадській організації "Авіаційно-спортивний клуб "Навігатор" частиною земельної ділянки площею 20 га сіножатей та передано до земель запасу на території Северинівської сільської ряди Сумського району Сумської області. Згідно відомостей з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, вказана земельна ділянка загальною площею 20 га була надана громадянам у власність для ведення особистого селянського господарства, в підтвердження чого громадянам видано державні акти на право власності (а.с.80-88).

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про дану земельну ділянку, земельна ділянка площею 80,0 га, що залишилась у користуванні громадської організації, була зареєстрована в Державному земельному кадастрі (а.с.26).

З довідки державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями від 05.08.2015 року №3159/01.23, вбачається, що в користуванні Громадської організації "Авіаційно-спортивний клуб "Навігатор" знаходиться земельна ділянка орієнтовною площею 80,0 га на території Северинівської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.25, зворотній бік).

Враховуючи вищевикладене, вимога відповідача щодо необхідності розробнику документації із землеустрою вірно вказати площу земельної ділянки є необґрунтованою.

Стосовно цільового призначення земельної ділянки суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що позивач на замовлення ГО "Авіаційно-спортивний клуб "Навігатор" виготовив проект землеустрою, в якому передбачає зміну цільового призначення земельної ділянки з 03.14 «для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови» на «землі сільськогосподарського призначення (сіножаті)».

Відповідач стверджує, що в проекті помилково вказано цільове призначення земельної ділянки 03.14 «для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови», оскільки спірна земельна ділянка знаходиться поза межами населеного пункту, а тому таке цільове призначення неможливе.

Проте, судом встановлено, що згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку цільове призначення земельної ділянки зазначено саме "для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови".

Тобто, державою в особі відповідного органу земельна ділянка зареєстрована з цільовим призначенням «для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови».

Тому позивач правомірно зазначив в проекті землеустрою цільове призначення земельної ділянки.

Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Управління Держгеокадастру у Сумському районі Сумської області, як суб'єкт владних повноважень, не довела правомірності рішення про відмову в погодженні проекту землеустрою.

Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення управління Держземагентства у Сумському районі Сумській області про відмову в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною цільового призначення, яка знаходиться у користуванні ГО "АСК "Навігатор" надана для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови на землі сільськогосподарського призначення (сіножаті) на території Северинівської сільської ради Сумського району Сумської області та повернення його на доопрацювання оформлене висновком від 23.09.2015 року № 2246/01.30-429 та зобов'язати розглянути вказаний проект.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Так, відповідно до платіжного доручення від 26.01.2016 року №15 державним підприємством "Сумський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" було сплачено судовий збір в загальному розмірі 1378 грн. (а.с.3).

Враховуючи положення вказаних норм, суд вважає за необхідне стягнути на користь державного підприємства "Сумський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" за рахунок бюджетних асигнувань управління Держгеокадастру у Сумському районі Сумської області суму судового збору в розмірі 1378 грн.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов державного підприємства "Сумський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" до управління Держгеокадастру у Сумському районі Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління Держземагентства у Сумському районі Сумській області про відмову в погодженні Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною цільового призначення, яка знаходиться у користуванні ГО «АСК «Навігатор» надана для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови на землі сільськогосподарського призначення (сіножаті) на території Северинівської сільської ради Сумського району Сумської області та повернення його на доопрацювання оформлене висновком від 23.09.2015 року № 2246/01.30-429.

Зобов'язати управління Держгеокадастру у Сумському районі Сумської області (42303, Сумська область, Сумський район, с. Стецьківка, вул. Леніна, 20, код ЄДРПОУ 39965873) розглянути Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки із зміною цільового призначення, яка знаходиться у користуванні ГО «АСК «Навігатор» надана для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови на землі сільськогосподарського призначення (сіножаті) на території Северинівської сільської ради Сумського району Сумської області, розроблений Державним підприємством «Сумський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», та надати висновок у відповідності до вимог законодавства.

Стягнути на користь державного підприємства "Сумський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 25, код ЄДРПОУ 00704126) за рахунок бюджетних асигнувань управління Держгеокадастру у Сумському районі Сумської області (42303, Сумська область, Сумський район, с. Стецьківка, вул. Леніна, 20, код ЄДРПОУ 39965873) суму судового збору в розмірі 1378 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім грн.).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.О. Бондар

Повний текст постанови складено 8 квітня 2016 року.

З оригіналом згідно:

Суддя С.О. Бондар