Ухвала від 29.03.2016 по справі 815/7238/15

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2016 р. Справа № 815/7238/15

Категорія: 3.6 Головуючий в 1 інстанції: Вовченко О. А.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Милосердного М.М.

(у зв'язку з неприбуттям у судове засідання представника

КП "Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" та відповідно до заяви

представника Головного управління Держпраці в Одеській області, справа

розглядається в порядку п.2 ч.1 ст.197 КАС України)

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2016 року по справі за адміністративним позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-

ВСТАНОВИЛА:

Головне управління Держпраці в Одеській області звернулось до суду з адміністративним позовом до комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов'язання комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" повністю зупинити виконання робіт по експлуатації: ліфтів реєстр. №4916, №4917, №4918, які розташовані за адресою: м. Одеса, АДРЕСА_1; ліфтів реєстр №5076, №5077, які розташовані за адресою: м. Одеса, АДРЕСА_2, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2016 року адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області задоволено. Застосовано заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов'язання комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" повністю зупинити виконання робіт по експлуатації: ліфтів реєстр. №4916, №4917, №4918, які розташовані за адресою: м. Одеса, АДРЕСА_1; ліфтів реєстр №5076, №5077, які розташовані за адресою: м. Одеса, АДРЕСА_2 у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.

В апеляційній скарзі комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки", перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що у період з 15 грудня 2015 року по 23 грудня 2015 року головним державним інспектором відділу нагляду у будівництві та котлонагляді ОСОБА_2 проведено планову перевірку виробничих об'єктів комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" (код за ЄДРПОУ 35303278, юридична адреса - 65078, м. Одеса, вул. Гайдара, буд. 38А), а саме ліфтів у житлових будинках за адресами: м. Одеса, АДРЕСА_1; м. Одеса, АДРЕСА_2 на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатами яких складено акти перевірки від 21 грудня 2015 року №15/16.1/06-10, від 23 грудня 2015 року №15/16.1/06-11.

Згідно розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 21 грудня 2015 року №15/16.1/06-10 зафіксовані, зокрема, наступні порушення: п.6.1.22 НПАОП 0.00-1.02-08 Правил будови та безпечної експлуатації ліфтів: закінчився термін служби пасажирських ліфтів реєс.№4916, №4917, №4918. Експертне обстеження відповідно до вимог НПАОП 0.00-6.18-2004 не проведено; п.1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98: не проведені профілактичні випробування та вимірювання електрообладнання ліфтів реєс. №4916, №4917, №4918.

Згідно розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 23 грудня 2015 року №15/16.1/06-11 зафіксовані наступні порушення: п.6.1.22 НПАОП 0.00-1.02-08 Правил будови та безпечної експлуатації ліфтів: закінчився термін служби пасажирських ліфтів реєс. №5076, №5077. Експертне обстеження відповідно до вимог НПАОП 0.00-6.18-2004 не проведено; п.1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98: не проведені профілактичні випробування та вимірювання електрообладнання ліфтів реєс. №5076, №5077.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що наявність порушення законодавства, викладені в актах перевірки суб'єкта господарювання (виробничої об'єкта) є загрозою життю та/або здоров'ю людей, у зв'язку з чим з метою недопущень спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, є підстави для повного зупинення виконання робіт по експлуатації: ліфтів реєстр. №4916, №4917, №4918, які розташовані за адресою: м. Одеса, АДРЕСА_1; ліфтів реєстр №5076, №5077, які розташовані за адресою: м. Одеса, АДРЕСА_2.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

У відповідності до ст. 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Підпунктом 16 п.4 Положення про Державну службу України з питань праці (затверджено постановою Кабінету Міністрів України №96 від 11 лютого 2015 року) передбачено, що Держпраці здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Відповідно до ч.7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, проведеною перевіркою позивачем були зафіксовані порушення, зокрема, п.6.1.22 НПАОП 0.00-1.02-08 Правил будови та безпечної експлуатації ліфтів, а саме закінчення терміну служби пасажирських ліфтів реєстраційний №4916, №4917, №4918, №5076, №5077; не проведення експертного обстеження відповідно до вимог НПАОП 0.00-6.18-2004; п.1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98, а саме не проведення профілактичних випробувань та вимірювання електрообладнання ліфтів реєстраційний №4916, №4917, №4918, №5076, №5077.

Згідно п.9.2.1 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів, які затверджені наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду №190 від 01 вересня 2008 року - у процесі експлуатації ліфти підлягають технічним оглядам і експертним обстеженням.

Робота ліфта не дозволяється, якщо, зокрема, не проведено технічний огляд або експертне обстеження ліфта; закінчився зазначений у паспорті термін роботи ліфта (п.п.9.7.15 Правил).

Позачерговий технічний огляд ліфта проводять у разі, зокрема, закінчення граничного строку експлуатації (із застосуванням видів робіт, що не використовувались під час експертного обстеження) (п..п.9.5.1).

При цьому, пунктом 32 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України №687 від 26 травня 2004 року передбачено, що за результатами експертного обстеження експертна організація готує висновок експертизи.

Відповідно до п.2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України №826 від 11 серпня 2011 року, право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

З урахуванням вищенаведених приписів Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Закону України "Про охорону праці", Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів, Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, актів перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №15/16.1/06-10 від 21 грудня 2015 року та №15/16.1/06-11 від 23 грудня 2015 року, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що встановлені позивачем при перевірці виробничих об'єктів комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" порушення вимог експлуатації ліфтів, а саме закінчення терміну служби пасажирських ліфтів, не проведення експертного обстеження, профілактичних випробувань та вимірювання електрообладнання ліфтів створюють загрозу життю та здоров'ю людей, оскільки зазначені ліфти використовуються мешканцями житлових будинків для власного переміщення та переміщення вантажів.

Таким чином, вимоги Головного управління Держпраці в Одеській області щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов'язання комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" повністю зупинити виконання робіт по експлуатації: ліфтів реєстр. №4916, №4917, №4918, які розташовані за адресою: м. Одеса, АДРЕСА_1; ліфтів реєстр №5076, №5077, які розташовані за адресою: м. Одеса, АДРЕСА_2 у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей є обґрунтованими та підлягають задоволенню, що було вірно встановлено судом першої інстанції.

Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта про те, що комунальне підприємство "Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" створено для забезпечення тільки поточного утримання, ремонту та благоустрою житлового фонду Малиновського району міста Одеси, та зазначає, що саме комунальне підприємство "Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну і іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного ремонтів і утримання, а також забезпечує управління майном і несе відповідальність за його експлуатацію відповідно до закону.

Посилання апелянта на відсутність належного фінансування, яке призвело до виявлених перевіркою порушень, а також доводи щодо відповідного звернення до розпорядника бюджетних коштів - Департаменту міського господарства Одеської міської ради не впливають на обґрунтованість оскарженого судового рішення, метою якого є превентивна міра, усунення умов, які несуть ризик спричинення шкоди людям.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, у зв'язку з чим апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" залишити без задоволення, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2016 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

М.М. Милосердний