26 січня 2016 року м. Чернігів Справа № 825/3803/15-а
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Падій В.В.,
за участю секретаря Кондратенко О.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Заступника прокурора м. Чернігова до ОСОБА_2 про стягнення коштів,
16.12.2015 Заступник прокурора м. Чернігова звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2Т.), в якому просить стягнути з ОСОБА_2 плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у сумі 22996,24 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 01.10.2015 посадовими особами Управління Укртрансінспекцїї в Херсонській області на а/д Одеса-Мелітополь-Новоазовськ 203 км. + 500 м. проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки «RENAULT» модель «PREMIUM 340», реєстраційний номер CВ4939ВВ, який належить ОСОБА_2 За результатами проведеного контролю складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 01.10.2015 та акт від 01.10.2015 №004735 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, на підставі яких проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 01.10.2015 №114 та нараховано плату за проїзд у розмірі 963,90 євро. Враховуючи встановлені перевіркою порушення та те, що сума 963,90 євро (за офіційним курсом Національного банку України станом на 01.10.2015 - 22996,24 грн.) відповідачем не сплачена, позивач просить суд стягнути вищевказану суму на користь Державного бюджету України.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі та просив у їх задоволенні відмовити, посилаючись на те, що акт, довідка та розрахунок, складені Управлінням Укртрансінспекцїї в Херсонській області з порушенням вимог чинного законодавства України.
Свідок ОСОБА_3 у судовому засіданні зазначив, що 01.10.2015 він був водієм вантажного автомобіля марки «RENAULT» модель «PREMIUM 340», реєстраційний номер CВ4939ВВ, віз груз (сільськогосподарську продукцію) та по дорозі був зупинений представниками Управлінням Укртрансінспекцїї в Херсонській області. За результатами зупинки транспортного засобу інспекторами були складені відповідні документи, які в подальшому підписані ним.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що 01.10.2015 посадовими особами Управління Укртрансінспекцїї в Херсонській області на а/д Одеса-Мелітополь-Новоазовськ 203 км. + 500 м. проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки «RENAULT» модель «PREMIUM 340», реєстраційний номер CВ4939ВВ, який належить ОСОБА_2 та виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, про що за результатами проведення зважування складено:
- довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 01.10.2015, якою встановлено тип транспортного засобу 5.2., навантаження на осі 1) 7,5; 2) 13,6 (а.с.9);
- акт від 01.10.2015 № 004735 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, згідно з яким нормативно допустимі осьові навантаження - 11 т,11 т, фактичні 7,5 т, 13,6 т (а.с.8). Водій з актом ознайомлений, останній підписаний без зауважень.
На підставі вказаних документів проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 01.10.2015 №114 та нараховано плату за проїзд 963,90 євро (за офіційним курсом Національного банку України станом на 01.10.2015 - 22996,24 грн.) (а.с.10).
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Так, частиною 2 статті 29 Закону України від 30.06.1993 № 3353-XII «Про дорожній рух» встановлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.
Пунктами 3,4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 передбачено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління. Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
У свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок № 879).
Відповідно до пункту 3 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Підпунктом 3 пункту 2 Порядку №879 передбачено, що великовагові та великогабаритні транспортні засоби - це транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р. №1306. При цьому, транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки
Разом з тим, пунктом 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 (далі - Правила № 30) передбачено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Так, згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною - 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
У свою чергу, статтею 33 Закону України від 08.09.2005 №2862-IV «Про автомобільні дороги» встановлено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Частиною 3 статті 48 Закону України від 05.04.2001 № 2344-III «Про автомобільний транспорт» встановлено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Пунктом 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198 визначено, що перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначається окремими актами законодавства.
Згідно з пунктом 4 Правил №30 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансінспекції (пункт 31-1 Порядку №879).
У відповідності до пункту 27 Порядку №879 плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Як вбачається з матеріалів справи, 01.10.2015 посадовими особами Управління Укртрансінспекції у Херсонській області, під час габаритно-вагового контролю вантажного автомобіля марки «RENAULT» модель «PREMIUM 340», реєстраційний номер CВ4939ВВ, який належить ОСОБА_2 було встановлено перевищення осьових навантажень (нормативно допустимий показник - 11т, фактичний - 13,6 т) без оформлення дозволу, який дає право на рух автодорогами України.
Крім того, посадовими особами Управління Укртрансінспекції у Херсонській області, у порядку встановленому пунктом 31-1 Постанови №879, складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 01.10.2015 № 114 та нараховано плату за проїзд позивачу у розмірі 963,90 євро (за офіційним курсом Національного банку України станом на 01.10.2015 - 22996,24 грн.).
У свою чергу, відповідачем жодних доказів щодо оскарження вищевказаного розрахунку, на момент розгляду справи, суду не надано.
Відповідачем у добровільному порядку сума заборгованості не сплачена.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Заступника прокурора м. Чернігова до ОСОБА_2 підлягають задоволенню, оскільки є законними та обґрунтованими, а плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом стягненню з відповідача.
При цьому, судом не приймаються до уваги письмові заперечення відповідача, оскільки останнім не надано до суду жодних належних та допустимих доказів на підтвердження викладених у запереченнях обставин.
У свою чергу, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються (частина 4 статті 94 КАС України).
Керуючись статтями 122, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Заступника прокурора м. Чернігова - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом на р/р 31118193700002 в ГУ ДКСУ у Херсонській області, м. Херсон, МФО 852010, код ЄДРПОУ 37959779 у сумі 22996 (двадцять дві тисячі дев'ятсот дев'яносто шість) грн. 24 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядок та строки, передбачені статтями 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Падій